Hat év után véget ért a veszélyhelyzet
Május 14-én éjféltől hivatalosan megszűnt a háborús veszélyhelyzet Magyarországon, amelyet az Orbán-kormány 2022 májusában hirdetett ki az orosz–ukrán háborúra hivatkozva (előtte 2020-tól a koronavírus miatt volt érvényben). A különleges jogrend 1449 napig tartott, ez idő alatt több mint 170 kormányrendelet született a veszélyhelyzetre hivatkozva. Az Országgyűlés május 9-én elfogadta a Melléthei-Barna Márton (Tisza) által jegyzett törvényt, amely a legfontosabb veszélyhelyzeti intézkedéseket – köztük a védett üzemanyagárakat (benzin 595 Ft/l, dízel 615 Ft/l), az árrésstopot és a reklámadó nullás mértékét – törvényi szintre emelte. (Telex, 444.hu, Index, Magyar Nemzet)
A jobboldali sajtó szerint aggályos a veszélyhelyzet megszüntetése, mert a kárpátaljai orosz támadások fényében azonnali katonai intézkedésekhez szükség lehet a rendkívüli felhatalmazásra. Horváth József tábornok szerint „képtelenség megvárni a parlament döntését" egy esetleges határvédelmi szükséghelyzetben. (Magyar Nemzet)
Megjelent a kormányrendelet: ki miért felel a Tisza-kormányban
Szerda éjjel megjelent a 62 oldalas kormányrendelet a Magyar Közlönyben, amely részletezi a 16 miniszter és a miniszterelnök feladat- és hatásköreit. A legfontosabb újdonságok:
- Ruff Bálint (Miniszterelnökség): általános politikai koordináció, EU-ügyek, kormányzati kommunikáció
- Tóth Péter nemzetbiztonsági főtanácsadó: honvédelmi és rendvédelmi koordináció
- Kapitány István (gazdaság): Paks II bővítése is hozzá kerül (korábban külügy)
- Kármán András (pénzügy): adópolitika, nyugdíjpolitika, állami vagyon, szerencsejáték
- Vitézy Dávid (közlekedés): koncessziók, állami beruházások
- Pósfai Gábor (belügy): sport, Nemzeti Kommunikációs Hivatal (korábban Rogáné)
- Négy miniszter (egészségügy, oktatás, igazságügy, pénzügy) vétójogot kapott
(24.hu, 444.hu, HVG, Népszava, Mandiner)
Zelenszkij megköszönte Magyar Péter kiállását a kárpátaljai támadás után
Volodimir Zelenszkij „fontos üzenetnek" nevezte, hogy Magyar Péter az ópusztaszeri kormányülésen elítélte az Ukrajna – és azon belül Kárpátalja – elleni orosz dróntámadást. Szerdán 800 drónnal támadta Oroszország Ukrajnát, robbanás rázta meg Munkácsot és Ungvárt. Magyar Péter bejelentette: csütörtökre berendelték az orosz nagykövetet. Sulyok Tamás köztársasági elnök és Gulyás Gergely fideszes frakcióvezető is elítélte a támadást – ami azért figyelemre méltó, mert a korábbi orosz csapásoknál a fideszesek nem írták le az „orosz" szót. (444.hu, HVG, 24.hu)
Trump–Hszi csúcstalálkozó Pekingben
Donald Trump megkezdte kétoldalú tárgyalásait Hszi Csin-pinggel Pekingben. Trump „nagyszerű vezetőnek" nevezte a kínai elnököt. Az amerikai elnök Kína segítségét kéri az iráni válság megoldásában, míg Peking stabil kereskedelmi kapcsolatot szeretne az USA-val. A látogatáson vörös szőnyeg, ágyútűz és katonai parádé fogadta Trumpot. (Telex, Telex, 24.hu)
Üzemanyagválság: bajban a független benzinkutak
A stratégiai tartalékból felszabadított dízelkészletek elfogytak, a független benzinkutak egy része kénytelen volt korlátozni a tankolható mennyiséget (egyes helyeken 5 literre). A Mol közölte, hogy a nagykereskedelmi lánc töltőállomásain zavartalanul lehet tankolni. A HVG elemzése szerint a védett ár „túl olcsó" a régiós szinthez képest, és a kormány egyelőre csak görgeti a problémát – ellátási válság fenyeget, ha nem igazítják vissza az árakat. Magyar Péter az ópusztaszeri sajtótájékoztatón közölte: az ársapka fenntartható, a Mol biztosítja az ellátást. (HVG, Index, Magyar Nemzet)
Gazdasági irányváltás: vége az összeszerelő-üzem modellnek
A Telex összefoglalója szerint az új kormány teljes gazdasági irányváltást hirdet: minőségi megközelítés a mennyiségi helyett, innovatív KKV-k támogatása a multinacionális nagyberuházások helyett. Kapitány István gazdasági miniszter szerint „az előző modell az alacsony hozzáadott értékre, a forintgyengülésre és a korrupt alkukra épült". Kármán András pénzügyminiszter „gazdaságfejlesztési zsákutcának" nevezte az Orbán-korszak összeszerelő-üzem modelljét. (Telex)
