Az Anthropic értékesebb, mint az OpenAI
IT Business
2026-06-01 16:35
A múlt hét csütörtökén azt írta az Anthropic egy blogbejegyzésben, hogy „65 milliárd dollárt gyűjtött H sorozatú finanszírozásban, amelyet az Altimeter Capital, a Dragoneer, a Greenoaks és a Sequoia Capital vezetett, így a vállalat értéke a tőkebevonás után 965 milliárd dollár.” Az OpenAI legutóbbi, hasonló gondolatmenetű blogbejegyzése 852 milliárd dollárra tette az értékelését.
Ez azt jelenti, hogy a ranglista élén helycsere történt. A mesterséges intelligenciára épülő technológiai vállalatok közül az Anthropic (Claude-féle) most technikailag értékesebb, mint az OpenAI (ChatGPT-féle).
Van azonban néhány tényező, amelyet érdemes szem előtt tartani ezekkel az értékelésekkel kapcsolatban. Először is, ahogy azt olyan kritikusok, mint Ed Zitron (valamint a komolyabb, mainstream kritikusok, mint a HSBC ) lelkesen és folyamatosan rámutatnak, a mesterséges intelligencia, mint alaptevékenység egyelőre nem bizonyított hosszú távú jövedelmezőségi stratégiaként. Az Anthropic azt állítja, hogy csak egy negyedévben realizált üzemi nyereséget, ahogy arról a Wall Street Journal is beszámolt , de a cikk azt is megjegyzi, hogy „nem világos, hogy az Anthropic milyen számviteli módszereket alkalmazott a bevételek és költségek elszámolására”, és hogy „előfordulhat, hogy a vállalat nem marad nyereséges az egész évben, mivel a hatalmas számítástechnikai igényei miatt kiadásnövekedést tervez”.
Tehát túlzás lenne az Anthropicot nyereséges vállalatnak nevezni. A fent említett „hatalmas számítástechnikai igények” nem titok. A vállalat többszáz milliárd dollárt költött olyan cégekre, mint az Amazon, a Google és a Broadcom, és rövid távon havi 1,5 milliárd dollárt költött a SpaceX-re.
A befektetők kétségtelenül tisztában vannak ezzel a sok költekezéssel, de azt is tudják, hogy az Anthropic bevételei a 2026-os naptári év elején robbantak be a vállalati ügyfelek beáramlása miatt. A Vibe kódolás mára látszólag norma, ami egy olyan narratívát teremt, amelyben a vállalatoknak állítólag már nincs szükségük fiatal programozókra az egyszerű munkához a Claude Code-nak (és a versenytársaknak, például az OpenAI Codex-nek) köszönhetően. Az Anthropic Claude Code termékének apró változásairól szóló bejelentések hatalmas hatással kezdtek gyakorolni a tőzsdére, különösen a SaaS (szoftver mint szolgáltatás) vállalatok értékelésére. Az OpenAI az utóbbi időben ahelyett, hogy vezető szerepet töltene be – úgy tűnik –, igyekszik felzárkózni.
Azonban egy másik szempont, amit érdemes észben tartani az Anthropic új értékelési csúcsával kapcsolatban, hogy az OpenAI legutóbbi értékelését az Anthropic értékelése előtti két hónapos finanszírozási kör alapján számították ki. Tehát ez egy kicsit olyan, mint amikor egy sportcsapat megelőzi riválisát a bajnokság rangsorában, miután eggyel több meccset játszott, mint a másik. Még van mit tenni.
Mivel az OpenAI és az Anthropic – egyelőre – magántulajdonban lévő vállalatok, az árfolyam-meghatározás szétszórt és kissé bizonytalan, különösen mivel a vállalatoknak továbbra sem kell nyilvánosan beszámolniuk bevételeikről és kiadásaikról. Ami azt illeti, az Anthropic értékelése a Forge Globalon, a magánrészvények másodlagos piacán a múlt hónapban meghaladta az OpenAI-ét, az Anthropic becsült értéke körülbelül 1000 milliárd dollár, az OpenAI-é pedig 880 milliárd dollár. Továbbá a Polymarket 89%-ra becsüli annak az esélyét, hogy az Anthropic június végén magasabb értékeléssel rendelkezzen, mint az OpenAI .
Valószínűleg némi tisztázásra van szükség. A New York Times május 20-i cikke, amely „két, az ügyben jártas emberre” hivatkozott, azt írta, hogy az OpenAI várhatóan „a következő hetekben” benyújtja tőzsdei bevezetésének kérelmét. Valójában akár már május 22-én bizalmasan benyújthatta a kérelmet . Eközben a Forbes szerint az Anthropic tőzsdei bevezetése októberben magasságában történhet meg.
Azaz talán ősszel egyértelműbb lesz a sorrend ebben a versenyben. Addigra az OpenAI és az Anthropic részvényeinek árfolyama nyilvánosan, valós időben elérhető lesz. Ha az emberek vitatják, hogy az egyik nyilvánosan forgalmazott AI-cég „többet ér”, mint a másik, akkor elindíthatnak egy alkalmazást, mint például a Robinhood, és szavazhatnak az életük megtakarításaival . És akkor, nos, Isten segítsen rajtuk.
Forrás: https://gizmodo.com