Itt lehet a legendás és ikonikus politikai műsor vége – Így lehet „kivégezni” egy brandet, a stáb pedig néhány nap alatt szétesett
Mediapiac
2026-06-07 06:20
Komoly belső válság rázza meg az amerikai televíziós újságírás egyik legismertebb műsorát, a 60 Minutes-t. A CBS News zászlóshajójának számító magazinműsor az elmúlt évtizedekben a televíziós hírműsorok egyik legstabilabb és legtekintélyesebb brandje volt, most azonban a szerkesztőségen belül egyre többen attól tartanak, hogy az őszi évad már nem ugyanazt a 60 Minutes-t hozza vissza, amelyet a nézők megszoktak.
A bizonytalanságot az okozza, hogy a 60 Minutes hét teljes munkaidős tudósítója közül négy távozik. Scott Pelley, Sharyn Alfonsi és Cecilia Vega az elmúlt napokban került ki a stábból, míg Anderson Cooper már korábban, februárban jelezte, hogy elhagyja a műsort. Cooper egyébként a CNN főműsoridős műsorvezetőjeként is dolgozik. ( Erről ebben a cikkünkben írtunk már: I smert újságíró lép le a híres politikai műsorból )
A 60 Minutes New York-i központjában évek óta látható volt egy plakát, amelyen a műsor hét vezető arca szerepelt: Lesley Stahl, Scott Pelley, Bill Whitaker, Anderson Cooper, Sharyn Alfonsi, Jon Wertheim és Cecilia Vega. Ők voltak azok, akik hozzájárultak ahhoz, hogy a műsor 52 egymást követő évadon át a legnézettebb hírműsor legyen az Egyesült Államokban. Most azonban ez a csapat néhány nap alatt lényegében szétesett – írta a The Guardian.
A tudósítók mellett a háttérben dolgozó kulcsemberek közül is többen távoztak. A CBS News menesztette Tanya Simont, a műsor vezető producerét, valamint Draggan Mihailovich főszerkesztőt és más meghatározó munkatársakat is. Simon helyére Nick Biltont nevezték ki vezető producernek. Bilton tapasztalt újságíró, de korábban nem dolgozott televíziós műsorvezető producerként.
A szerkesztőségen belül sokan nem értik, hogyan lehet ilyen gyorsan újraépíteni egy ennyire összetett és személyiségekre épülő műsort. „Mit fognak műsorba adni három hónap múlva?” – fogalmazott névtelenül a CBS News egyik munkatársa. Egy másik forrás még keményebben fogalmazott: szerinte ősszel a műsor „nem úgy fog kinézni, mint a 60 Minutes”.
A bizonytalanságot tovább növeli, hogy a műsor két veteránja, a 84 éves Lesley Stahl és a 74 éves Bill Whitaker jövője sem teljesen világos. Egyes belső vélemények szerint ők is dönthetnek úgy, hogy távoznak, miután több régi kollégájukat menesztették. Hivatalosan azonban egyelőre nem jelezték, hogy elhagynák a műsort.
A csatorna hivatalosan még nem közölte, hogyan néz majd ki az 59. évad szereplőgárdája. A műsor arcait azonban nem könnyű pótolni. A 60 Minutes különlegessége éppen abban állt, hogy a nézők évtizedeken át ugyanazokat az újságírókat látták, és a márkanév mellett az ő személyes hitelességükhöz is kötődtek. Egy olyan médiakörnyezetben, amelyben a hírfogyasztók folyamatosan ismeretlen tartalomgyártók anyagaival találkoznak, a 60 Minutes egyik legnagyobb értéke éppen a bizalom volt.
A számok is ezt mutatják. A május 17-én véget ért legutóbbi évad átlagosan 9,1 millió nézőt vonzott epizódonként, ami a mai televíziós piacon kiemelkedő eredménynek számít.
A háttérben politikai feszültségek is húzódnak. A távozások idején egyre erősebbek voltak azok az aggodalmak, hogy a CBS engedett Donald Trump nyomásának . A helyzetet tovább súlyosbíthatja, ha a menesztett tudósítók vagy producerek közül valaki jogi lépéseket tesz a csatorna ellen. Ez egész nyáron napirenden tarthatná a botrányt, miközben a szerkesztőségnek éppen az őszi évad anyagain kellene dolgoznia.