Vis maior az aszály miatt, EU-források a láthatáron
Az ópusztaszeri kormányülés után Magyar Péter közölte: a héten vis maior helyzetet hirdethet a kormány az aszály miatt. Az Országos Vízügyi Főigazgatóság szerint „a rendszerből nagyjából egy teljes évnyi átlagos csapadék hiányzik". A KEHOP-programból 257 milliárd forint értékű vízügyi fejlesztéseket indítanának. Az EU-s források ügyében a következő napokban bizottsági delegáció érkezhet Magyarországra, május végére megállapodást szeretnének. (Mandiner)
Orbán-korszak hagyatéka: milliárdos botrányok napvilágra
Több NER-es botrány is felszínre került:
- Szalay-Bobrovniczky Vince (volt helyettes államtitkár, a honvédelmi miniszter öccse) levélben kérte a Bethlen Gábor Alapkezelőt, hogy három szervezetnek összesen egymilliárd forintot utaljon – köztük egy fantomként működő „Mesterséges Intelligencia Kutatóközpontnak" 300 milliót. (Népszava, Index)
- Nagy Márton januárban egy éjszakát töltött Izraelben a 4iG delegációjával luxusrepülőn, szállásköltsége 611 640 forint volt. (Index)
- Mága Zoltán koncertjeire négy év alatt annyi közpénzt költött a kulturális minisztérium, mint az NKA teljes éves pályázható költségvetésének harmada – a koncertek jellemzően fontos fideszes választókerületekben voltak. (Telex)
- Kövér László elrekvirált több mint 60 festményt a Nemzeti Múzeumtól, Tisza István székén ült, egy kanapé pedig eltűnt. (HVG)
Corvinus: 150 oktató követeli az alapítványi modell megszüntetését
A Budapesti Corvinus Egyetem több mint 150 oktatója „Rendszerváltás a Corvinuson" címmel kiáltványt tett közzé, amelyben az alapítványi (KEKVA) működés megszüntetését és az akadémiai autonómia helyreállítását követelik. Szerintük „a fenntartóváltás hátrányai egyértelműen meghaladták az előnyöket", a kuratórium politikai befolyása erősen érvényesült. Új szenátust választanának, amelyben a választott tagok alkotnák a többséget. (Telex, HVG)
Iványi Gábor egyháza visszakapja státuszát
Tarr Zoltán kulturális miniszter ígérete szerint a Tisza-kormány támogatja, hogy a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség (MET) ismét elnyerje eredeti egyházi rangját. Iványi Gábor a bezáratott budapesti és szegedi iskolájuk újraindítását tervezi. (Népszava)
Hadházy: Orbán őrizetbe vétele „csak eltökéltség kérdése"
Hadházy Ákos egy pódiumbeszélgetésen kijelentette: „fontos mérföldkő lesz, amikor megtörténik Orbán Viktor őrizetbe vétele – ezt nem lehet megúszni, és a kétharmad birtokában csak eltökéltség és szándék kérdése". Szerinte a kisebb ügyekre is oda kell figyelni, mert a korrupciót „előbb meg kell tanulni", de ha nem húznak határvonalat, egyre nagyobbak lesznek a tétek. (444.hu)
Fidesz-reakciók: „fojtogató tiszás gyűlölet"
A jobboldali sajtó élesen támadta az új kormányt. A Mandiner vezércikke szerint „ne hagyjuk, hogy ránk záródjon a fojtogató tiszás gyűlölet", és Magyar Péter meg Ruff Bálint „fulladoznak a gyűlölettől". A Magyar Nemzet „politikai ámokfutásnak" nevezte Magyar Péter első napjait, a Miniszterelnökség Alkotmány utcai székhelyválasztását pedig „sekélyes üzenetnek". (Mandiner, Magyar Nemzet, Magyar Nemzet)
Törés a zuglói Fideszben
Borbély Ádám, a Fidesz korábbi zuglói elnöke 18 év után kilépett a pártból. Oka: a súlyos választási vereség ellenére senki nem vállalt felelősséget, a vesztes jelölt (Radics Béla) listáról mégis bejutott a parlamentbe. „Ha az a megújulás, hogy a felelősök érinthetetlenek, abból nem kérek" – közölte Borbély. (24.hu)
Ruff Bálint: megtaláltam Orbán „6 törvényét"
A Miniszterelnökséget vezető miniszter a meghallgatásán elárulta: az egyik minisztériumi ablaknál megtalálta azt a táblát, amelyre Orbán Viktor „6 törvénye" volt felírva. Ezek egyike: „majd igaza lesz". „Az az ember, aki azt gondolja, hogy neki nem lehet tévednie, az a legnagyobb bűnt követi el – nem csak magával, hanem a hazájával szemben is" – fogalmazott Ruff. (ATV)