← Összefoglalók

news.bsdnet.hu

Megszűnt a veszélyhelyzet, megjelent a kormányrendelet – 2026. május 14.

2026-05-14

Hat év után véget ért a veszélyhelyzet

Május 14-én éjféltől hivatalosan megszűnt a háborús veszélyhelyzet Magyarországon, amelyet az Orbán-kormány 2022 májusában hirdetett ki az orosz–ukrán háborúra hivatkozva (előtte 2020-tól a koronavírus miatt volt érvényben). A különleges jogrend 1449 napig tartott, ez idő alatt több mint 170 kormányrendelet született a veszélyhelyzetre hivatkozva. Az Országgyűlés május 9-én elfogadta a Melléthei-Barna Márton (Tisza) által jegyzett törvényt, amely a legfontosabb veszélyhelyzeti intézkedéseket – köztük a védett üzemanyagárakat (benzin 595 Ft/l, dízel 615 Ft/l), az árrésstopot és a reklámadó nullás mértékét – törvényi szintre emelte. (Telex, 444.hu, Index, Magyar Nemzet)

A jobboldali sajtó szerint aggályos a veszélyhelyzet megszüntetése, mert a kárpátaljai orosz támadások fényében azonnali katonai intézkedésekhez szükség lehet a rendkívüli felhatalmazásra. Horváth József tábornok szerint „képtelenség megvárni a parlament döntését" egy esetleges határvédelmi szükséghelyzetben. (Magyar Nemzet)

Megjelent a kormányrendelet: ki miért felel a Tisza-kormányban

Szerda éjjel megjelent a 62 oldalas kormányrendelet a Magyar Közlönyben, amely részletezi a 16 miniszter és a miniszterelnök feladat- és hatásköreit. A legfontosabb újdonságok:

(24.hu, 444.hu, HVG, Népszava, Mandiner)

Zelenszkij megköszönte Magyar Péter kiállását a kárpátaljai támadás után

Volodimir Zelenszkij „fontos üzenetnek" nevezte, hogy Magyar Péter az ópusztaszeri kormányülésen elítélte az Ukrajna – és azon belül Kárpátalja – elleni orosz dróntámadást. Szerdán 800 drónnal támadta Oroszország Ukrajnát, robbanás rázta meg Munkácsot és Ungvárt. Magyar Péter bejelentette: csütörtökre berendelték az orosz nagykövetet. Sulyok Tamás köztársasági elnök és Gulyás Gergely fideszes frakcióvezető is elítélte a támadást – ami azért figyelemre méltó, mert a korábbi orosz csapásoknál a fideszesek nem írták le az „orosz" szót. (444.hu, HVG, 24.hu)

Trump–Hszi csúcstalálkozó Pekingben

Donald Trump megkezdte kétoldalú tárgyalásait Hszi Csin-pinggel Pekingben. Trump „nagyszerű vezetőnek" nevezte a kínai elnököt. Az amerikai elnök Kína segítségét kéri az iráni válság megoldásában, míg Peking stabil kereskedelmi kapcsolatot szeretne az USA-val. A látogatáson vörös szőnyeg, ágyútűz és katonai parádé fogadta Trumpot. (Telex, Telex, 24.hu)

Üzemanyagválság: bajban a független benzinkutak

A stratégiai tartalékból felszabadított dízelkészletek elfogytak, a független benzinkutak egy része kénytelen volt korlátozni a tankolható mennyiséget (egyes helyeken 5 literre). A Mol közölte, hogy a nagykereskedelmi lánc töltőállomásain zavartalanul lehet tankolni. A HVG elemzése szerint a védett ár „túl olcsó" a régiós szinthez képest, és a kormány egyelőre csak görgeti a problémát – ellátási válság fenyeget, ha nem igazítják vissza az árakat. Magyar Péter az ópusztaszeri sajtótájékoztatón közölte: az ársapka fenntartható, a Mol biztosítja az ellátást. (HVG, Index, Magyar Nemzet)

