21 Kutatóközpont: háromszor annyian szavaznának a Tiszára, mint a Fideszre
A 21 Kutatóközpont májusi felmérése szerint a Tisza Pártra 69, a Fideszre 23 százalék szavazna a pártot választók körében – soha nem látott különbség. A biztos szavazók között még nagyobb az olló: 71-21. A Fidesz az április 12-ei 36 százalékról 13 százalékpontot veszített egyetlen hónap alatt. A Mi Hazánk, a DK és a Kutyapárt nem tudott profitálni a Fidesz gyengüléséből. A társadalom 84 százaléka szeretne elszámoltatást, és még a fideszes szavazók 52 százaléka is ezt várja. (24.hu, 444.hu, Magyar Hang, Telex)
Rogán Antal: „Én egészen nyugodt vagyok"
Rogán Antal a minisztériumi átadás-átvétel után nyilatkozott a Telexnek és a 444-nek. Kijelentette: „minden törvényesen történt", nincs vagyona külföldön, nem tervezi elhagyni az országot, és nem tart a vagyonosodási vizsgálattól. A luxusberendezésről azt mondta: „nívós felújítás volt, egy szép irodaház". Balásy Gyula sírva adta át cégeit az államnak – Rogán szerint „mindenki maga dönti el, mit csinál a magánvagyonával". A Népszavának azt is elismerte: „a mi munkánkkal az utóbbi négy évben valami probléma lehetett". (ATV, Demokrata, Népszava)
261,7 milliárd forint Krausz Ferenc alapítványának
A Magyar Hang nyilvánosságra hozta: Hankó Balázs volt kulturális miniszter 2026 februárjában – két hónappal a választás előtt – 261,7 milliárd forintos közfeladat-finanszírozási szerződést kötött a Nobel-díjas Krausz Ferenc vezette Élvonal Alapítvánnyal. Április végéig már 22,4 milliárd forintot folyósítottak. A szerződést csak a felek kölcsönös egyetértésével lehet módosítani. Krausz az alapítvány sajtótájékoztatóján megtagadta a szerződés nyilvánosságra hozatalát, és közölte: amíg nem kap biztosítékot az új kormánytól, nem vállal jelentős kötelezettségeket. (Magyar Hang, 444.hu, Telex)
Legfőbb ügyész az MNB-ügyről: „aki bűncselekményt követett el, bíróság elé állítjuk"
Nagy Gábor Bálint legfőbb ügyész az ATV-ben leszögezte: sem megválasztása előtt, sem azóta nem tapasztalt politikai nyomást az ügyészség munkájára. A „Tóni, Barbara és Ádám" ügyben – amelyet Varga Judit hangfelvétele hozott nyilvánosságra – kiterjedt nyomozás folyt, Varga Juditot tanúként meghallgatták. A lemondási felszólításra reagálva közölte: 2025 júniusa óta van pozícióban, és kizárólag az azóta eltelt időszakért vállal felelősséget. (ATV)
Üzemanyag: stratégiai tartalékból szabadítanak fel, közgazdászok tiltakoznak
A kormány csütörtök este rendeletben 150 millió liter benzint és 425 millió liter gázolajat szabadított fel a stratégiai tartalékból. Kapitány István első miniszteri rendelete hatósági áron engedi forgalmazni a készletet. Ezzel párhuzamosan 12 közgazdász nyílt levélben kérte a minisztert: törölje el a védett árat, mert az a leggazdagabbaknak kedvez (a felső 10% tízszer annyi üzemanyagot fogyaszt), ellátási válságot okozhat, és fogyasztásnövelésre ösztönöz, amikor csökkenteni kellene. (Magyar Hang, Index)
Szja-csökkentés: a dolgozók felének több marad
A Tisza-kormány személyi jövedelemadó terve szerint a minimálbér után 9 százalékra csökken az szja (15-ről), és arányosan csökken a mediánbér (bruttó 625 ezer Ft) alatti keresők adója is. Ez mintegy 2,3 millió dolgozót érint, havonta 5–20 ezer forinttal több maradhat a zsebükben. A mediánbér felett marad a 15 százalék. (Magyar Hang)
Guardian-vezércikk: „Magyar Péter repülőrajtja sokat ígér Európának"
A brit Guardian szerkesztőségi állásfoglalásban méltatta az új magyar kormányt: „Budapesten véget ért egy korszak, és ez lehetővé teszi a 27-ek számára, hogy érdekeik és értékeik védelmében lépjenek fel – egy ennyire kritikus geopolitikai pillanatban." A lap kiemelte, hogy Magyar két nappal beiktatása után feloldotta a vétót az erőszakos izraeli telepesek elítélésére, majd megszületett a 90 milliárd eurós ukrán kölcsön is. (HVG)
