Szele Tamás: Zombiapokalipszis Amerikában
Forgókinpad
2026-06-06 10:50
Hölgyeim és uraim, megdöbbentő írás következik, amely nem lesz rövid. Azonban elengedhetetlenül szükséges, hogy terjedelmes legyen, mert rá kell világítanom a készülő, bár meg nem valósult terv ördögi lényegére és gonoszságára, be kell mutatnom annak minden részletét és aljas szándékait, ugyanis Donald Trump adminisztrációja minden jel – és aThe Washington Post – szerint 2,7 millió számukra nem kívánatos személyt kívánt holttá nyilvánítani.
(Képünk illusztráció)
Nem megölni, az ugyanis költséges volna, hanem holttá nyilvánítani, viszont ebbe belepusztultak volna, mint azt bizonyítani is fogom. Lássuk tehát a medvét.
Megjegyzéseimet szokás szerint csillag alatt, a bekezdések végén teszem meg.
Az adminisztratív zombiapokalipszis
A Trump-adminisztráció tervei szerint 2,7 millió élő embert – köztük több amerikai állampolgárt és törvényes tartózkodási engedéllyel rendelkező személyt is – holttá kellett volna nyilvánítani a bevándorlási szabályok érvényesítésének részeként – állítja az Egyesült Államok Társadalombiztosítási Hivatalának egy volt vezető tisztségviselője.
A korábban nem ismertetett terv, amelyet a Társadalombiztosítási Hivatal szerint nem hajtottak végre, a kormány egyik legjelentősebb személyazonosító adatbázisát használta volna fel arra, hogy az érintetteket hatékonyan törölje a pénzügyi rendszerből, ezzel potenciálisan megfosztva őket a bérek, a banki szolgáltatások, az állami juttatások és egyéb szolgáltatások igénybevételétől.*
*Ne feledjük: az Egyesült Államokban nincs személyi igazolvány, így a személyazonosságot többnyire jogosítvány, útlevél, zöld kártya vagy társadalombiztosítási szám segítségével igazolják, a lakcímet pedig kifizetett közüzemi számlákkal. Azonban minden irat érvényessége a társadalombiztosítási nyilvántartástól függ.
Jeremiah Schofield, aki 25 évig dolgozott a társadalombiztosítási hatóságnál, és októberben távozása előtt a hatóság informatikai modernizációs programját vezette, elmondta, hogy megtagadta a terv végrehajtásában való közreműködést, miután a hatóság jogászai figyelmeztették, hogy az élő emberek halottként való feltüntetése sértheti a szövetségi törvényeket. Schofield elmondta, hogy rájött a terv lehetséges szándékára – azaz a bevándorlók megfélemlítésére és anyagi helyzetük ellehetetlenítésére –, valamint annak potenciális jogellenességére, miután mintákat vett a 2,7 millió ember közül, és kiderült, hogy mindannyian életben vannak. Közöttük voltak amerikai állampolgárok, törvényes tartózkodási engedéllyel rendelkező állandó lakosok, tinédzserek és idősek is, köztük egy özvegyasszony, aki tartózkodási engedéllyel rendelkező állandó lakosként özvegyi nyugdíjban részesült.
Schofield a terv részleteit egy 49 oldalas, bejelentő levélben közölte Elizabeth Warren demokrata szenátorral, aki a Szenátus Pénzügyi Bizottságának tagja, valamint Richard Blumenthal demokrata szenátorral, a Szenátus Állandó Nyomozó Albizottságának rangidős tagjával. A bejelentést a The Washington Post is áttekintette, és ezt nevezhetjük eddig a legrészletesebb beszámolónak arról, hogy Elon Musk DOGE szolgálatának tisztviselői hogyan próbálták felhasználni a társadalombiztosítási adatokat Donald Trump elnök bevándorlásellenes fellépésének szolgálatában.
A The Washington Postnak adott interjújában Schofield elmondta, hogy azért szólal meg most először életében nyilvánosan, mert úgy véli, az amerikaiaknak meg kell érteniük, hogy a kormányzati adatokat hogyan lehet visszaélésszerűen felhasználni, és hogy egyes esetekben ez már meg is történt.
