Felrobbantotta a HPE árfolyamát a lelkesen zakatoló MI-vonat
Bitport
2026-06-02 12:00
Ha valaki attól tartott volna, hogy elérte a csúcsát a mesterséges intelligenciához fűződő tőzsdei rali, az megnyugodhat: a jelek szerint a lendület még mindig tart. Ennek ékes példáját szolgáltatta a hét elején a Hewlett Packard Enterprise, azaz rövidebb nevén HPE. Az amerikai informatikai óriás papírjai a hétfői kereskedés során több mint 9, majd a tőzsdezárást követően további 37 százalékkal drágultak.
Öröm és boldogság
Ennek oka egyértelműen a cég tegnap közzétett negyedéves jelentése [ PDF ] volt. Az április végével zárt második üzleti negyedév során 10,68 milliárd dollár potyogott be a kasszába, 40 százalékkal felülműlva az egy évvel ezelőtti szintet. A HPE befektetői már annak is örülhettek, hogy a forgalmi adatok jelentősen meghaladták az elemzők által előrevetített 9,82 milliárdot, de még jobb kedvre derülhettek a profiteredmények láttán. Az egy részvényre jutó nyereség 79 centre jött ki, ami egyrészt több mint kétszerese a tavaly elért 38 centnek, másrészt közel másfélszerese a pénzpiaci szakemberek által jósolt mennyiségnek.
A boldogsághullám kitartott az egyes divíziók teljesítményének részletezésénél is. A vállalt szekerét leginkább a Cloud & AI szegmens tolta, amely összeen 7,71 milliárdos forgalommal járult hozzá a közös tortához. Ezen belül is 5,45 milliárdot hoztak a szerverek, ami nagyjából harmadával több, mint amennyit egy évvel ezelőtt sikerült számlázni. A befektetőknek viszont a legfontosabb részlet az lehetett, hogy az MI-infrastruktúrához köthető költések és jövőben teljesítendő megrendelésállomány egyaránt meredeken emelkedik.
A hálózati részlegnél kimutatott, majdnem 150 százalékos éves bővülés meglehetősen csalóka adat, mivel ez jórészt annak köszönhető, hogy a korábban felvásárolt Juniper Networks immár házon belül termeli a pénzt. Ugyanakkor ezzel a nagy ugrással sem módosultak jelentősen az erőviszonyok: a hagyományos és MI-szerverek adják a HPE fő bevételi lábát.
A menedzsment rövidebb és közepes távra vonatkozó kilátásai sem nevezhetők borúsnak. A vezetőség jelentősen javította a 2026 november végén záruló üzleti év célszámait. Az egy részvényre jutó nyereség például a korábbi 2,30–2,50 dolláros sávról 3,35–3,45 dollárra emelkedett.
Az egyik oldal szalad, a másik inkább megszakad
A HPE helyzete nem tekinthető egyedinek. A nagy MI-adatközpontokba ugyancsak szép számmal kerülnek a rivális gyártók megoldásai is. A Dell például még a fentieknél is jobb eredményekről számolt be a legutóbbi negyedéves jelentésekor. Ha csak az MI-re kihegyezett szerverek eladását nézzük, akkor például több mint nyolcszorosára sikerült hízlalni a forgalmat egyetlen év alatt, az ilyen termékekre leadott megrendelésállomány pedig átlépte az 50 milliárd dolláros szintet. De nem panaszkodhat a kizárólag MI-szerverek előállítására fókuszáló Supermicro sem, ahol az elmúlt időszakban szintén nyaktörő ütemben emelkedet az értékesítési volumen.
A pálya másik oldaláról szemlélve a dolgokat viszont egyelőre nem teljesen világos, mikor érhetnek be és fordulhatnak ténylegesen profittermelő üzletté ezek a hatalmas infrastrukturális beruházások. A nagy MI-fejlesztők kapcsán már az is különleges hírnek minősül, hogy az Anthropic talán eljut oda, hogy egy rövid ideig legalább üzemi szinten ne égesse a pénzt . Az sem tűnik egyelőre óriási sikersztorinak, ahogy a bevételeket felsrófolni igyekvő szolgáltatók megpróbálnak átállni a tényleges használaton alapuló konstrukciókra .
(Fotó: HPE)