Igazságtalannak tartja a kormány döntését a Pedagógusok Szakszervezete
ATV
2026-06-07 05:06
Eltörli a kormány a pedagógusok teljesítményértékelési rendszerét.
A kormány a következő tanévtől, vagyis 2026 szeptemberétől megszünteti a pedagógusok jelenlegi teljesítményértékelési rendszerét – jelentették be a kormányülést követő sajtótájékoztatón. A döntés már a Magyar Közlönyben is megjelent.
A jelenlegi rendszer a pedagógusok juttatásainak egy részéhez is meghatározási alapként szolgált, a kormány szerint azonban aránytalan adminisztratív terhet jelentett, és a tanárok munkájáról sem adott valós képet.
„Ettől még a munkáltató számára megmarad a lehetőség a béremelésre, hosszabb távon pedig egy olyan teljesítményértékelési rendszer bevezetése a cél, amely hatékonyabb, szakmailag jobban megalapozott és nem terheli felesleges adminisztrációval a pedagógusokat” – hangzott el a kormányzati tájékoztatón.
A Pedagógusok Szakszervezete szerint helyes döntés a rendszer átgondolása, ugyanakkor kifogásolják, hogy a pedagógusok jelentős munkát fektettek az értékelések elkészítésébe, miközben a korábban ígért plusz juttatások elmaradnak.
„Azért azt igazságtalannak tartjuk, hogy a kollégák, még ha igazságtalan is a rendszer, rengeteg munkát beletettek ebbe, megkezdődött már az értékelések feltöltése is, és menet közben a játékszabályokon módosítottak, majd eltörölték az egészet, és nem kapnak semmilyen plusz juttatást ezzel kapcsolatban, pedig ez volt az eredeti ígéret. De még egyszer hangsúlyozom: ez egy igazságtalan rendszer, és ezt minden körülmények között el kell törölni és újra kell gondolni” – mondta híradónknak Totyik Tamás.
A bejelentést követően Lannert Judit oktatási és gyermekügyi miniszter közösségi oldalán azt írta: ez a döntés nem elvesz valamit, hanem könnyít a mindennapokon.
A miniszter szerint olyan rendszert szeretnének kialakítani, amely valódi szakmai értéket teremt, és nem felesleges adminisztrációval terheli az iskolákat.
A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete szintén támogatja a változtatást. A szervezet szerint az előző kormány által létrehozott rendszer igazságtalan volt, ezért egy új, helyi szinten kialakított és átlátható modellre lenne szükség.
„Legyen egy új szisztéma. Mi azt fogjuk javasolni mindenképpen, hogy egy helyben kialakított differenciálási rendszer legyen, amit jó lenne helyben elfogadni, legyen átlátható, objektív alapokon nyugvó, és minél kevesebb vagy egyáltalán semmilyen szubjektív elem ne legyen benne” – fogalmazott Nagy Erzsébet.
A kormány döntését ugyanakkor nem mindenki fogadta pozitívan. Rétvári Bence, a KDNP frakcióvezetője közösségi oldalán azt írta, hogy a teljesítményértékelés megszüntetésével elsősorban a gyerekek járhatnak rosszul.
Véleménye szerint a minőség díjazásának eltörlése a minőség romlásával járhat. Hozzátette: a kormány nem egy jobb, ösztönző rendszerre cseréli a mostanit, hanem egyszerűen megszünteti azt.
A pedagógus-szakszervezetek ugyanakkor hangsúlyozzák, hogy a teljesítményértékelési rendszer eltörlése önmagában nem oldja meg az oktatás problémáit. Szerintük a bérrendezés folytatására is szükség van.
„Az uniós átlag 90 százalék, tehát itt már nem vagyunk annyira lemaradva. A nem pedagógusbérek esetében viszont ez egy más kérdés, azt még rendezni kellene” – mondta Lannert Judit.
Totyik Tamás szerint különösen sürgető a nevelést-oktatást közvetlenül segítő dolgozók, valamint a technikai alkalmazottak bérrendezése.
„Ők nagyon le vannak maradva bér tekintetében. Jelenleg a garantált bérminimum plusz 7 százaléka a fizetésük. Az ő béremelésüket minden körülmények között szorgalmazzuk. Annyi információt kaptunk a kormány képviselőitől, hogy a javaslat már a kormány előtt van, és vizsgálják, milyen forrásokból tudják ezt biztosítani” – mondta.
Az oktatási tárca ígérete szerint a következő tanévben szakmai egyeztetést kezdeményeznek pedagógusokkal, intézményvezetőkkel és szakértőkkel annak érdekében, hogy közösen alakítsák ki az új teljesítményértékelési rendszert.