Ketyeg az óra Sulyok Tamás számára, ma jár le a határidő – a magyarok már döntöttek a sorsáról
ATV
2026-05-31 06:07
Komoly politikai és társadalmi nyomás nehezedik Sulyok Tamás köztársasági elnökre, akinek most vasárnap jár le a Magyar Péter miniszterelnök által szabott lemondási határidő. Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyar lakosság közel kétharmada úgy látja, az államfőnek távoznia kellene a hivatalából.
A 21 Kutatóközpont a Kontroll megbízásából készített reprezentatív felmérést. Az eredmények szerint a teljes népesség 64 százaléka úgy gondolja, hogy a köztársasági elnöknek le kellene mondania, míg nagyjából minden harmadik megkérdezett azt szeretné, hogy kitöltse mandátumát.
A véleményt formálók körében még magasabb az arány: 67 százalék szerint Sulyok Tamásnak távoznia kellene az államfői posztról.
Elmaradt a nemzet egysége, a többség szerint Sulyok Tamásnak távoznia kellene
A kutatás szerint a válaszadók többsége azt tartaná a legjobb megoldásnak, ha az államfő saját döntése alapján mondana le.
A felmérés arra is rákérdezett, hogy a köztársasági elnöknek elsősorban minek kell megfelelnie. Bár Sulyok Tamás korábban úgy fogalmazott, hogy számára az Alaptörvény az irányadó, a megkérdezettek 57 százaléka szerint az államfőnek elsősorban a nép akaratát kellene képviselnie.
Az eredményekből az is kiderült, hogy a válaszadók kétharmada szerint Sulyok Tamás nem tudta megtestesíteni a nemzet egységét, amely az Alaptörvény alapján a köztársasági elnök egyik kiemelt feladata.
Ezt a véleményt a Tisza-szavazók 90 százaléka osztja, de a kutatás szerint még a Fidesz támogatói között is vannak olyanok, akik így látják: körükben 12 százalék nyilatkozott hasonlóan.
A kutatóintézet szerint az államfő megítélését befolyásolhatta az is, hogy sokan kevésnek tartották a közéleti ügyekben tett megszólalásait. Mindössze a válaszadók 18 százaléka vélte úgy, hogy elegendő alkalommal nyilvánult meg fontos kérdésekben. A Fidesz-szavazók körében ez az arány 43 százalék volt.
Így alakult a köztársasági elnökök népszerűsége
A kutatás a 2010 utáni köztársasági elnökök megítélését is vizsgálta.
Az eredmények szerint Áder János a legnépszerűbb a vizsgált államfők közül: a válaszadók egyharmada szimpatikusnak tartja, míg 36 százalék negatívan vélekedik róla.
Novák Katalint a megkérdezettek 26 százaléka kedveli, 51 százaléka viszont elutasítja.
Sulyok Tamás és Schmitt Pál a lista végén szerepelnek. A jelenlegi köztársasági elnököt a válaszadók 24 százaléka kedveli, míg 51 százalék kedvezőtlen véleménnyel van róla.
A kutatás arra is kitért, hogy a rendszerváltás utáni államfők támogatottsága jellemzően magasabb volt. Göncz Árpád, Mádl Ferenc és Sólyom László ciklusuk jelentős részében az ország legnépszerűbb politikusai közé tartoztak.
Vasárnap letelik a határidő
Magyar Péter korábban több alkalommal is lemondásra szólította fel Sulyok Tamást és más közjogi méltóságokat. A miniszterelnök május 31-ig adott határidőt az államfőnek a távozásra. Közlése szerint amennyiben ez nem történik meg, alkotmánymódosítással kezdeményeznék az elmozdítását.