← Összefoglalók

news.bsdnet.hu

Sulyok nem mond le, Krausz nyílt levele, Publicus: Fidesz 20% – 2026. május 18.

2026-05-18

Sulyok Tamás: nincs alkotmányos indok a lemondásomra

Sulyok Tamás köztársasági elnök az Indexnek adott interjújában kijelentette: „Jelenleg nincs olyan jogi ok vagy alkotmányos indok, amely megalapozhatná a lemondásomat." Az eskühöz hű marad, és nem enged a politikai nyomásnak. (Telex, Index)

Magyar Péter azonnal reagált: „Önnek távoznia kell! És távozni is fog." A miniszterelnök szerint Sulyok „egy bukott rendszer bábja", akit a magyarok háromnegyede elutasít. Állítása szerint a második személyes találkozójukon Sulyok már a lemondása részleteiről érdeklődött – amit az elnök tagad. (Telex, 24.hu, 444.hu)

Török Gábor politológus szerint Sulyok „továbbra sem érti: a köztársasági elnöki pozíció nem csupán közjogi, de politikai tartalommal is bír". A morális vita nem közjogi kérdés. (Index)

Krausz Ferenc nyílt levelet írt Magyar Péternek

A Nobel-díjas fizikus az Élvonal Alapítvány teljes körű átvilágítását kérte a kormánytól. Krausz Ferenc hangsúlyozta: az alapítvány „nem párhuzamos rendszert épít", hanem nemzetközi mércével egyedülálló tudományos modellt, és hátralévő élete legnagyobb részét Magyarországnak szeretné szentelni. Levelében „mélyen megrendítő" hozzászólásokról írt. (Telex, 444.hu, Index)

Az MTA megválasztott elnöke szerint átláthatóan kell elkölteni a hatalmas összeget. A Mandiner és a Magyar Nemzet szerint a Tisza-kormány „törvénysértés árán" bontana szerződést. (Magyar Hang, Magyar Nemzet)

Publicus: történelmi mélyponton a Fidesz, egymillió szavazót veszítettek

A Publicus Intézet májusi felmérése szerint a biztos szavazó pártválasztók körében a Tisza 73, a Fidesz 20 százalékon áll. A teljes népességben 55–17 az arány. Pulai András szerint a választás óta nagyjából egymillió szavazót veszített Orbán Viktor pártja – évtizedek óta nem látott mélység. (Népszava, 24.hu, Index)

Orbán Anita: megkezdődnek a kárpátaljai magyar egyeztetések

A külügyminiszter bejelentette: telefonon egyeztetett Andrij Szibiha ukrán kollégájával, és a kárpátaljai magyarság képviselőinek bevonásával megkezdődnek a szakértői szintű tárgyalások a közösség jogainak rendezéséről. Az ukrán külügyminiszter az X-en írta: „Ukrajna készen áll új, kölcsönösen előnyös fejezetet nyitni." (Telex, 444.hu, Telex)

Balásy Gyula villájának építése leállt

A 24.hu helyszíni riportja szerint a Fidesz propagandagyárosa, Balásy Gyula máriaremetei, 5-7 milliárdra becsült villájának építkezéséről levonultak a kivitelezők. „Vége, levonulunk" – mondták a munkások. Balásy bízott abban, hogy alkut tud kötni az új hatalommal, de az építésvezető közölte: leállnak. (24.hu, HVG, 444.hu)

Államadósság: Covid óta nem látott szintre ugrott

Az MNB adatai szerint a GDP 77,9 százalékára nőtt a magyar állam adóssága 2025 első negyedévének végére – négy és fél éves rekord. Az előző negyedévet még 74,6 százalékkal zártuk. A Tisza-kormány a költségvetés „átláthatatlanságára" hivatkozva teljes felülvizsgálatot rendelt el. (Telex)

Üzemanyag-árstop: évtizedekig fizetjük

A Telex elemzése szerint a stratégiai tartalék pufferként való felhasználásával rövid távon fenntartható a védett ár, de a költségeket „évtizedekig fizetjük majd". A Magyar Nemzet szerint a Tisza Rezsicsökkentés plusz programja mínuszba fordul, mert a pénzügyminiszter a költségvetési hiány csökkentését tűzte ki célul. (Telex, Magyar Nemzet)

HEPA-pénzszórás: Tiborcz üzlettársától a Balkánig

A Telex feltárta: a Magyar Exportfejlesztési Ügynökség (HEPA) a Szijjártó-féle KKM alatt milliárdokat osztott szét, köztük Tiborcz István török üzlettársának és balkáni projekteknek. A szervezet átvilágítása megkezdődött. (Telex)

Havasi-ügy: a Mandiner szerint a Fidesznek „bele kell állnia"

A Mandiner elemzése szerint Havasi Bertalan nyílt levele és a hétvégi posztháború azt üzeni: a Fidesznek a „gyászmunka" mellett már most el kell kezdenie konfrontálódni az új hatalommal. A lap szerint Magyar Péter „TikTok-kormányzást" folytat – egy hétvége alatt kukázott, fenyegetett, szurkolt és kommentháborúzott. (Mandiner)

Ripost-propagandista: „Kivágott hátizsákba rejtett kamerával kellett követnem Magyar Pétert"

Az Átlátszónak adott interjú folytatásaként a Szeretlek Magyarország is részletesen beszámolt Forgács Ágnes vallomásáról az Ómolnár Miklós-féle propagandamédia működéséről: politikusok megfigyelése, lejáratóanyagok gyártása, „fentről" érkező megrendelések. (Szeretlek Magyarország)

Orosz gazdaság: három év után újra mínuszban

Az orosz GDP 0,2 százalékkal zsugorodott az első negyedévben – ez az első negyedéves visszaesés 2022 óta. Januárban és februárban durva volt a zsugorodás, márciusban az iráni háború okozta olajkereskedelmi plusz javított. (HVG)

Mezőhegyesi Ménesbirtok: az agrárminiszter vizsgálatot helyez kilátásba

Az új agrárminiszter gyors és alapos vizsgálatot ígért a Lázár János által kuratóriumi elnökként jegyzett Jövő Nemzedék Földje Alapítványnál, amely ingyenesen szerezte meg a Nemzeti Ménesbirtokot és az ATEV Zrt.-t. (24.hu)

Kaja Kallas: Trump meg akarja osztani Európát

Az EU külügyi főképviselője arra szólította fel a tagállamokat, ne gyengítsék az egységet az Egyesült Államokkal kötött kétoldalú megállapodásokkal. Szerinte Trump „nem szereti az EU-t", mert az egységes blokk nehezebben zsarolható. (Telex)