Az első kormánynap: Ópusztaszer, Alkotmány utca, Skoda
Magyar Péter szerdán több szimbolikus bejelentést tett: nem költözik a Karmelita Palotába, nem költözik kormányzati rezidenciába, és megtartja a kampányban használt kék Škoda Superb-öt szolgálati autóként. A Miniszterelnökség új székhelye az Alkotmány utca 5. lesz (Lázár János korábbi Építési és Közlekedési Minisztériuma). Az első kormányülést szimbolikusan Ópusztaszeren, a Feszty-körkép mellett tartják. (Telex, Telex, 24.hu)
Magyar Péter havi 4-5 millió forintos miniszterelnöki fizetésről mond le, a kampányígéretnek megfelelően 2,5 millió forintban maximálja a kormányfői javadalmazást. (Telex, 168.hu)
EU-s pénzek: 34 milliárd euró szabadul fel
Az Európai Bizottság a következő hetekben 34 milliárd eurónyi befagyasztott forrást szabadít fel Magyarország számára. A helyreállítási alap teljes lehívására is „komoly esély van" – közölték bizottsági források. Ez gyökeres fordulat az Orbán-korszak jogállamisági vitáihoz képest. (HVG, Telex, Index)
Gajdos László: azonnali erdővédelmi moratórium
Az élő környezetért felelős miniszter első intézkedéseként azonnali moratóriumot hirdetett a védett erdők fakitermelésére. „Nem engedhetjük tovább a tarvágásokat, erdeink nem csupán faanyagot, hanem a jövőnket jelentik" – fogalmazott. Az állami erdőgazdálkodást ökológiai szemléletűre alakítják át. (Magyar Hang, 24.hu, Telex)
Bóna Zoltán házi őrizetben
A bíróság szerdán bűnügyi felügyeletet rendelt el Bóna Zoltán volt fideszes országgyűlési képviselő ellen – nyomkövetőt kap és négy hónapig nem hagyhatja el otthonát. A Fidesz-frakció közleményben reagált: „Mindenkinek vállalnia kell a felelősséget tetteiért." (Telex, ATV)
Niedermüller Péter kilép a DK-ból
Erzsébetváros polgármestere, a DK alapító tagja és volt alelnöke kilépett a pártból. „Be kell látnom, valamit rosszul csináltunk. A magyar társadalom nem tart igényt arra a politikára, amit a DK kínált" – írta. A DK tovább fogy a választási vereség után. (Telex, 24.hu, HVG)
Üzemanyaghelyzet: a Mol cáfol, a kis kutak aggódnak
A Független Benzinkutak Szövetsége szerint kritikus helyzet alakulhat ki az üzemanyagpiacon – több kisebb kút kifogyó készletekkel küzd. A Mol reagált: „Minden partnerünket kiszolgáljuk, biztosítjuk a folyamatos ellátást." A helyzet hátterében az iráni háború miatti importcsökkenés és a stratégiai tartalék kimerülése áll. (Kontroll, Mandiner, Népszava)
Vétójog négy miniszternek
Magyar Péter megerősítette: az egészségügyi, igazságügyi, oktatási és pénzügyi miniszter vétójogot kap a kormánydöntésekben. Elemzők szerint ez egyelőre inkább politikai gesztus, és belső feszültségeket is okozhat. (Mandiner)
Ügynökakták: homályos, de ígéretes
Magyar Péter október 22-re ígéri az ügynökakták megnyitását – az '56-os forradalom 70. évfordulójának előestéjére. A Telex elemzése szerint „akkor is csak nyerhetünk, ha végül csalódást okoz", mert a téma 36 éve húzódó kutyakomédia a magyar politikában. (Telex)
NAV-elnök távozik, első államtitkár kinevezve
A kormányváltással automatikusan megszűnt Vágujhelyi Ferenc NAV-elnöki megbízatása. Eközben megjelent az első Magyar Közlöny a Tisza-kormány alatt: Ducsay Zsuzsanna ügyvéd lett a Miniszterelnöki Kormányiroda közigazgatási államtitkára (Ruff Bálint első kinevezettje). (24.hu, HVG)
Fidesz: „konstruktív ellenzékiség"
