← Vissza

news.bsdnet.hu

JÉGER-ügy: visszafogottabb működés, miniszteri vizsgálat

Agroinform 2026-06-08 08:15
Módosított működési szabályzat alapján üzemelteti június 3-tól az Országos Jégkármérséklő Rendszert (JÉGER) a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara. Közölték: a felhőzetbe ezüst-jodidot juttató berendezéseket kizárólag a kiemelkedő kockázatúnak ítélt időjárási szituációkban, 60 százalék feletti jégvalószínűség esetén indítják be. A közismert nevén JÉGER-ként emlegetett Országos Jégkármérséklő Rendszer fenntartása törvényben előírt közfeladat, amelynek végrehajtásáért a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara felel. Egyelőre. Ugyanis Bóna Szabolcs tárcavezető nemrég az Új Mezőgazdasági Magazinnak adott interjújában arról beszélt, hogy Hozzátette, azt is tervezi megvizsgálni, szükséges-e annyi pénzt elkölteni rá, mint amennyit eddig költöttek. A támogatói szerződést a jelenlegi esztendőre még nem írták alá, jelezte a NAK. A szaktárcával folytatott megbeszélések alapján az államháztartási lehetőségek és a költségvetési feltételek felülvizsgálata még folyamatban van. A NAK ehhez mérten a ténylegesen elérhető erőforrásokkal gazdálkodva, a jogszabályi kötelezettségeit és kereteit szem előtt tartva irányítja a rendszer működését, írják. Az elmúlt évben az időjárási viszonyok következtében – a megelőző időszakokhoz viszonyítva – ritkábban és rövidebb intervallumokban mutatkozott igény a talajgenerátorok üzemeltetésére. Ennek köszönhetően kevesebb hatóanyagot használtak fel, így az idei szezon megkezdéséhez szükséges mennyiségű alapanyag eleve rendelkezésre állt. Újabb készletek beszerzésére, illetve a fenntartáshoz elengedhetetlen egyéb költségek finanszírozására ugyanakkor kizárólag a működési feltételek teljes körű biztosítása mellett nyílik majd lehetőség, tették hozzá közleményükben. A témában megkerestük a szaktárcát is, ők úgy reagáltak, hogy az egyeztetések folyamatosak, a fejleményekről tájékoztatnak majd. Forrás: NAK Indexkép: Shutterstock
Eredeti cikk megtekintése →