Magyar Péter Bécsben: katonai tiszteletadás és azbesztügy
Lengyelország után Magyar Péter csütörtökön Bécsbe érkezett, ahol Christian Stocker osztrák kancellár katonai tiszteletadással fogadta. A miniszterelnök közölte az osztrák féllel: „olyan dolog történt, aminek nem szabadott volna előfordulnia" – utalva az azbesztszennyezésre, amelyben osztrák bányák is érintettek lehetnek. Magyar bejelentette: a „szennyező fizet" elvét Magyarország alkalmazni fogja. Közös kormányüléseket is terveznek. (Telex, Telex, Index)
A varsói látogatás utórezgéseként kiderült: Donald Tusk ellen hatalmas tüntetés zajlott Varsóban, a lengyel kormányfő ezért Magyar Péterrel együtt Gdańskba utazott. A lengyel sajtó kiemelte a két vezető közötti „személyes barátságot". (Magyar Nemzet, HVG)
Visszaállítják az ukrán agrártermékek importtilalmát
Bóna Szabolcs agrárminiszter bejelentette: „a lehető leggyorsabban visszaállítjuk" az Ukrajnából érkező élelmiszerek behozatali tilalmát. A veszélyhelyzet május 14-i megszűnésével a korábbi rendeletek lejártak, és az Orbán-kormány nem gondoskodott arról, hogy a tilalom törvényi szinten fennmaradjon – ezt a miniszter „súlyos jogalkotási csapdának" nevezte. A Fidesz és a Mi Hazánk korábban figyelmeztetett a problémára. (HVG, 444.hu, Mandiner)
Gulyás Gergely szerint a Tisza-kormány „Facebook-kormányzást" folytat, és a Fidesz–KDNP-frakció törvényjavaslatot nyújtott be a magyar gazdák védelmében. A Magosz is az ukrán termékek azonnali importtilalmát sürgette. (Index, Magyar Nemzet)
286 milliárd forintos lyuk a költségvetésben
A Telex feltárta: az Orbán-kormány 286 milliárd forintnyi kiadást egyszerűen nem tüntetett fel a 2026-os költségvetésben – a volt Építési és Közlekedési Minisztérium tételeit „eltüntették" a kiadási listáról. A Magyar-kormány szóvivői szerint ez a 2006-os Gyurcsány-féle költségvetési hamisításhoz hasonlítható. (Telex)
Pálinkás Szilveszter: előléptetés és fegyelmi egyszerre
Ruszin-Szendi Romulusz honvédelmi miniszter bejelentette: Pálinkás Szilveszter századost soron kívül előlépteti és kabinetfőnök-helyettesévé nevezi ki, ugyanakkor fegyelmi eljárást is indít ellene, mert „előzetes jelentés nélkül állt nyilvánosság elé". Pálinkás a választás előtt a Telexen beszélt a honvédség morális mélypontjáról. (Telex, 444.hu, Magyar Hang)
Fidesz-reakciók az Alaptörvény-módosításra
Orbán Balázs hosszú Facebook-posztban bírálta a Tisza javaslatát: „Úgy félnek Orbán Viktortól, mint ördög a tömjénfüsttől." Szerinte érdemi kormányzás helyett „fut az abszolút filmszínház". Rétvári Bence szerint Magyar Péter „nem bízik a saját kormányzati teljesítményében", ha alkotmányos eszközökkel akarja kizárni Orbánt. Schiffer András szerint „ha kevésbé gőgösek, ma nincs a tizenhatodik Alaptörvény-módosítás". (Telex, Népszava, Mandiner)
MNB-alapítvány: milliárdos rejtett aknák a Metropolitan Egyetemnél
Az Állami Számvevőszék büntetőfeljelentéssel zárta az MNB-alapítvány tulajdonában álló Budapesti Metropolitan Egyetem (METU) átvizsgálását. A Telex szerint „milliárdos rejtett aknákat" találtak: az egyetem belső ügyei a Matolcsy-éra alatt átláthatatlanná váltak. (Telex)
Radnai Márk: „A Fidesznek vége"
A Tisza Párt alelnöke és kormánybiztosa a Népszavának adott interjúban kijelentette: „Nem akarok senkit megbántani, de azt gondolom, hogy a Fidesznek vége." Sulyok Tamásról azt mondta: „okozott károkat az országnak, de nem fogunk politikai bosszút állni az ellenfélen". Hozzátette: „El fognak múlni a mézeshetek." (Telex, Népszava)
Kétfarkú Kutya Párt: bíróságon támadják meg a 686 milliós visszafizetést
A Magyar Kétfarkú Kutya Párt bíróságon támadja meg az Államkincstár határozatát, amely 686 millió forint kampánytámogatás visszafizetésére kötelezi őket. Az adománygyűjtésből eddig 148 millió forint jött össze. A párt szerint a határozat jogellenes. (HVG, Index)
Bencsik András: K. Endre „védte a gyerekeket"
Bencsik András, a Demokrata főszerkesztője a lap műsorában kijelentette: K. Endre „alapvetően egy jó szándékú és jó ember volt", aki „speciel védte a gyerekeket". Szerinte a bíró „rosszindulatúan és elfogultan kezelte az ügyét". A kijelentés széles körű felháborodást váltott ki. (Telex, Népszava)
Fidesz-média rogyadozik, eljárás a HírTV ellen
A HVG feltárta: a Mediaworks nyomtatott lapjainak eladása bezuhant, az MTVA-nál napokra eltűnt a vezetés. A Médiatanács eljárást indított a HírTV és a Mediaworks ellen. A győri fideszes média megszűnéséről Pintér Bence polgármester számolt be. (HVG, Index, Index)
Orbán pere a 24.hu ellen: uniós bíróság döntött
Az Európai Unió Bírósága kimondta: nem alkalmazható az EU médiarendelete és az alapjogi charta sajtószabadságról szóló része Orbán Viktor 24.hu elleni perében, mivel a vitatott cikket a szabályozás hatálybalépése előtt tették közzé. Az ügy érdemi megítélése a magyar jog alapján folytatódik. (Telex, HVG)
V4 újjáéledése és Fico nehéz helyzete
Az Index elemzése szerint Magyar Péter varsói útja „új életet lehelt" a V4-ek együttműködésébe. A HVG szerint Robert Fico az „utolsó utcai harcos" maradt Közép-Európában: Orbán bukása után az ő helyzete is egyre komplikáltabb, az EP lépéseket követel Szlovákiával szemben a jogállamiság védelmében. (Index, HVG, Magyar Hírlap)
Európai Bizottság: Magyarország kiszolgáltatott az uniós pénzek nélkül
Az Európai Bizottság tavaszi gazdasági előrejelzése szerint a Közel-Keleten kirobbant konfliktus újabb energiaválságot indított el Európában. Magyarország különösen kiszolgáltatott helyzetben van a befagyasztott uniós források nélkül – a KEKVA-alapítványok visszaállamosítása kulcsfontosságú lehet a pénzek felszabadításához. (HVG)
Berki Ákos lemond adómentességéről, közvetlen járat az USA-ba
A Tisza Párt legfiatalabb, 21 éves képviselője, Berki Ákos bejelentette: lemond az SZJA-mentességéről és minden nem nélkülözhetetlen juttatásról. Eközben hat év után újra közvetlen napi repülőjárat indult Budapest és az Egyesült Államok között. (HVG, 24.hu)