Stílus, jog, politika
Magyar Nemzet
2026-06-06 04:58
Egy fél ország figyeli döbbenten, mit enged meg magának a pár hetes miniszterelnök. Már a magyar parlamentben is olyan hangnemet ütött meg Sulyok Tamás köztársasági elnökkel szemben, gyávának és minden szempontból alkalmatlannak ítélve őt a nemzet egységének megtestesítésére, amit útszéli kocsmákban sem gyakran használnak. Amikor pedig Berlinben Merz kancellárral közös sajtótájékoztatóján egy kérdésre válaszolva hosszú percekig pocskondiázta az előző kormányt , majd közölte, hogy az államfő hallgasson, ne őt bírálja külföldön a demokratikus alapelvek megsértése miatt, átlépett minden írott és íratlan diplomáciai szabályt.
Ezért fogalmazódott meg a vasárnapi szimpátiatüntetés szervezőiben, hogy ki kell állnunk a fenyegetett és lemondásra felszólított köztisztviselők mellett. Ez az egész nemzet érdeke.
Többen elmondták azt is, az alkotmányos rendszer egyik fontos eleme, hogy bizonyos tisztségek mandátuma túlmutat az országgyűlési választási ciklusokon. Ez biztosítja a fékek és ellensúlyok rendszerének működését, és ezt a rendszert veszélyezteti az a törekvés, amely a hivatalban lévő vezetők távozását sürgeti. Martonyi János korábbi külügyminiszter úgy fogalmazott, a köztársasági elnök eltávolítása csak alkotmány- vagy törvénysértés esetén lehetséges, így jogilag erősen kétséges a politikai indíttatású bosszúhadjárat megítélése.
A köztársasági elnök szerint az ő és más független alkotmányos szervek vezetőinek tervezett elmozdítása alkotmányos válsághelyzetet idézhet elő. Ezért Sulyok Tamás kérésére az Európa Tanács alkotmányjogi tanácsadó testületének munkatársai készek Magyarországra utazni, és a Velencei Bizottság sürgős eljárás keretében fogja vizsgálni a kialakult helyzetet. Két eset van: vagy nem tudja az egyébként jogászvégzettségű Magyar Péter, hogy amit művel, az ellenkezik a jogállamiság és az alkotmányosság alapelveivel, akkor azért, vagy nagyon is tudja, de azt hiszi, ő bármit megtehet következmények nélkül, akkor pedig azért alkalmatlan a miniszterelnöki poszt betöltésére.
Azt állítja Magyar Péter, hogy ő tizenötmillió magyar miniszterelnöke, azoké is, akik nem rá szavaztak. Szerinte mindenki magyar, aki annak tartja magát, és a magyarok a rendszerváltás mellett döntöttek. Rendszerváltozás pedig nem lehetséges addig, ameddig a régi rendszert kiszolgáló bábok a helyükön vannak, ezért távolítják el őket. Sajnos most is szemérmetlenül hazudik. Ezzel a viselkedéssel azt bizonyítja, hogy ő kizárólag annak a három és fél millió embernek a miniszterelnöke, akik rá szavaztak. De vésse jól az eszébe, hogy közel ötmillió magyar nem őt gondolta alkalmasnak, és még kormányváltásra sem szavazott, rendszerváltásra pedig főleg nem. Egyébként is demokrácia volt és van jelenleg is, a rendszerváltás szajkózása csak politikai termék.
Így két lehetőség van: vagy nem magyarok az ellenzéki szavazók és az otthon maradók, vagy a kormányzásra kapott valóban egyedülálló mértékű felhatalmazás nem szól az alkotmányos rendszer szétverésére, a jogállamiság felszámolására. Mindez azt bizonyítja, hogy Magyar Péter politikusnak is teljesen alkalmatlan, kormányfőnek pedig végképp, ezért legyünk minél többen vasárnap a fenyegetett és kirúgásra ítélt közjogi méltóságok és tisztviselők melletti szimpátiatüntetésen.