A társadalombiztosítás tavaly egy kisebb léptékű hasonló kezdeményezést hajtott végre, amelynek keretében 6100 bevándorlót áthelyeztek a „Death Master File” nevű adatbázisba, amelyet bankok, munkáltatók és kormányzati szervek használnak annak megállapítására, hogy valaki él-e. Néhányan közülük később megjelentek a társadalombiztosítás helyi irodáiban, hogy igazolják, miszerint élnek, és ezután visszahelyezték őket a hivatal nyilvántartásába.*
*Hogy legyen világos: erre azért van szükség, hogy senki se nyithasson bankszámlát valóban elhunytak nevében, ne vállalhasson munkát a nevükön és ne lehessen hozzáférése esetlegesen államtitkokhoz egy már halott, megbízható polgár nevét használva. Ez nemzetbiztonsági szempontból is fontos: még az olcsóbb kémregényekben is gyakori jelenet, hogy a hírszerző elballag a temetőbe, leírja egy vele egykorú és azonos nemű megboldogult nevét egy sírkőről és másnap személyi iratokat igényel az illetékes állami szervektől ezen a néven. Szóval az adatbázis léte nem sért semmiféle törvényt, a vele való visszaélés viszont annál inkább.
Egy névtelenül nyilatkozó társadalombiztosítási szóvivő írásbeli nyilatkozatában kijelentette, hogy:
„ A hivatal nem vette fel a 2,7 millió nevet tartalmazó listát a Death Master File-ba. A Társadalombiztosítás a legmagasabb szintű belső ellenőrzést alkalmazza. Ez magában foglalja az összes megfelelő irányelv és eljárás meglétét a hivatal nyilvántartásainak integritásának és pontosságának fenntartása érdekében.”
Schofield bejelentő levelében leírja a társadalombiztosítási hivatalon belüli viharos időszakot, amikor a hivatali tisztviselők megkérdőjelezték az ilyen intézkedések jogszerűségét, és figyelték, ahogy a DOGE tisztviselői hozzáférést nyernek a kormány legérzékenyebb adatbázisaihoz. Schofield elmondása szerint egy, a Belbiztonsági Minisztériummal együttműködő DOGE-tisztviselő elmondta neki a 2,7 millió élő ember halottá nyilvánításának célját: azt akarták elérni, hogy a bevándorlók olyan nyomorúságos helyzetbe kerüljenek, hogy önként távozzanak az országból, vagy segítségért forduljanak a társadalombiztosítási hivatalokhoz, ahol letartóztathatják őket.*
*A DOGE ezt vagy nem gondolta át, vagy még annál is gonoszabb, mint amilyennek mutatkozik. Ugyanis az világos, hogy ha valakinek nem lehet bankszámlája Amerikában és nem is vállalhat munkát, akkor éhen hal. Ha segélyt kér, az ICE ügynökei letartóztatják az illetékes hivatalban. De ez nem jelenti azt, hogy elhagyja az országot! Éspedig nem azért marad az Egyesült Államokban, mert nem akar elmenni, hanem azért, mert nem tud: halott embernek útlevele sem lehet, repülőjegye sem. Milyen iratokkal lépné át a határt, és hol fogadnák útlevél nélkül? Ez csak akkor volna lehetséges (és főként Mexikóban vagy Kanadában), ha az Egyesült Államok háborús övezetté válna, mert akkor érvénybe lépne a szomszédos országokban a menekültügyi szabályozás. Így, békeidőben viszont az, akit halottnak nyilvánítanak, csak éhen veszhet, más lehetősége nincs.
„ Az a beszélgetés volt az egyik legsokkolóbb számomra 25 éves karrierem során” – mondta Schofield a The Postnak. „Megdöbbentem. Nem hittem a fülemnek.”