Gazdasági irányváltás: vége az összeszerelő-üzem modellnek

A Telex összefoglalója szerint az új kormány teljes gazdasági irányváltást hirdet: minőségi megközelítés a mennyiségi helyett, innovatív KKV-k támogatása a multinacionális nagyberuházások helyett. Kapitány István gazdasági miniszter szerint „az előző modell az alacsony hozzáadott értékre, a forintgyengülésre és a korrupt alkukra épült". Kármán András pénzügyminiszter „gazdaságfejlesztési zsákutcának" nevezte az Orbán-korszak összeszerelő-üzem modelljét. (Telex)

Vis maior az aszály miatt, EU-források a láthatáron

Az ópusztaszeri kormányülés után Magyar Péter közölte: a héten vis maior helyzetet hirdethet a kormány az aszály miatt. Az Országos Vízügyi Főigazgatóság szerint „a rendszerből nagyjából egy teljes évnyi átlagos csapadék hiányzik". A KEHOP-programból 257 milliárd forint értékű vízügyi fejlesztéseket indítanának. Az EU-s források ügyében a következő napokban bizottsági delegáció érkezhet Magyarországra, május végére megállapodást szeretnének. (Mandiner)

Orbán-korszak hagyatéka: milliárdos botrányok napvilágra

Több NER-es botrány is felszínre került:

Corvinus: 150 oktató követeli az alapítványi modell megszüntetését

A Budapesti Corvinus Egyetem több mint 150 oktatója „Rendszerváltás a Corvinuson" címmel kiáltványt tett közzé, amelyben az alapítványi (KEKVA) működés megszüntetését és az akadémiai autonómia helyreállítását követelik. Szerintük „a fenntartóváltás hátrányai egyértelműen meghaladták az előnyöket", a kuratórium politikai befolyása erősen érvényesült. Új szenátust választanának, amelyben a választott tagok alkotnák a többséget. (Telex, HVG)

Iványi Gábor egyháza visszakapja státuszát

Tarr Zoltán kulturális miniszter ígérete szerint a Tisza-kormány támogatja, hogy a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség (MET) ismét elnyerje eredeti egyházi rangját. Iványi Gábor a bezáratott budapesti és szegedi iskolájuk újraindítását tervezi. (Népszava)

Hadházy: Orbán őrizetbe vétele „csak eltökéltség kérdése"

Hadházy Ákos egy pódiumbeszélgetésen kijelentette: „fontos mérföldkő lesz, amikor megtörténik Orbán Viktor őrizetbe vétele – ezt nem lehet megúszni, és a kétharmad birtokában csak eltökéltség és szándék kérdése". Szerinte a kisebb ügyekre is oda kell figyelni, mert a korrupciót „előbb meg kell tanulni", de ha nem húznak határvonalat, egyre nagyobbak lesznek a tétek. (444.hu)

Fidesz-reakciók: „fojtogató tiszás gyűlölet"

A jobboldali sajtó élesen támadta az új kormányt. A Mandiner vezércikke szerint „ne hagyjuk, hogy ránk záródjon a fojtogató tiszás gyűlölet", és Magyar Péter meg Ruff Bálint „fulladoznak a gyűlölettől". A Magyar Nemzet „politikai ámokfutásnak" nevezte Magyar Péter első napjait, a Miniszterelnökség Alkotmány utcai székhelyválasztását pedig „sekélyes üzenetnek". (Mandiner, Magyar Nemzet, Magyar Nemzet)

Törés a zuglói Fideszben

Borbély Ádám, a Fidesz korábbi zuglói elnöke 18 év után kilépett a pártból. Oka: a súlyos választási vereség ellenére senki nem vállalt felelősséget, a vesztes jelölt (Radics Béla) listáról mégis bejutott a parlamentbe. „Ha az a megújulás, hogy a felelősök érinthetetlenek, abból nem kérek" – közölte Borbély. (24.hu)

Ruff Bálint: megtaláltam Orbán „6 törvényét"

A Miniszterelnökséget vezető miniszter a meghallgatásán elárulta: az egyik minisztériumi ablaknál megtalálta azt a táblát, amelyre Orbán Viktor „6 törvénye" volt felírva. Ezek egyike: „majd igaza lesz". „Az az ember, aki azt gondolja, hogy neki nem lehet tévednie, az a legnagyobb bűnt követi el – nem csak magával, hanem a hazájával szemben is" – fogalmazott Ruff. (ATV)