A tinédzserek közösségimédia-tiltása tovább erősítheti a Big Tech pozícióit
IT Business
2026-06-06 16:03
A közösségimédia-platformokat érintő kormányzati tiltások és szigorú szabályozások könnyen a technológiai óriásvállalatok malmára hajthatják a vizet, miközben megnehezítik a kisebb szereplők piacra lépését és működését – figyelmeztetett a Bluesky egyik vezetője.
Rose Wang, a Bluesky operatív igazgatója (COO) a londoni SXSW konferencia rendezvényén a CNBC-nek nyilatkozva hangsúlyozta: a nyílt forráskódú közösségi platform nem ellenzi a szabályozást, ugyanakkor fontosnak tartja, hogy a kisebb vállalatok megfelelő védelemben részesüljenek. „Támogatom a fiatalok védelmét és biztonságát. A kérdés az, hogy mindezt milyen áron érjük el. Attól tartok, hogy hosszú távon egy olyan világ felé haladunk, ahol mindössze három-öt platform marad talpon, amelyek rendkívül szigorú szabályozás alatt működnek, miközben ezeknek a cégeknek a megfelelőségi csapatai tízszer nagyobbak, mint a mi teljes vállalatunk” – mondta Wang.
Hozzátette: ebben a környezetben a kisebb szereplők számára szinte lehetetlenné válik új, egészségesebb online közösségi terek létrehozása és fenntartása. A Bluesky eredetileg 2019-ben, még a Twitteren belül indult projektként, és a Twitter társalapítójának, Jack Dorsey-nak a támogatását is élvezte. A vállalat 2021-ben vált önállóvá, majd rövid időn belül az Elon Musk tulajdonában lévő X egyik legjelentősebb alternatívájává nőtte ki magát. A platform 2025 márciusára 43 millió felhasználót ért el, ami ugyanakkor még mindig csupán mintegy tizede az X becsült 450 milliós felhasználói bázisának.
A növekedés ellenére a Bluesky népszerűségének fenntartása nem bizonyult egyszerű feladatnak. A beszámolók szerint tavaly október végére a mobilalkalmazás napi aktív felhasználóinak száma egy év alatt mintegy 40 százalékkal csökkent. Wang elmondása szerint a vállalat jelenleg körülbelül 40 alkalmazottat foglalkoztat.
A vezető szerint a nagy közösségimédia-platformok működését elsősorban az üzleti eredmények maximalizálása határozza meg, ami indokolttá teszi az állami beavatkozást. „Ezek a platformok oda jutottak, hogy gyakorlatilag minden döntésüket a profit vezérli. Éppen ezért megértem, miért kényszerülnek a kormányok szabályozói lépésekre, hiszen a platformok maguk nagyon kevés jó dolgot tettek” – fogalmazott.
A kormányok szerint az intézkedések célja a fiatalok védelme, a technológiai vállalatok ugyanakkor arra figyelmeztetnek, hogy az új szabályok önmagukban nem feltétlenül akadályozzák meg a káros tartalmakhoz való hozzáférést, viszont elszigetelhetik a fiatalokat barátaiktól és online közösségeiktől.
Ausztrália volt az első ország, amely 2024 decemberében átfogó tiltást vezetett be a 16 év alatti fiatalok számára a közösségi médiában. Az olyan nagy platformoknak, mint a Meta Instagramja, a ByteDance TikTokja, az Alphabet YouTube-ja, Elon Musk X-e vagy a Reddit, kötelezővé vált az életkor-ellenőrzési rendszerek bevezetése. Ezek között szerepelhet az arcfelismerésen alapuló életkorbecslés, személyazonosító okmányok feltöltése vagy akár bankszámlaadatok összekapcsolása is.
Azok a szolgáltatók, amelyek nem tesznek „ésszerű lépéseket” a szabályok betartása érdekében, akár 49,5 millió ausztrál dolláros bírságra is számíthatnak. Az ausztrál eSafety biztos tájékoztatása szerint a Bluesky szintén bevezette az életkor-ellenőrzési mechanizmusokat annak érdekében, hogy a 16 év alatti felhasználók ne férhessenek hozzá a platformhoz.
Az ausztrál intézkedés nemzetközi precedenst teremtett. Hasonló szabályozások bevezetését fontolgatja többek között az Egyesült Királyság, Spanyolország, Franciaország és Ausztria is. Az Egyesült Államokban jelenleg inkább tagállami szintű jogszabályok elfogadása tűnik valószínűnek, mint egy országos tiltás.
Wang szerint ugyanakkor a szabályozás és az innováció nem egymás ellenfelei. „Nem azt állítom, hogy a szabályozás káros. Inkább azt, hogy a szabályozásnak együtt kell működnie az innovációval” – hangsúlyozta. A Bluesky vezetője úgy véli, a szabályozó hatóságoknak szorosabb kapcsolatot kellene kialakítaniuk a kisebb és közepes méretű technológiai vállalkozásokkal is.
„Több kommunikációs csatornára van szükség a szabályozók, valamint a kisebb és közepes szereplők között, mert őket is védeni kell. Eközben természetesen a valóban nagy technológiai vállalatokat – amelyekről tudjuk, hogy gyakran megpróbálják megkerülni a szabályokat – továbbra is szigorúan ellenőrizni kell. Meggyőződésem, hogy ez az egyensúly megteremthető.”
Forrás: https://www.cnbc.com