Már jövőre megkezdődik az új szélerőművek építése Magyarországon
Villanyautósok
2026-06-07 06:05
A ma Magyarországon működő körülbelül 180 nagyméretű szélturbinát 2000 és 2011 között telepítették, mivel 2012-től kezdődően a jogszabályi korlátozások teljesen ellehetetlenítették újabb szélerőművek megépítését. A 325 MW-os névleges összteljesítménnyel rendelkező flotta többnyire 2 MW-os vagy ennél is kisebb egységekből áll, de a legnagyobbak is maximum 3 megawattosak. Ezek a méretek a 2000-es években még megszokottnak számítottak, ma már azonban a technológia fejlődés lehetővé teszi ennél jóval nagyobb, 6-8 vagy akár 10 MW-os teljesítményű szárazföldi szélturbinák építését is, amelyek üzemeltetése jóval gazdaságosabb lenne, mint a kisebb, elavultabb rendszereké.
Két évvel ezelőtt az EU nyomására Magyarországnak ismét lehetővé kellett tennie szélerőművek építését. Az új projektek megvalósulása gazdasági szempontból nagyon is racionális lenne, mivel a szél sok esetben olyankor fúj, amikor nem süt a nap, azaz drágább az áram. Ezek után már csak az volt a kérdés, hogy mikor állhatnak üzembe az első egységek – most úgy tűnik, hogy ez két éven belül megtörténhet.
Az ALTEO leányvállalata, az Aerope Holding Kft. hétfőn jelentette be , hogy megkapta a jogerős építési engedélyt egy 20 MW-os szélerőmű megvalósítására Ács határában. A szükséges hatósági engedélyeket (környezetvédelmi, HÉSZ módosítás stb.) már korábban megszerezték. Az építkezés 2027 első felében indulhat, a termelés pedig már 2028 első felében megkezdődhet, így hosszú szünet után valószínűleg ez lehet az első új szélerőmű Magyarországon.
A turbinák – 2 darab 7 MW-os és 1 darab 6 MW-os – már egy új generációt képviselnek, amelyeknek a toronymagassága 130 méter. Ez mintegy 50-60 méteres többletet jelent a már meglévő szélerőművek toronymagasságához képest, ami új lehetőséget nyit a szélenergia kiaknázásában, hiszen minél magasabbra merészkedünk, annál jobb szélviszonyokat találunk. Magyarországon ma a szélturbinák átlagos éves kihasználtsága 23%, a nagyobb magasság miatt azonban ezek az új egységek becslések szerint mintegy 10-15%-kal többet lehetnek képesek termelni, vagyis az átlagos kihasználtságuk akár a 25%-ot is meghaladhatja. A szélerőmű ráadásul segíthet a napelemes termelés ingadozásainak kiegyenlítésében is, így összességében nemcsak a termelt energia növekedhet, hanem a kiegyenlítési költségek is csökkenhetnek. Persze ahhoz, hogy ez valóban érezhető legyen, háromnál több új turbina telepítésére lesz majd szükség.
Erre számíthatunk, ha újra lehet majd szélerőműveket építeni Magyarországon