Lauren Bis, a Belbiztonsági Minisztérium szóvivője nem válaszolt a tervvel kapcsolatos kérdésekre, de kijelentette, hogy az ügynökségek közötti információcsere előnyös lehet, és bírálta a Biden-kormány bevándorlási politikáját. Mint mondta:
„ Az ügynökségek közötti információcsere elengedhetetlen ahhoz, hogy azonosítsuk, kik tartózkodnak az országunkban – beleértve az erőszakos bűnözőket is –, meghatározzuk, milyen közbiztonsági és terrorfenyegetések állhatnak fenn, hogy semlegesíthessük azokat, valamint felderítsük, milyen közszolgáltatásokat vesznek igénybe ezek a külföldiek az adófizetők költségére.”
A Death Master File-ba való felvétel végzetes lehet azok számára, akik még életben vannak, mivel ez megvonhatja tőlük a hozzáférést a pénzügyi szolgáltatásokhoz. Tavaly a hivatali alkalmazottak arra hívták fel a figyelmet, hogy az emberek halálának téves dátumozása katasztrofális következményekkel járhat, bár a kormányzat figyelmen kívül hagyta ezeket a kifogásokat.
Az elmúlt évben két másik bejelentő is aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy a DOGE hozzáfér az amerikaiak személyes adataihoz és azokat másokkal is megosztja. Az egyik bejelentő, a társadalombiztosítási hivatal korábbi adatvédelmi vezetője, Charles Borges azt állította, hogy a DOGE tagjai harmadik felek szolgáltatásain keresztül osztották meg az adatokat, és az amerikaiak személyes adatait felhőalapú tárolókba mentették. Egy másik bejelentő névtelenül azt állította a főfelügyelőnek tett bejelentésében, hogy egy DOGE-tag állítólag egy pendrive-ot továbbított amerikai állampolgárok adataival egy magáncéghez. Ez utóbbi bejjelentést jelenleg a hivatal felügyeleti szerve vizsgálja.*
*Ezek egyelőre titoksértések, adatkezelési vétségek, de sehol nincsenek a lényeghez képest.
Amikor Schofield októberben elhagyta a Társadalombiztosítást, nem számított arra, hogy bejelentést fog tenni. Elmondása szerint betartotta a birtokában lévő dokumentumok megsemmisítésére vonatkozó jogi előírásokat. A sokkoló bezsélgetésről akkor beszélt a családjának és munkatársainak, amikor az megtörtént, de egyébként hallgatott, miközben figyelte, ahogy más köztisztviselők megtorlásokat szenvednek el a Trump-adminisztráció intézkedései miatt.
De hónapokkal később, egy februári találkozó alkalmával elmondta egy másik volt szövetségi alkalmazottnak, hogy nem hagyja nyugodni, amit látott, és hogy a társadalombiztosítási adatok hogyan kerültek veszélybe. Kollégája bátorította, hogy szólaljon meg.
Elmondta, hogy másokat is megkérdezett, hajlandók-e vele együtt megszólalni, és nyilvánosan megerősíteni a beszámolóját, de senki sem volt hajlandó rá. Egyetlen személy névtelenül támogatta a szenátushoz benyújtott bejelentést, de a The Washington Post nem tudta megerősíteni ennek a személynek a kilétét.
„ Nem tartom helyesnek, hogy ezt teszik velünk, és úgy gondolom, hogy ezekben az időkben ki kell állnunk egymásért” – mondta Schofield
„ Rengeteg vészjelzés”
Amikor a DOGE tisztviselői 2025 februárjában először megérkeztek a társadalombiztosítási központba, Schofield örömmel fogadta a segítségüket, mert azt remélte, hogy segítenek modernizálni a hivatal elavult rendszereit.
Schofield 2000-ben csatlakozott az ügynökséghez ügyfélszolgálati képviselőként, majd fokozatosan emelkedett a ranglétrán, végül az IT-modernizáció vezetője lett, és ő volt a kulcsfigurája a központi irányelveknek a helyi irodákba történő továbbításának is. Számos módszert látott, amellyel a szociális szolgáltatási program – amely 75 millió kedvezményezettet szolgál ki, köztük nyugdíjasokat, fogyatékkal élőket, özvegyeket és árvákat – hatékonyabban működhetne. Így több javaslattal érkezett az első találkozójára a DOGE tisztviselőivel, hogy segítsen nekik.
