Milliókat érő mobilok porosodnak a magyar fiókokban
Mediapiac
2026-06-06 06:00
Közel 2,7 millió használaton kívüli okostelefon lapulhat a magyar háztartások fiókjaiban, pedig ezek a készülékek nem egyszerűen elektronikai hulladékok: értékes, nagyrészt újrahasznosítható nyersanyagokat tartalmaznak. A Magyar Telekom nyári kampányával most arra ösztönzi ügyfeleit, hogy adják le feleslegessé vált mobiltelefonjaikat és tabletjeiket, a résztvevők között pedig értékes nyereményeket sorsol ki.
Egy átlagos okostelefon előállításához mintegy 268 kilogrammnyi nyersanyag felhasználására van szükség. A készülékekben a műanyag és az üveg mellett számos fém is megtalálható, köztük nemes- és ritkaföldfémek, például arany, ezüst, palládium, kobalt vagy lítium. Egy mobiltelefon akár a periódusos rendszer 63 különböző elemét is tartalmazhatja, ezeknek az alapanyagoknak pedig nagyjából 90 százaléka újrahasznosítható lenne.
Ennek ellenére egy tavalyi kutatás szerint Magyarországon mintegy 2,7 millió használaton kívüli telefon hever a háztartásokban. Ezek a készülékek sokszor évekig porosodnak a fiókok mélyén, miközben megfelelő feldolgozás esetén csökkenthetnék az elektronikai hulladék mennyiségét, és mérsékelhetnék az új nyersanyagok bányászatának környezeti terheit is.
A Magyar Telekom a felelős digitalizáció jegyében évek óta gyűjti vissza a feleslegessé vált készülékeket. A vállalat közlése szerint tavaly több mint 4500 kilogramm használt mobiltelefont és tabletet vett vissza, majd gondoskodott azok megfelelő kezeléséről és újrahasznosításáról.
A cég most nyári nyereményjátékkal próbálja rávenni ügyfeleit a mobil-nagytakarításra. Azok, akik július 31-ig beviszik újrahasznosításra szánt mobiltelefonjukat vagy tabletjüket a Telekom üzleteibe, részt vehetnek a sorsoláson. A kampány lényege egyszerű: minél több készüléket ad le valaki, annál nagyobb eséllyel nyerhet.
A résztvevők között egy 1 millió forint értékű, két főre szóló utazási utalványt, egy Szoboszlai Dominik által dedikált focilabdát, valamint száz darab, egyenként 10 ezer forint értékű Decathlon vásárlási utalványt sorsolnak ki.
A készülékek leadása előtt ugyanakkor érdemes néhány fontos biztonsági lépést megtenni. A Telekom kiemelt adatbiztonság mellett kezeli a leadott eszközöket, de a tulajdonosoknak célszerű előzetesen törölniük személyes adataikat, eltávolítaniuk a SIM- és memóriakártyákat, majd visszaállítaniuk a készülékeket gyári beállításokra.
A leadott mobilokat és tableteket ezután szakszerűen szétszerelik, az alkatrészeket anyaguk szerint szétválogatják, az értékes nyersanyagokat pedig újrahasznosítják.