← Vissza

news.bsdnet.hu

Amíg Magyar Péter Berlinben kapott dührohamot, addig Budapesten már listázásról beszélnek a külügyben

Mandiner 2026-06-04 04:38
A Spiegel cikke Magyar Péter első hivatalos berlini látogatásáról és a Friedrich Merz német kancellárral tartott közös sajtótájékoztatóról számol be. A lap szerint a találkozó eleinte harmonikus volt, Merz láthatóan nagy reményeket fűz az új magyar miniszterelnökhöz. A hangulat azonban drámaian megváltozott , amikor Magyar Pétert Sulyok Tamás államfővel kapcsolatban kérdezték. A cikk szerint ekkor „majdnem fizikailag érezhető” feszültség támadt: Magyar arca elkomorult, mosolya eltűnt, és indulatosan, hosszan beszélt. Emellett egy másik pillanatban is kibillent, amikor a választások előtt adott Cicero-interjújára kérdeztek rá. Magyar ekkor már nem kívánta ismételni a kemény vádakat Merz előtt, inkább kitérő választ adott: „nehéz idők voltak”, most pedig nem akarja tovább mélyíteni a megosztottságot. Június 3-án dél körül egy német turista fejére zuhant egy racsnis dugókulcs a budapesti Karmelita-palota melletti építkezési területen az I. kerületi Színház utcában. A sérültet mentővel kórházba vitték. A rendőrség foglalkozás körében elkövetett veszélyeztetés vétsége miatt indított eljárást. Havasi Bertalan, a Fidesz kommunikációs igazgatója élesen támadta Magyar Pétert. Szerinte a miniszterelnök „Facebook-kormányzása immár emberéleteket veszélyeztet”, a kordonbontás felelőtlen showműsor volt, ami miatt megtörtént az első komoly baleset. Felháborítónak nevezte az incidenst, és azt követelte, hogy Magyar Péter azonnal biztosítsa újra az építési területet. Szűcs Gábor fideszes országgyűlési képviselő Facebookon közzétett videójában bírálta Magyar Pétert, amiért az állítólag be akarja tiltani a közösségi média használatát a Parlamentben, a Fideszre hivatkozva. A videóban egy szerdai bizottsági ülésből származó jelenetet mutatnak be, ahol Bódis Péter, az Igazságügyi Minisztérium államtitkára annyira belemerült a telefonjába , hogy egy rövid időre „elveszett” a többiek számára. A helyzetre Ruff Bálint miniszterelnök-helyettes is reagált, aki ingerülten kérdezte pártársát: „Most Facebookozik, vagy beszélgetünk?” A Külügyminisztériumban továbbra is nagy a bizonytalanság és a feszültség Orbán Anita miniszter állománygyűlési ígéretei után. Több, neve elhallgatását kérő külügyes szerint listákat készítenek a nemkívánatos személyekről belföldön és a külképviseleteken. Nem tudni, mi alapján döntenek, de jelentős szerepe van néhány korábban elbocsátott vagy hazarendelt munkatársnak. – mondták. Egy alkalmazott hozzátette: nem is Fidesz-közeli, mégis listára került. Több forrás szerint több száz embert érinthetnek a „közös megegyezésbe bújtatott kirúgások”. Voltak olyanok, akik Szijjártó Péter kabinetjében dolgoztak adminisztratív pozícióban, vagy fiatal, pártonkívüli munkatársak (még a Tiszára szavazók is), akiket hirtelen bizalomvesztésre hivatkozva küldtek el. A minisztérium szerint szervezeti átalakítás zajlik, a döntések egyedi mérlegelés alapján születnek, figyelembe véve az érintettek élethelyzetét. Állításuk szerint elsősorban a vezetői pozíciókat érintik a változások, és tisztelettel járnak el az emberekkel. Azt is cáfolták, hogy bárkit eltiltanának a közigazgatástól. Magyar Péter június 1-jén beharangozott, Alaptörvény-módosítási terve – amely több közjogi méltóságot és állami tisztségviselőt (köztük feltehetően Sulyok Tamást) is eltávolítana hivatalából – nemzetközi jogi akadályokba ütközhet az Európa Tanács két fontos fóruma miatt. Fő akadályok: A Baka-ítélet és annak végrehajtási felügyelete miatt a legfelsőbb bírói vezetők (Kúria, OBH, Alkotmánybíróság elnökei) idő előtti elmozdítása nemzetközi jogi kockázatot jelent. Egy esetleges Tisza-kormány nem az eltávolítás megismétlésével, hanem éppen ezeknek az eseteknek a jogorvoslatával lenne kénytelen foglalkozni. Nyitókép forrása: NurPhoto via AFP
Eredeti cikk megtekintése →