Horn Gábor szerint ezért volt kudarc a Fidesz tüntetése
ATV
2026-06-07 04:05
Horn Gábor úgy véli: kudarcos volt a Fidesz pénteki demonstrációja, és egyedül Magyar Péter profitált belőle.
A jövő héten nyújtja be a kormány a közmédia átalakításáról szóló törvényjavaslatot az Országgyűlésnek – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök.
A kormányfő egy korábbi nyilatkozatában arról beszélt, hogy nem a közmédia megszüntetése a cél.
„Nem bezárjuk a közmédiát, hanem a hírközlését függesztjük föl a közmédiának egészen addig, amíg a pártatlan és objektív hírközlés feltételei nem biztosítottak” – fogalmazott.
Magyar Péter szombati Facebook-bejegyzésében azt írta, hogy a tervezett átalakítás célja a kiegyensúlyozott tájékoztatás megteremtése. Bejegyzésében az újságírás egyik ismert alapelvét is idézte: „a hír szent, a vélemény szabad”.
A bejelentés egy nappal azt követően érkezett, hogy Papp Dániel, az MTVA vezérigazgatója kezdeményezte munkaviszonyának megszüntetését. A 2018 óta hivatalban lévő médiavezető döntését azzal indokolta, hogy az új kormány átalakítja a közmédiát.
Tarr Zoltán, a Tisza-kormány társadalmi kapcsolatokért és kultúráért felelős minisztere korábban arról tájékoztatott, hogy a közmédia reformja két ütemben valósulhat meg. A tervek szerint társadalmi egyeztetés indul arról, hogy a lakosság milyen szerepet és feladatokat vár el a közmédiától.
Kert Attila, az MTV korábbi hírigazgatója, jelenleg az Euronews magyar irodájának vezetője az ATV Híradónak nyilatkozva azt mondta, soha nem volt akkora szükség jól működő közmédiára, mint napjainkban.
„Az európai közszolgálati médiumoknál különféle testületek gyakorolják a tulajdonosi jogokat, amelyeknek dolga biztosítani a függetlenséget. Én biztos vagyok benne, hogy ezt meg lehet teremteni, de az is hozzátartozik, hogy a legeslegjobb rendszert is ki lehet játszani, hogyha nem akarják megtartani az intézménynek a függetlenségét” – fogalmazott.
Közben pénteken demonstrációt tartottak Budapesten a migrációs paktum és a kormány politikája ellen. A rendezvényt jobboldali influenszerek szervezték, a résztvevők pedig időnként trágár jelszavakkal illették a miniszterelnököt.
A demonstráció idején Magyar Péter a Miniszterelnökség épületének erkélyéről jelent meg nemzeti zászlóval a kezében. Az eseményen részt vett Németh Balázs fideszes országgyűlési képviselő is, aki azt állította, hogy a kormányfő provokálta a tüntetőket.
„Itt vagyunk az Alkotmány utcában, és nem fogják elhinni, hogy mi történt. Kijött Magyar Péter az irodájának az erkélyére és elkezdte hergelni a békés felvonulókat” – mondta.
A tüntetés után Magyar Péter felszólította Orbán Viktort, hogy állítsa le a Fidesz dezinformációs kampányát és a gyűlöletkeltő kommunikációt. A Fidesz elnöksége ezzel párhuzamosan arra szólította fel a miniszterelnököt, hogy egyértelműen jelentse be: Magyarország nem hajtja végre az Európai Unió migrációs paktumát.
Magyar Péter erre reagálva azt a kérdést tette fel, hogy Orbán Viktor miért nem akadályozta meg a paktum elfogadását az Európai Unióban.
A Fideszhez köthető szervezők vasárnap újabb demonstrációt tartanak a Sándor-palota előtt. A rendezvény célja, hogy kiálljanak azok mellett a közjogi méltóságok mellett, akiket szerintük a kormány el kíván mozdítani tisztségükből.
Horn Gábor politikai elemző kudarcosnak nevezte a pénteki demonstrációt.
„Civil szervezetek háta mögé bújva, reménytelen helyzetben próbálja a Fidesz felmutatni legalább a saját közönségének, az egyre fogyatkozó közönségnek azt, hogy még vagyunk. Ennek pont az ellenkezője látszott, hogy nincsenek, tehát ilyen értelemben azt kell mondanom, hogy ez a kudarc maga” – fogalmazott az ATV Híradónak.
Horn Gábor szerint a demonstráció egyetlen politikai nyertese Magyar Péter volt, aki jó érzékkel használta ki a helyzetet.