← Vissza

news.bsdnet.hu

Előkerült egy felvétel a Mount Everestről, ilyen testközelből egy lavina

Promotions 2026-06-07 05:06
A felvételen az Everest legnagyobb tragédiája szerepel. A Mount Everest a világ legmagasabb pontjaként egyszerre jelképezi az emberi teljesítőképesség határait és a természet könyörtelen erejét. A hegycsúcs meghódítása rengeteg áldozatot követelt az évtizedek során, a magyar hegymászás történetébe is mély sebeket ejtve - gondoljunk csak Suhajda Szilárd tragikus esetére. Vannak azonban olyan katasztrófák, amelyek nem a csúcstámadás közben, hanem magában a biztonságosnak hitt alaptáborban sújtanak le. Neszmélyi Emil, a neves magyar alpinista a napokban emlékezett meg a hegy történetének legsúlyosabb tragédiájáról, amely pontosan tizenegy évvel ezelőtt rázta meg a Himaláját. Egy túlélő megrázó videóját megosztva mutatta be, milyen pusztítást végzett a természet azon a fekete napon. Olvass tovább... Olvass tovább... A katasztrófa 2015. április 25-én következett be, amikor egy pusztító , 7,9-es erősségű földrengés rázta meg Nepált. A tektonikus mozgások az Everest alaptábora mellett tornyosuló, 7161 méter magas Pumori hegyen egy gigantikus méretű, halálos lavinát gerjesztettek. A hótömeg és a törmelék elementáris erővel zúdult rá a gyanútlanul pihenő mászók sátraira. A lavina a helyszínen 19 ember életét követelte, a sérülések következtében pedig végül összesen 22-re emelkedett az elhunytak száma az alaptáborban. A katasztrófa globális méreteit jól mutatja a pusztítás mérlege Nepál-szerte: közel 8 ezer ember veszítette életét a földrengésben, a sérültek száma meghaladta a 16 ezer főt és több mint 200 ezer épület dőlt romba az országban. Olvass tovább... Olvass tovább... A Neszmélyi Emil által közzétett felvétel készítői és szereplői azon szerencsések közé tartoztak, akik csodával határos módon túlélték a fehér fal rohamát. Az általuk készített videó hűen érzékelteti azt a pánikot és tehetetlenséget, amit a tábor lakóinak át kellett élniük , miközben a kevésbé szerencséseknek esélyük sem volt a menekülésre. Bár a földrajzi adottságok miatt az Everest tibeti oldalán tartózkodó mászók körében nem történt halálos baleset, a tragédia súlya miatt a hatóságok és a szervezők példátlan lépésre kényszerültek. Abban az évben a hegy mindkét oldalán teljesen leállították és törölték az összes expedíciót, az évforduló alkalmából pedig a hegymászó közösség egy emberként hajt fejet az áldozatok emléke előtt. A videó:
Eredeti cikk megtekintése →