← Vissza

news.bsdnet.hu

Új tiszti főorvos, új szemlélet?

Magyar Nemzet 2026-06-03 04:37
Lezajlott nemrég az átadás-átvétel a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központban. Hegedűs Zsolt egészségügyi minisztert az eseményre elkísérte Oroszi Beatrix , aki az új országos tiszti főorvos lesz; Szepezdi Zsuzsanna, aki az Országos Gyógyszerészeti Intézet vezetője lesz; valamint Vokó Zoltán, a népegészségügyért felelős államtitkár is. „Új szemlélet, irány, cselekvés, hogy végre befektessünk a magyar emberek egészségébe” – írta az egészségügyi miniszter az erről szóló bejegyzésében. Többen ekkoriban nem értettek egyet a szakmai érveivel, például amikor azt hangsúlyozta, hogy a hivatalos fertőzöttségi adatok alakulása nem a járvány megállását tükrözte, hanem azt, hogy a hazai tesztelési kapacitás elérte a felső határát. Az új tiszti főorvos ugyanakkor az Országos Epidemiológiai Központ megbízott vezetője is volt, de dolgozott a Nemzeti Népegészségügyi Központban (NNK) is. Mint ismert, 2023. augusztus 1-jén az NNK beolvadt az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézetbe (OGYÉI). Az így létrejött új, összevont „szuperhatóság” Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) néven működött. Ezt az összevonást az új kormány ismét szétválasztja, az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet önállóvá válik. Szakmai körökben nem osztatlan az öröm az OGYÉI új vezetőjének kinevezése miatt sem, főként a gyógyszergyártók aggódnak a korábbi akciói miatt. Mint ismert, a korábbi OGYI (Országos Gyógyszerészeti Intézet) főigazgatói ciklusa végén, 2011 elején Szepezdi Zsuzsanna nyilvánosságra hozta az addig nem publikus gyógyszeripari büntetéseket. Kijelentette, hogy a nyilvánosság elrettentő erejével kíván élni az etikátlan gyártók ellen, ami a gyógyszerismertetés szigorúbb ellenőrzése miatt szakmai körökben vitákat generált. Ezt követően váratlanul leváltották 2011-ben.
Eredeti cikk megtekintése →