De amikor találkozott a DOGE tagjaival – Antonio Gracias-szal, Jon Koval-lal és Payton Rehlinggel –, a három férfi önkéntesként mutatkozott be. Észrevette, hogy nem a társadalombiztosítási alkalmazottaknak biztosított szabványos laptopokat használták. A tárgyalójukban táblák voltak, amelyeken az ügynökség legfontosabb adatbázisai voltak felsorolva. Úgy beszéltek, mintha már láttak volna olyan adatokat, amelyekhez még a kormányon belül is kevesen férhetnek hozzá – mondta. Elmondta, attól tartott, hogy a DOGE nem megfelelő módon ér el érzékeny adatokat.
„ Rengeteg vészjelzés villant fel a fejemben” – mondta.
Gracias már régóta Musk bizalmasa volt, és tavaly egy rendezvényen Musk mellett jelent meg, ahol mindketten pontatlan állításokat tettek a társadalombiztosításról és a népességnyilvántartásról, többek között azt, hogy több millió dokumentum nélküli bevándorló kap szövetségi juttatásokat és szavaz a választásokon.
Több mint egy hónappal a DOGE tisztviselőinek érkezése után egy szövetségi bíró ideiglenes távoltartási végzést adott ki, amely megakadályozta a DOGE tagjainak hozzáférését a társadalombiztosítás adataihoz, bár a Legfelsőbb Bíróság júniusban feloldotta ezt a tilalmat. Schofield emlékeztetett arra, hogy Gracias, Koval és Rehling a bírósági végzés idején távoztak az ügynökségtől, bár más DOGE-tagok ott maradtak.
Alex Spiro, Gracias ügyvédje elmondta, hogy Gracias nem volt tisztában azzal a tervvel, hogy 2,7 millió embert holttá nyilvánítsanak. Koval és Rehling nem reagáltak a sajtó kérdéseire.
2025 áprilisának elején az akkori belbiztonsági miniszter, Kristi L. Noem két feljegyzést küldött az akkori megbízott társadalombiztosítási főfelügyelőnek, Leland Dudeknek, amelyekben arra kérte az ügynökséget, hogy „akadályozza meg az illegálisan itt tartózkodó, terrorizmussal gyanúsított személyeket” a társadalombiztosítási számaik használatában.
Ezekkel a feljegyzésekkel együtt Schofield megtudta, hogy az ügynökség kapott a Belbiztonsági Minisztériumtól egy 6100 fős listát, és az ezen szereplő személyeket gyakorlatilag ki kellett iktatni a pénzügyi nyilvántartásokból.
Megkérdezte az ügynökség jogi tanácsadó irodáját az ügyben, amely azt mondta neki, hogy illegális a nyilvántartások meghamisítása, és hogy az ügynökség megsértheti a szövetségi nyilvántartási törvényeket azzal, ha élő embereket holttá nyilvánít. Schofield elmondta, hogy aggályait felvetette főnökének, Doris Diaz ideiglenes biztoshelyettesnek is, aki egyetértett vele. De a beszélgetésüket követő két héten belül Diaz hirtelen elhagyta az ügynökséget – mondta.
Csütörtöki, a The Washington Postnak adott interjújában Dudek – aki abban az időszakban a társadalombiztosítási hivatal megbízott biztosa volt – elmondta, hogy ő is hallott aggályokat azzal kapcsolatban, hogy jogszerű-e még élő embereket felvenni a halotti adatbázisba. Ennek eredményeként, mondta, átnevezte a fájlt, és a „halál” szót a „jogosulatlan” kifejezéssel helyettesítette. Mint megállapította:
„ Végül is a halál egy jogosulatlansági állapot.”
*Ezt a mondatot fel kéne vésni hatalmas betűkkel az Ovális Iroda falára, örök emlékeztetőül minden féleszű és mélyen rosszindulatú elnök számára.
