← Vissza

news.bsdnet.hu

Az év rendőre: Gál János őrnagy

Police.hu 2026-06-05 10:06
Bűnügyi kategóriában kapta az év rendőre kitüntető címet Gál János őrnagy, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Rendőr-főkapitányság Bűnügyi Igazgatóság Felderítő Osztályának kiemelt főnyomozója. – 2002 óta szolgálok a rendőrségnél, és végigjártam a ranglétra minden fokát a jelenlegi beosztásomig. Mondhatni, az utca nevelt, ugyanakkor a családi háttér is meghatározó volt számomra: a nagyapám is rendőrként dolgozott, így már fiatalon ezt a hivatást láttam magam előtt – idézte fel pályafutása kezdetét. – Járőrként kezdtem, majd 2005-től 2012-ig körzeti megbízottként szolgáltam. A bűnügyi felderítőmunka már ekkor is vonzott, mert izgalmasnak, sokszínűnek és szakmailag rendkívül érdekesnek tartottam. 2015 óta dolgozom ezen a területen, és azóta sem találkoztam két egyforma esettel. Az utcáról az irodába: – Bár ezen a szakterületen jelentős az adminisztratív teher és sok a papírmunka, a felderítőmunkában azt szeretem leginkább, hogy folyamatosan terepen lehetek, emberek között dolgozhatok. Ha szükséges, azonnal intézkedni kell, hiszen egy-egy apró nyom elvezethet a bűncselekmény elkövetőjéhez. Operatív módszerekkel is dolgozhatunk, ami még több lehetőséget biztosít számunkra. Mindig is közel álltak hozzám a vagyon elleni bűncselekmények felderítései. Hatalmas motiváció, amikor sikerül azonosítani a tettest, és az ellopott értékeket visszajuttatni a jogos tulajdonosokhoz. Körzeti megbízottként is tapasztaltam, milyen sokat jelent egy sértettnek, amikor visszakapja a megélhetését biztosító értékeit vagy a számára létfontosságú dolgokat. Felemelő érzés ezeket visszaszolgáltatni egy kétségbeesett áldozatnak. Úgy látja, ma már jóval nagyobb volumenű ügyeken dolgoznak, sokszor több megyére vagy akár régiókra kiterjedő nyomozásokban vesznek részt. – Szerencsésnek érzem magam, mert olyan kollégákkal dolgozhatok együtt, akikkel együtt kezdtem a pályát. Az osztályunk is hosszú ideje összeszokott csapat, tapasztalt rendőrökből áll, és szeretünk együtt dolgozni. Ez a munka a többiek nélkül nem menne – hangsúlyozta az őrnagy. – A kollégáim nélkül nem ülnék most itt, és valószínűleg nem én lennék az év rendőre. Kiváltságként éli meg, hatalmas megtiszteltetésnek tartja, hogy rá esett a választás. – Amikor pályakezdő járőrként felszereltem, nem gondoltam volna, hogy egyszer ilyen rangos elismerésben részesülhetek. Bevallom, nagyon sokat jelent számomra ez a kitüntetés. Úgy érzem, elsősorban a munkám iránti alázatnak szól, de a szakmánk egészének is fontos visszajelzés. Ugyanakkor a családom is nagyon örült, a gyermekeim értik és elfogadják, hogy az életemben ez a hivatás milyen fontos szerepet tölt be. Az év rendőreként most lehetőségem nyílt, hogy üzenjek azoknak, akiket nap mint nap üldözünk. Azt üzenem: továbbra is ugyanazzal az elszántsággal végezzük a munkánkat, így senki sem számíthat arra, hogy következmények nélkül megússza a tetteit. Azoknak pedig, akik most léptek be a rendőrség kötelékébe, azt tanácsolom, hogy alázattal forduljanak tapasztalt kollégáik felé, tanuljanak folyamatosan, fejlődjenek, és soha ne adják fel! KISS DÁVID FOTÓ: SZABÓ GABRIELLA
Eredeti cikk megtekintése →