Magyar Péter a Kúria elnökét is lemondásra szólította fel
A miniszterelnök szombat reggel fotókat tett közzé a Kúria Kossuth téri épületének felújításáról: aranyozott plafon, márványlapok az elnöki fürdőben, bárpult a „bírói klubban". Magyar Péter azonnali távozásra szólította fel Varga Zs. Andrást, akit „közpénzen luxizó, fideszes kúriai elnöknek" nevezett. (Index, 444.hu, Népszava)
A Kúria közleményben reagált: a tetőtéri felújítást az előző vezetés hagyta jóvá, „szivarszoba és elnöki lakosztály" nem szerepel a tervekben. Gulyás Gergely „alkotmánysértő kísérletnek" nevezte a kormányfő lépését, szerinte Magyar Péter a független bírósági rendszert akarja saját irányítása alá vonni. A Magyar Bírói Egyesület leharcolt bírósági épületek képeivel válaszolt, jelezve a kontrasztot. (Magyar Nemzet, HVG, HVG)
Ledarált iratok és Fidesz-anyagok Lázár volt minisztériumában
Vasárnap délután Magyar Péter videóban mutatta be, mit találtak munkatársai a volt Építési és Közlekedési Minisztérium pincéjében: 15-20 zsák ledarált iratot, Fidesz-szóróanyagokat, DPK-zászlókat és Lázár János karácsonyi üdvözlőlapjait. A miniszterelnök feljelentést jelentett be tiltott pártfinanszírozás gyanúja miatt. (Telex, Index, 444.hu)
Bogdán Csaba és Weisz Viktor az új Tisza EP-képviselők
Magyar Péter bejelentette: Bogdán Csaba mechatronikai és orvostechnikai mérnök, valamint Weisz Viktor, a Tisza korábbi EP-tanácsadója veszi át az ő és Tarr Zoltán megüresedett európai parlamenti helyét. A delegációt a jövőben Lakos Eszter vezeti. (HVG, Telex, 444.hu)
Bóka János: „A korrupciós vádak ráégtek a Fideszre"
A volt uniós ügyekért felelős miniszter az Indexnek és a Mandinernek adott interjúban szokatlan őszinteséggel elemezte a választási vereséget. Bóka János szerint a Fidesz „alapvetően félreolvasta az ország politikai állapotát", a brand megsérült, és az első feladat a „valóságérzékelés helyreállítása". A korrupciós vádak és a látványos vagyonfitogtatás az egész politikai közösségre visszaütött. (Magyar Hang, Mandiner, 24.hu)
Hegedűs Zsolt: kritikus az egészségügy helyzete
Az új egészségügyi miniszter részletes adatokkal válaszolt Pintér Sándor kijelentésére, miszerint „nincs miért szégyenkezni". Hegedűs a MESZK helyzetértékelőjéből idézett: 30 ezer ápoló hiányzik, a szakdolgozók átlagéletkora 47,3 év, 25 ezer kolléga 58 év feletti. „Fel sem mérte és fel sem tudta mérni, hogy mit vállal" – írta Pintérről. (HVG, 444.hu, Index)
Szalay-Bobrovniczky védelmébe vette az 1311 milliárdos 4iG-szerződést
A volt honvédelmi miniszter a HírTV-nek azt mondta: a választás előtt kötött gigaszerződés „évek óta zajló előkészítő folyamat eredménye", és „a haderőfejlesztésben sajnos ekkora számok vannak". A bruttó 1311 milliárd forintos keretmegállapodás egy összkormányzati vezetésirányítási rendszer kiépítéséről szól. (HVG, Telex)
Gulyás Gergely és Magyar Péter posztháborúja
A volt Miniszterelnökséget vezető miniszter és a kormányfő egész hétvégén üzengetett egymásnak. Gulyás a Havasi-felmentést jogtalannak tartja, Magyar Péter szerint „16 év után sem értenek a jogászkodáshoz". Gulyás elismerte: munkatársai a tudta nélkül törölték egyik Facebook-posztját. (444.hu, Telex, Index)
Panyi Szabolcs: orosz kémek listája érkezhet a kormányhoz
A HVG újságírója szerint a Tisza-kormány frissített listát kaphat a diplomáciai fedésben működő orosz hírszerzőkről, ami kiutasításokhoz vezethet. Az orosz nagykövet bekéretése után ez lenne a következő lépés a magyar–orosz kapcsolatok átrendezésében. (HVG, Népszava)
Ripost-propagandista kitálalt: „A Karmelitából jöttek az akták"
Forgács Ágnes, a Ripost volt munkatársa az Átlátszónak beszélt arról, hogyan működött a kormányközeli lejáratógépezet. Állítása szerint titkosszolgálati jellegű aktákból és felvételekből dolgoztak, „fentről" kaptak megrendeléseket politikusok megfigyelésére és lejáratására. (Átlátszó)
Elbocsátási hullám és a NER-közeli cégek leépítései
A Népszava szerint az idei első négy hónapban nagyjából duplájára ugrott a csoportos létszámleépítéssel elküldött alkalmazottak száma 2024-hez képest. A NER-közeli cégek – propagandamédia, állami megbízásokból élő vállalkozások – még „bele sem kezdtek igazán" a leépítésekbe. (Népszava)
Üzemanyag-árstop: júliusra lépéskényszer
Az Index elemzése szerint a stratégiai tartalék pufferként való felhasználása rövid távon megoldja a védett ár fenntartását, de hosszú távon „évtizedekig fizetjük majd" a költségeket. Közgazdászok nyílt levélben kérték a megszüntetését, de a Tisza-kormánynak politikai okokból fontos a megtartása. (Index)
Nemzetközi: WHO ebola-vészhelyzet, dróncsapás Abu-Dzabi atomerőművénél
A WHO nemzetközi közegészségügyi vészhelyzetet hirdetett a Kongóban terjedő ebola miatt – a ritka variáns ellen nincs jóváhagyott vakcina. Az Egyesült Arab Emírségek legnagyobb atomerőművét dróncsapás érte, tűz ütött ki a reaktorok mellett; a NAÜ közleményt adott ki. Ukrajna a háború eddigi egyik legsúlyosabb dróntámadását mérte Moszkvára: legalább három halott. (24.hu, Telex, Telex)
Orbán Balázs és a Libri-ügy
Halmos Ádám, a Libri volt kisebbségi tulajdonosa a Telexnek elmondta: Orbán Balázs 2020-ban „félreérthetetlen üzenettel" érkezett, hogy álljon félre, mert az MCC lesz a tulajdonos. Orbán Balázs visszaszólt: „szükség esetén tanúkkal és üzenetekkel bizonyítaná", hogy valótlanságokat állítottak róla. (Telex, HVG)
Pócs János 5,5 milliós bírságot kapott
A bíróság jogerősen elmarasztalta Pócs János fideszes képviselőt, amiért videóban sértette meg Ruszin-Szendi Romulusz honvédelmi minisztert. A képviselő szerint ez „a szólásszabadság ára a Tisza-rendszerben". (Mandiner)