Az ügynökség számos munkatársa osztotta Schofield aggodalmát, miszerint a halotti adatbázisba való felvétel célja az volt, hogy pénzügyi nyomást gyakoroljon a bevándorlókra, hogy önként távozzanak az országból – állította egy névtelenséget kérő, a belső vitákról beszámoló volt társadalombiztosítási tisztviselő. Mint rávilágított:
„ Ha bekerülsz a halotti adatbázisba, nem lehet bankszámlád, nem kapsz hitelt, így nem lehet lakásod, nem tudsz pénzt megtakarítani, nem kaphatsz fizetést, nem köthetsz biztosítást és nem lehet egészségbiztosításod. Egyszerűen véged van. Elpusztulsz.”
Míg Schofield és csapata jogi megoldást keresett a DHS (Belbiztonsági Minisztérium) kérésének teljesítésére, elmondása szerint a főinformatikus irodájából valaki megelőzte őket, és hozzáadta a 6100 ember halálának dátumát az adatbázishoz.
Néhány héttel később, 2025 áprilisának végén, Schofield szerint a DHS új listát adott át a társadalombiztosításnak – annak a 2,7 millió embernek a nevét, akiket halottá akartak nyilvánítani.
Schofield úgy döntött, hogy egy mintát – 25 embert – alaposabban megvizsgál, hogy megértse, kik is ők, ami szerinte tipikus eljárás az olyan új adatok kezelésénél, mint a DHS listája, főként annak pontosságának megerősítése érdekében. Schofield elmondása szerint a társadalombiztosítási hivatal és a DHS adatbázisainak áttekintése során ő és egyik helyettese felfedezték, hogy a 25 ember közül a legtöbben még éltek, és voltak közöttük amerikai állampolgárok vagy törvényes tartózkodási engedéllyel rendelkező állandó lakosok is. Elmondta azt is, hogy nem állt módjában ellenőrizni, hogy az illetőknek valóban voltak-e bűnözői vagy terrorista kapcsolataik, ahogyan azt a DHS állította.*
*Mindenesetre többségük nem volt halott: ez lehetett a „zombiapokalipszis” főpróbája, de szerencsére már ez is feltűnést keltett.
Felkereste a felettesét, Stephen Evangelista műveleti helyettes biztost megállapításaival, és megbeszéltek egy találkozót Koval DOGE-tisztviselővel, aki akkor már a DHS-nél dolgozott.
Schofield elmondta, hogy áttekintette a megállapításait, és kérte a DHS-t, hogy végezzen további elemzéseket, mire Koval azt válaszolta, hogy a minisztérium majd meg fogja tenni ezt.
Schofield közvetlenül a találkozó után közölte Evangelistával, hogy a lista és a terv célja minden jel szerint az, hogy 2,7 millió élő embert kényszerítsenek az ország elhagyására. Emlékei szerint Evangelista nem értett egyet vele, és a nyolcadik emeleti konferenciateremben arra kérte Schofieldet és a többieket, hogy maradjanak csendben, míg ő visszahívja Kovalt a mobiltelefonján, hogy megkérdezze tőle. miről van szó valójában.
Evangelista kihangosította készülékét, majd megkérte Kovalt, hogy ismertesse a lista célját. Schofield szerint Koval válasza „elég tárgyilagos” volt: az emberek vagy önként távoznak, vagy megjelennek a társadalombiztosítási hivatalban, ahol a rendőrség letartóztatja őket.*
*Vagy, mint már mondtam, egyszerűen elpatkolnak. Egyéb lehetőségük nincs.
Schofield elmondta, hogy igazolva érezte aggodalmait, de egyúttal elszomorította, amikor hallotta, hogy Koval kimondta: a cél az emberek életének tönkretétele. Elmondta, hogy Evangelista a hívás után mélyen elhallgatott, majd a találkozó véget ért.
A demokrata szenátorok válaszokat követelnek
Schofield közlése felháborította a demokrata törvényhozókat, akik szerint ez megerősítette a Trump-kormány céljaival és a társadalombiztosítási adatok manipulálásával kapcsolatos félelmeiket.
„ Donald Trump háborút indított a társadalombiztosítás ellen, és a DOGE volt a lándzsa hegye, amely mindenhol káoszt és korrupciót szított” – mondta Warren, a szenátusi demokraták társadalombiztosítási főhadiszállásának vezetője a The Washington Postnak adott nyilatkozatában.
