Üzembe állt a világ legnagyobb lézere
Autópro
2026-06-08 06:21
A projekt alapját az amerikai National Ignition Facility (NIF) eredményei adják, ahol 2022-ben először sikerült olyan szabályozott fúziós reakciót létrehozni, amely több energiát termelt, mint amennyit közvetlenül a célpontba juttatott lézerenergia képviselt. A NIF 192 lézersugárral sűríti össze az üzemanyag-pelletet, létrehozva a fúzió feltételeit.
A Xcimer célja ennek a technológiának az ipari méretű továbbfejlesztése. A vállalat úgy véli, hogy az úgynevezett excimer lézerek egyszerűbbek és gazdaságosabban skálázhatók lehetnek a kereskedelmi fúziós erőművek számára, mint a jelenleg alkalmazott megoldások. A Phoenix rendszer egy kripton-fluorid alapú lézer, amely teljes teljesítményen 1 kilojoule energiát képes leadni, aktív része pedig mintegy 38 méter hosszú.
Bár a lézer bekapcsolása jelentős mérnöki eredmény, a kereskedelmi célú fúziós energiatermeléshez még nagyságrenddel komolyabb rendszerek szükségesek. A Xcimer becslése szerint egy működő fúziós erőműhöz több mint 12 megajoule lézerenergia szükséges impulzusonként, így a Phoenix inkább demonstrációs és fejlesztési platformnak tekinthető.
A vállalat ütemterve szerint 2028-ra elkészülhet egy teljes értékű prototípus, míg az első kereskedelmi fúziós erőmű a 2030-as évek közepén állhat üzembe. Ha a technológia beváltja a hozzá fűzött reményeket, a fúziós energia gyakorlatilag korlátlan, szén-dioxid-kibocsátás nélküli villamosenergia-forrást biztosíthat – írja a Techcrunch.
Érdekesnek találta ezt a hírt? Ne maradjon le a legfontosabb járműipari történésekről, iratkozzon fel hírlevelünkre ezen a linken !