Újra az egyetemistáké a szerb utca
Magyar Hang
2026-05-30 05:00
A második legnagyobb tüntetés Szerbiában Milosevic bukása óta – így összegezte a május 23-ai belgrádi egyetemista demonstráció számait a Nyilvános Rendezvények Archívuma, amely a tüntetők számának becslésével foglalkozik. A szervezet szerint szombaton nem kevesebb mint 180–190 ezer ember gyűlt össze a belgrádi Slavija téren és környékén, a megmozdulás tehát minden eddigi egyetemistatüntetésnél nagyobbra sikerült. Ez pedig alaposan feladja a házi feladatot Aleksandar Vucicnak, akinek úgy sem sikerült megtörnie az egyetemisták tiltakozását, hogy a szerb vasúttársaság, a Srbijavoz ezen a napon leállította az összes vonat közlekedését az országban – hogy az elégedetlen polgárok ne érjenek oda a tüntetésre.
Ez a trükk nem ismeretlen Szerbiában. Az utóbbi másfél évben – vagyis az újvidéki vasúti pályaudvar előtetejének leomlása óta, ami 16 emberéletet követelt – többször éppen akkor korlátozták a vasúti közlekedést, amikor ellenzéki tiltakozást szerveztek a fővárosban. Tavaly például március 14-én és október 31-én bombariadóra hivatkozva állították le határozatlan időre a forgalmat, mindkét esetben másnapra hirdettek tiltakozó nagygyűlést az egyetemisták. A tiltakozók azonban ezúttal is kreatívak voltak, így autós és buszos járatokat szerveztek a szerb fővárosba. És bár a szombati demonstráció után a késő esti órákban kisebb összecsapások törtek ki a rohamrendőrök és maszkos csoportok között, a közel 200 ezres demonstráció egyértelműen az egyetemisták győzelmét mutatja.
• Mit akar valójában Vucic? • Mi volt a mostani gigatüntetés jelentősége?
A teljes cikket elolvashatja Plusz előfizetésünkkel, vagy a Magyar Hang hetilap 2026. június 4-ig kapható 2026/22. számában . Országjáró riportok, interjúk, elemzések, véleménycikkek, reklámmentes olvasás – ezeket kínálja a Magyar Hang Plusz!
Már előfizető vagyok, bejelentkezem!