„Ez valószínűleg a DOGE illegális kísérlete arra, hogy fegyverként használja a társadalombiztosítást Trump kegyetlen bevándorlási programjának végrehajtására.”
Blumenthal szenátor kijelentette, hogy választ vár arra a kérdésre, miszerint a Trump-adminisztráció bevándorlási programjának részeként hogyan „használták fegyverként” a társadalombiztosítást. Mint nyilatkozta:
„ Ennek a bátor bejelentőnek köszönhetően további bizonyítékaink vannak arra, hogy a Trump-adminisztráció a DOGE-t nem csupán a kormányzati programok átgondolatlan leépítésére használta – hanem olyan módszereket kerestek, amelyekkel szándékosan árthatnak az embereknek, különösen a bevándorlóknak.”
A két szenátor csütörtökön levelet küldött a társadalombiztosításnak és a DOGE három volt tagjának az élő embereket halottként megjelölő tervről.
A Fehér Ház szóvivője, Liz Huston nem válaszolt közvetlenül a halálozási adatbázissal vagy a DOGE-val kapcsolatos kérdésekre. Ehelyett Trump politikai győzelmét emelte ki, miszerint ideiglenes adókedvezményt vezetett be az idősek számára a tavalyi adótörvény részeként.
Schofield ügyvédei – a régóta bejelentőket képviselő Debra Katz ügyvéd és a Whistleblower Aid nonprofit jogi csoport – megosztották a bejelentéseket a demokrata szenátorokkal, miután jelentések érkeztek a főfelügyelők hivatalában gyakorolt politikai beavatkozásról és a Trump-adminisztráció uralma alatt várható megtorlásoktól való félelemről. Azt is elmondták, hogy Schofield bejelentése új részleteket tár fel arról, hogy az országban bárki – függetlenül attól, hogy legálisan tartózkodik-e az Egyesült Államokban vagy sem – élete felfordulhat, ha a kormányzati adatokat visszaélésszerűen használják fel.
„ Ez egy kétpárti kérdés, és mindenkinek, politikai pártállástól függetlenül, követelnie kell a válaszokat és biztosítania kell az elszámoltathatóságot” – mondta Katz.
A Trump-adminisztráció egy múlt hónapban benyújtott bírósági beadványban kijelentette, hogy az év elejétől megvonta a DOGE tagjainak az adatokhoz való hozzáférését, és a társadalombiztosítás nem tervezi a DOGE hatáskörének jövőbeli visszaállítását.
Összefoglalva: ez már nem is karibi legenda, rémálom vagy horror, ez már maga a politikai valóság. Maga a módszer sátáni, mert adminisztratív úton gyilkol, bár magát a halált nem a fizikai erőszak, hanem az éhezés váltja ki.
Ugyanakkor alkalmas lenne az intézkedés arra is, hogy sosem látott és tapasztalt bűnözési hullámot váltson ki: ha valaki megfosztunk a munkavállalás és a bankszámla birtoklásának lehetőségétől, annak nem marad más választása, mint az, hogy erőszakos bűncselekményekre adja a fejét, rablónak, haramiának áll, esetleg lop vagy betör – hiszen még a csaláshoz, szélhámossághoz vagy más intellektuális bűncselekményhez is bankszámla kell. Esetleg drogot árul, készpénzért, bár az is bajos egy pálya. Így létre lehet hozni azt a kriminalisztikai válságot, amit Trump már évek óta emleget, és aminek eddig – főként az általa hirdetett mértékben – eddig nyoma sem volt.
Ugyancsak kiváló a módszer a politikai ellenfelek lehetetlenné tételére vagy megsemmisítésére, ehhez bevándorlónak sem kell lenniük, de hiszen láttuk is, hogy a „halállistán” szép számmal szerepelenek született amerikai állampolgárok, akiket még kitoloncolni is elég nehéz volna jogi alapon.
Egyszóval: mindenki a célkeresztben van, vagy legalábbis oda kerülhet, aki nem tetszik a MAGA rendszerének. Trump elhozta Amerikába a valódi zombiapokalipszist, és erre még Stephen King sem lett volna képes.
Szele Tamás