← Vissza

news.bsdnet.hu

Megújul a Sziget fesztivál kapuja, de vajon miért hívják K-hídnak?

Player 2026-06-08 07:05
A Hajógyári-sziget K-hídja az elmúlt évtizedekben Budapest egyik legismertebb popkulturális emlékművévé vált, több mint harminc éve ez a Sziget fesztivál ikonikus bejárata, de a felette eljárt idő alaposan megviselte. Most kiderült, hogy alapos felújítás vár a hídra, hogy még jobban bírja a jövőt. De vajon miért pont ez a neve? Amikor azt mondjuk, hogy K-híd, a legtöbbünknek azonnal a Sziget fesztivál felirata, a hömpölygő, színes tömeg és a fesztivál semmivel össze nem téveszthető hangulata ugrik be. A híd nevének eredete azonban jóval prózaibb, és messze megelőzi a Sziget fesztivál 1993-as indulását. 1955-ben építették azért, hogy közvetlen vasúti kapcsolatot biztosítsanak a szigeten működő hajógyár és a part menti vasúti hálózat között. A K-betű nem egy titkos kódot vagy a tervező nevét rejti, hanem a híd szerkezetének geometriájára utal. Ha messzebbről, profilból ránézel a hídra, jól látszik, hogy a függőleges és a ferde oszlopok egymáshoz illesztve jellegzetes K-alakot formáznak. Ez a technológia a korabeli mérnöki tervezés egyik klasszikus teherbíró megoldása volt. Szükség is volt rá, hogy strapabíró legyen, mert bár a K-híd az elmúlt években többször is átesett kisebb-nagyobb karbantartásokon, még sosem újították fel teljesen, pedig rendesen eljárt felette az idő. Biztosan benned is felmerült már, hogy ez a népszerű híd megérdemelné, hogy jobb formába hozzák, és most eljött ez az idő. Kicserélik a híd pályaszerkezetét, megerősítik az acélszerkezetet, korszerűsítik a vízelvezetést és több más fejlesztést is elvégeznek, hogy a híd hosszú távon biztonságos legyen. Az idei Sziget fesztiválon még a régi formában találkozhatsz vele, de ha minden jól megy, ősszel indul a munka, és 2027-ben már a megújult hídon léphetsz be a Hajógyárira. Ez is érdekelhet: Főként azért is romlott le ennyire, mert a megépítése óta  egyszer sem újították fel jelentősen. Néhány napja még nem volt biztos, hogy jövőre is lesz Sziget, de lesz, és egyre több minden derül ki a részletekről. Nem volt szép, de a háború utáni újrakezdés fontos eleme volt a híd, amit ma már hiába keresnél.
Eredeti cikk megtekintése →