Új szakszervezet alakult a BYD szegedi beruházása nyomán
Autópro
2026-06-08 08:19
Megkezdte működését a szegedi székhelyű Magyar Gyáripari Szakszervezet (MGSZ), amely a hazai gyártóiparban dolgozók érdekképviseletét kívánja ellátni. Az új szervezet létrejöttében jelentős szerepet játszottak a Szegeden épülő BYD-gyárhoz kapcsolódó munkavállalói megkeresések.
Az MGSZ-t idén februárban 11 alapító tag hozta létre. Az elnöki tisztséget Hajdú Roland tölti be, aki egyben a Gumiipari Szakszervezeti Szövetség (GSZSZ) alelnöke és a Makói Gumiipari Szakszervezet vezetője is. A bírósági bejegyzési folyamat lezárultával a szervezet megkapta az adószámát és bankszámlaszámát, így hivatalosan is megkezdhette működését.
Radics Gábor alelnök szerint az MGSZ nem kizárólag egyetlen munkáltató vagy telephely dolgozóit kívánja képviselni. A szervezet nyitott több ipari vállalat munkavállalói felé, köztük a BYD, a makói Givaudan és más gyártócégek dolgozói számára is.
A szakszervezet a közeljövőben a GSZSZ tagszervezetévé válhat. A vezetők szerint fontos szempont az is, hogy a tagok anonimitását megőrizzék. A havi 3000 forintos tagdíjat közvetlenül a tagok utalják át a szervezetnek, így a munkáltatók nem kapnak információt arról, hogy kik csatlakoztak az érdekképviselethez.
Az MGSZ a magyar munkavállalók mellett a Magyarországon dolgozó külföldi dolgozók képviseletét is célul tűzte ki. Ennek részeként a belépési dokumentumokat a tervek szerint mandarin nyelven is elérhetővé teszik, hogy a BYD beruházásán dolgozó kínai munkavállalók számára is könnyebb legyen a csatlakozás.
Az új szervezet kiemelt területként kezeli a munkavédelmi, munkaegészségügyi és környezetvédelmi szabályok érvényesülését. Emellett a bérek és a szociális feltételek javítását is fontos feladatának tekinti.
Radics Gábor több mint két évtizede vesz részt a szakszervezeti érdekképviseleti munkában. Korábban a ContiTech szegedi gyárában dolgozott, ahonnan 2024-ben, 27 év után távozott. A GSZSZ és a szakszervezeti vezetők az elmúlt években több jogi vitába is keveredtek a makói ContiTech Fluid Automotive Hungary vállalattal. A szakszervezeti vezető szerint a cég által indított perek és kapcsolódó követelések összértéke megközelítette a 100 millió forintot, ugyanakkor állítása szerint a vállalat több ügyben is sikertelenül próbálta érvényesíteni követeléseit.
Az MGSZ most azzal a céllal kezdi meg működését, hogy a dél-alföldi régióban és később országos szinten is erősítse a gyártóipari munkavállalók érdekképviseletét.
Tetszett ez a hír? Értesüljön elsőként a járműipari történésekről, iratkozzon fel az autopro.hu hírlevelére az alábbi linken !