← Vissza

news.bsdnet.hu

Romokban a pszichiátriai ellátórendszer, kezdődik a takarítás

Qubit 2026-06-08 06:25
„Történelmi lehetőség, hogy most a szakmapolitikai irányítás és a pszichiátria között el tud indulni az együttműködés” – mondja Wernigg Róbert, a Magyar Pszichiátriai Társaság (MPT) elnöke. A pszichiátria szakmai képviselői a múlt hézen egyeztettek először az újonnan megalakult egészségügyi minisztérium delegációjával – amelyben Hegedűs Zsolt egészségügyi miniszter és Svéd Tamás államtitkár is részt vett – a pszichiátriai- és addiktológiai ellátás országos válságáról. A munkaerőhiány, a lepusztult infrastruktúra és a nem betegközpontú szemlélet évtizedek óta probléma, de a budapesti központok mostanra bekövetkezett válsága végre elérte a döntéshozók ingerküszöbét. A Qubitnek nyilatkozó pszichiáterek szerint az új egészségügyi minisztérium hozzáállása bizakodásra ad okot: a Hegedűs által vezetett minisztérium egy kríziskezelési terv megvalósításán kezdett el dolgozni a Magyar Orvosi Kamara (MOK) és a Magyar Pszichiátriai Társaság (MPT) bevonásával.„Olyan javaslatok kidolgozására törekedtünk, amik nem egy izolált beavatkozást, hanem a további lépések előszobáját is jelentik. Az első ülés témáját az akut ellátás feszített helyzete és az ügyeleti problémák adták” – mondta kérdésünkre Szekeres György pszichiáter, a MOK Pszichiátriai Csoportjának vezetője a szerdai minisztériumi egyeztetés után. Szekeres annak a munkacsoportnak a főkoordinátora, amelyet a Tisza-kormány hivatalba lépése előtt az azóta egészségügyi miniszterré választott Hegedűs kért fel egy átfogó javaslatcsomag kidolgozására. A tervezet célja az összeomlás szélén álló budapesti Nyírő Gyula Országos Pszichiátriai és Addiktológiai Intézet (OPAI), illetve a kínlódó budapesti, később a vidéki pszichiátriai központok működőképessé tétele. Az OPAI-ban dolgozó pszichiáterek idén februárban kényszerítették lemondásra a korábban asztrológiát és mágiát oktató Ézsi Robin igazgatót, és az eset nagyban hozzájárult a most is folyó sürgős szakpolitikai akciókhoz. Az intézményben negyven orvos követelte a vezetőség leváltását, mert tarthatatlanná vált az orvoshiány és az önként vállalt túlmunka mennyisége. Nemcsak a szakmai szervezetek álltak ki az OPAI dolgozói mellett, hanem mintegy hatszáz vidéki és fővárosi pszichiáter is aláírta a petíciót. A Nyírő esete sokat elárult az országos szinten magára hagyott és kivéreztetett mentálhigiénés ellátórendszer állapotáról.A budapesti, majd országos ellátási krízis kezelésére Szekeres és munkacsoportja többek között ügyeleti alapdíjemelést javasolt az anyagi motiváció fejlesztésére és a munkaerőhiány enyhítésére. Szekeresék szerint ez a reform önmagában azonban nem elegendő, és az ügyeletekre valószínűleg szerződéssel dolgozó, vállalkozó szakorvosokat is alkalmazni kell. Wernigg Róbert elmondta, hogy az MPT már 2023-ban kidolgozott reformjavaslatokat, amik akkor még nem kaptak elég figyelmet. Még korábban pedig a 2018-as a Nemzeti Mentális Egészségpapír Program tűnt ígéretes kezdeményezésnek, „amit egy kormányhatározat is megtámogatott, de költségvetés nem volt mögötte”. Munkaerő és eszköz sincs a fenntartható működéshez
Eredeti cikk megtekintése →