Mráz Ágoston Sámuel: etikai vizsgálat az ELTE-n
Komoly feszültség alakult ki a Nézőpont Intézet vezetője körül az ELTE jogi karán. Több oktatótársa tudatos manipulációval vádolja, amiért a Nézőpont az utolsó pillanatig fideszes győzelmet jelzett (66 körzetet jósolt a Fidesznek, végül 10-et nyertek). Egy április 27-ei értekezleten felmerült Mráz távozásának kikényszerítése is. „Oktathat valaki, aki ekkorát téved?" – kérdezte az egyik kolléga. Mráz arra hivatkozott, hogy a Nézőpont módszertanát felülvizsgálják. (24.hu, HVG, Népszava)
Szijjártó Péterék 76,5 milliárdot osztottak szét másfél év alatt
A Magyar Hang összesítése szerint a korábbi Külgazdasági és Külügyminisztérium 2025-ben és 2026-ban összesen 76,5 milliárd forintot osztott ki alapítványoknak és szervezeteknek. A Közép-európai Épített Örökség Megőrző Alapítvány (KEOMA, elnöke Magyar Levente volt államtitkár) 6,2 milliárdot kapott, az erdélyi Fundatia Pro Economica 23,4 milliárdot, a Magyar Bormarketing Ügynökség 2,7 milliárdot. (Index)
Semjén Zsolt lemondott a vadászati védegylet éléről
Semjén Zsolt lemondott az Országos Magyar Vadászati Védegylet elnöki pozíciójáról, „a megváltozott körülmények" miatt. Az új elnököt május 20-án választják. Korábban a KDNP elnöki tisztségéről is lemondott volna, de azt a párt elnöksége egyhangúlag nem fogadta el. (HVG, 444.hu)
Karikó Katalin az egészségügyről: „elkeserítő az állapot"
A Nobel-díjas Karikó Katalin a Magyar Hangnak elmondta: tanácsot ad Hegedűs Zsolt egészségügyi miniszternek. Szerinte Magyarországon „hatalmasak a hiányosságok a megelőzés területén" – az emberek töredéke megy el szűrésre. „Először az emberek szemléletét kell megváltoztatni." A Mi Hazánk tiltakozott Karikó szerepvállalása ellen. (Telex)
Előrehozott önkormányzati választás a fideszes kiskirályok miatt?
Több tiszás vidéki képviselő nem bízik abban, hogy a választókerületében lévő fideszes polgármesterek törvényesen költenék el a fejlesztési forrásokat. A 444.hu szerint felmerült az előrehozott önkormányzati választás gondolata is. Sok polgármester nem hajlandó felvenni a kapcsolatot a nyertes tiszás jelölttel, és a korábbi fideszes képviselők „kiskirályként" építettek ki függelmi viszonyokat. (444.hu, 24.hu)
Magyar Bálint: „Orbán rendszere bűnszervezet volt"
Az egykori SZDSZ-es oktatási miniszter a Népszava Törésvonal műsorában kijelentette: április 12-én „az elmúlt 36 év harmadik rendszerváltása" történt – egy önkényuralomból tér vissza az ország a liberális demokráciába. Szerinte „a Fidesz középhada köztörvényes bűnözőkből áll", és a rendszer lebontásához az állami bűnszervezet felszámolása szükséges. (Népszava, Szeretlek Magyarország)
Áremelési hullám: bankok és telekomcégek egyszerre lépnek
A Nagy Márton által kért „önmérséklet" a kormányváltással véget ért. A Magyar Telekom, a Yettel és a One egyaránt 4,4 százalékos díjemelést jelentett be (az inflációkövető korrekció visszatér). Az OTP szinte minden tételéhez hozzányúl, szintén ~4 százalékos drágítással. A Mandiner szerint „még nem kong a kassza, bármit mond is Magyar Péter". (444.hu, Mandiner)
Tóth Péter: a kampányfőnökből nemzetbiztonsági főtanácsadó
A Telex portréja szerint Tóth Péter – aki a Tiszát győzelemre segítő kampányfőnök volt – a választás után ki akart szállni a politikából, de Magyar Péter győzködte. Most nemzetbiztonsági főtanácsadóként „Magyar egyik legbizalmasabb embere" lett. A kormányzatra rálátó források szerint „elképesztő tehetsége van közösségek vezetéséhez". (Telex)