Kulcsszerep hárulhat az Alkotmánybíróságra a Sulyok Tamás elmozdítását célzó tiszás kísérletben
Magyar Nemzet
2026-06-02 04:05
Mindenképp alkotmányos aggályokat vet fel – válaszolta a Magyar Nemzetnek Dornfeld László, akit azzal a fejleménnyel kapcsolatban kérdeztünk, hogy a kormányfő bejelentette, az Alaptörvény módosításával távolítanák el a köztársasági elnököt hivatalából. Az Alapjogokért központ vezető elemzője rámutatott, hogy ezt nem csak ő mondja ki, ugyanis maga a Politico is megjelentetett egy cikket amelyben jelzik, hogy ez a lépés olyan alkotmányos helyzetet eredményezne, „amelynek nem látjuk a végét, amely súlyos válsághelyzetet eredményezhet a magyar állam működésében”.
Fel kell hívni erre a figyelmet, mivel nem tudni, hogy ennek az alkotmányos válságnak, ami emiatt előáll, annak hol lehet a vége, vagy milyen következményei lehetnek – hangsúlyozta az elemző.
Dornfeld László emlékeztetett: maga Magyar Péter úgy fogalmazott, hogy ez nem személyre szabott jogalkotás, ami történne, miközben ő maga ismeri el, hogy annak érdekében hoznak szabályokat, hogy elmozdítsák Sulyok Tamást. „Akkor ez mitől nem személyre szabott jogalkotás?” – tette fel a kérdést az elemző.
Az elemző szerint azért lényeges, hogy még a Politico is az intézkedést kritizálók között van, mert ez a lap gyakorlatilag a legbefolyásosabb európai lapok egyike, „és igazából a brüsszeli elitnek az üzenőfüzete”.
– hangsúlyozta.
Emlékezetes, miután vasárnap lejárt a határidő , amit Magyar Péter szabott a közjogi méltóságok, köztük Sulyok Tamás távozására. Miután Sulyok Tamás nem mondott le, Magyar Péter bejelentette : lépéseket fognak tenni az államfő eltávolítása érdekében. A miniszterelnök elmondása szerint nem a megfosztási eljárás útján akarják eltávolítani Sulyok Tamást, inkább az Alaptörvény módosításával érnék el céljukat.
Azzal kapcsolatban, hogy Magyar Péterék nem a megfosztás eszközével akarják elmozdítani Sulyok Tamást, hanem az Alaptörvény módosításával, Pokol Béla a közösségi oldalán tegnap emlékeztetett: a megfosztást kizárta miniszterelnök ma reggel az államfői hivatal előtt a sajtótájékoztatónak álcázott nyilvános átkozódásaiban, és csak egy mindent megoldó alaptörvény-módosítás tervét emlegette az eltávolításra, sőt az összes hatalmi ág vezetőjétől és az alkotmánybíráktól megszabadulásra is.
– hangsúlyozta a korábbi alkotmánybíró. Hozzátette: a ciklus befejezése előtti eltávolítás az európai jogállami normák legsúlyosabb sértése.
Eközben a Vidéki prókátor azt írta egy bejegyzésében , hogy Az Alaptörvény rendelkezései értelmében pedig tartalmi alkotmányossági szempontból ezt a módosítást sem a köztársasági elnök, sem pedig az Alkotmánybíróság nem vizsgálhatja majd.
A két állítás egymásnak erősen ellentmond, ezért Dornfeld László szerint azt ki lehet jelenteni, hogy már ebből a másként értelmezésből, szembenállásból is látszik az, hogy itt tényleg egy alkotmányos válság állhat elő, hiszen, ha ténylegesen egy ilyen nagyon vitatott jogi helyzet áll elő, akkor ott tényleg nem lehet tudni, hogy mi a vége.
ugyanis senki nem számolhat azzal, hogy az a jogi szabályozás, ami jelenleg rá irányadó, az holnaptól is az lesz-e, vagy pedig önkényes módon nem fogják-e valahogy máshogy értelmezni, máshogy alkalmazni, hirtelen módosítani” – hangsúlyozta.
Nem véletlenül létezik az a megfogalmazás, az a fogalom, hogy jogbiztonság, ezt alapvetően ássa alá ez a fajta alaptörvény-módosítgatás, amit láthatóan a Tisza nagyon magáévá tett, hiszen gyakorlatilag az első értelmezhető kormányzati teljesítményük az két darab alkotmánymódosításnak a belengetése. Az egyik, ami Orbán Viktor ellen irányul, a másik pedig most Sulyok Tamás ellen – mutatott rá. Hozzátette: Mindez azt mutatja, hogy leplezetlen hatalmi érdekeket akarják jogi köntösbe bújtatni. Márpedig ennek soha nem szokott jó vége lenni sehol a világon. Ez itt is irányadó lesz, így nagyon rossz irány ez, különösen, hogyha tényleg ilyen jogi vitákat is szül, mint amit láthattunk ebben az esetben is.