A Fidesz a bizottsági szavazásokon többnyire tartózkodott a miniszterjelöltek támogatásáról szóló voksolásokon (nem szavazott nemmel). A frakció ezzel jelzi a konstruktív ellenzéki szándékot. (Telex)
Sulyok-ügy: ügyészségi vizsgálat
A Fővárosi Főügyészség értékeli Szántó Georgina közérdekű bejelentését – Sulyok Tamás volt kommunikációs igazgatója repülésbiztonsági kockázatokkal kapcsolatos, az államfőt érintő ügyben tett feljelentést. (Telex)
Egyéb fontos fejlemények
- Állami tőkebefektetések: a Transparency International kimutatta, hogy a Nemzeti Tőkeholding befektetései szinte semmilyen hasznot nem hoztak az adófizetőknek (Telex)
- Nagy Márton izraeli útja: 611 ezer forintért szállt meg egy éjszakára protokollfőnökével Tel-Avivban, luxusrepülővel utaztak (Átlátszó)
- Azbesztszennyezés: Harka egyik utcájába a futárok sem hajthatnak be átmenetileg (Telex)
- Országgyűlés Hivatala: 13 év után távozik Such György főigazgató, nyílt pályázatot írnak ki (HVG)
- Debreceni Javítóintézet: bántalmazás gyanúja miatt elbocsátottak egy nevelőt, nyomoz a rendőrség (Telex)
- Vagyonadó: a Telex elemzése szerint az 1 milliárd feletti vagyonra kivetett 1%-os adó „üdvözlendő elmozdulás", de okosan kell csinálni (Telex)
- Kármán András (pénzügyminiszter): 9%-os szja-t, új katát és euróbevezetést ígér (ATV)
- Választási csalás: az Átlátszó riportja szerint civil aktivisták kénytelenek bűnözőkkel konfrontálódni a csalások megakadályozásáért (Átlátszó)
Kárpátaljai orosz dróntámadás
Szerdán este orosz drónok csapódtak be Kárpátalján, lakóházak közelében. Magyar Péter berendelte az orosz nagykövetet, Sulyok Tamás elítélte a támadást. Zelenszkij szerint iráni gyártmányú drónokkal támadtak. Az ukrán külügyminiszter megköszönte Orbán Anitának (külügyminiszter) a kiállást. (Magyar Nemzet, Telex, HVG, HVG)
Kormány első döntései Ópusztaszeren
Az első kormányülés után Magyar Péter sajtótájékoztatót tartott:
- Átvilágítás és pénzügyi stop – azonnali hatállyal minden minisztériumban (Telex)
- Nincs végkielégítés a leköszönő minisztereknek és államtitkároknak, kivétel nélkül (Index)
- Rogán minisztériumába költözik a Szociális és Családügyi Minisztérium (Index, 24.hu)
- Tóth Péter (Tisza kampányfőnöke) lesz a kormány nemzetbiztonsági főtanácsadója (Telex)
- Részletes beszámolót küld az EU Bizottság elnökének a költségvetés helyzetéről (Index)
- Titkosszolgálatokat „soha nem lehet pártpolitikai célokra használni" (444.hu)
Szentkirályi Alexandrát leköpték
A volt fideszes politikus az Országház elhagyásakor köpést és „kurva" felkiáltást kapott. A Mandiner és a Magyar Nemzet „szeretetország" címmel számolt be az esetről. (24.hu, Mandiner)
MTI belső vizsgálat a Sulyok-fotók miatt
Belső vizsgálatot rendeltek el az MTI-nél, amiért Sulyok Tamás egyetlen miniszteri kinevezési fotón sem látszik. (444.hu, Népszava)
Ukrajna: kisebbségi jogvédelmi terv
Az ukrán kormány a magyar érdekeket figyelembe vevő intézkedési tervet dolgozott ki a kisebbségek jogainak védelméről. (444.hu, Telex)
Esti egyéb
- Hadházy Ákos: „Orbán Viktor őrizetbe vételét nem lehet megúszni" (Népszava)
- Szalay-Bobrovniczky utasítására 1 milliárd+ közpénzt osztott ki a Bethlen Gábor Alapkezelő három szervezetnek (444.hu)
- Putyin: törvényt írt alá, hogy az orosz hadsereg bevethető külföldön büntetőeljárás alá vont orosz állampolgárok védelmében (444.hu)
- Corvinus oktatói leráznák az egyetemi alapítványi modellt (444.hu)