← Összefoglalók

news.bsdnet.hu

Kegyelmi dosszié nyilvános, NKA-leállítás, költségvetési felülvizsgálat – 2026. május 19.

2026-05-19

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a kegyelmi ügy dossziéját

A miniszterelnök kedd reggel rendkívüli sajtótájékoztatón ismertette a kegyelmi ügy Igazságügyi Minisztériumban őrzött dokumentumait. A legfontosabb megállapítások: az igazságügyi miniszter (Varga Judit) nem támogatta K. Endre kegyelmi kérvényét, de a köztársasági elnök döntése után mégis ellenjegyezte. Magyar Péter szerint a szolgálati utat megkerülve, soron kívül íratták alá Varga Judittal a kegyelmet. (Telex, Index, 444.hu)

A miniszterelnök szerint Sulyok Tamás köztársasági elnök „szokatlan módon, tíz esetben megfordította az igazságügyi miniszter felterjesztését" – köztük a Budaházy-ügyben is. Magyar felszólította Sulyokot: hozza nyilvánosságra a Sándor-palotában lévő bővebb dossziét, különben „övé a felelősség". (Index, HVG, Index)

A Fidesz-frakció szerint „semmi újat nem tudtunk meg" – állításuk szerint a kormánytagok 2024 februárjában, a botrány kirobbanásakor értesültek az ügyről. A Telex fact-checkje szerint ez nem igaz: a dokumentumokból kiderül, hogy a kormány szűk köre külön tárgyalta a kegyelmi kérelmeket. (Index, Telex)

Tarr Zoltán leállította az NKA kifizetéseit és felfüggesztette a főigazgatót

A társadalmi kapcsolatokért és kultúráért felelős miniszter hétfő este az NKA összes kifizetésének felfüggesztését rendelte el, kedd reggel pedig azonnali hatállyal felfüggesztette Krucsainé Herter Anikó főigazgatót, aki „Hankó Balázs utasításai alapján" felelt a közpénzmilliárdok elosztásáért. Belső vizsgálat indul. (444.hu, Telex, HVG)

Kiderült: Mága Zoltán félmilliárdos támogatást kért Hankó minisztériumától, hogy koncertsorozattal segítse a Fidesz kampányát – a minisztériumi e-mailben az állt: „Miniszter Úr támogatja". (Szeretlek Magyarország)

Átfogó felülvizsgálati hullám: költségvetés, közmédia, Paks, diplomata-útlevelek

A hétfői Magyar Közlönyben megjelent kormányhatározatok szerint a kabinet elrendelte a 2026-os költségvetés teljes felülvizsgálatát (határidő: június 30.), az MTVA működésének, a paksi atomerőmű szerződéseinek, a vendégmunkás-foglalkoztatásnak és a diplomata-útleveleknek az átvilágítását. A pénzügyminiszter szerint a költségvetés „tényleges helyzete átláthatatlan". (Szeretlek Magyarország, Index, Magyar Hírlap)

Ziobro-ügy: az amerikai külügyminiszter-helyettes segítette a menekülést

A Reuters négy forrásra hivatkozva írta: Christopher Landau amerikai külügyminiszter-helyettes személyesen intézte el a vízumot a Magyarországon bujkáló Zbigniew Ziobro volt lengyel igazságügyi miniszternek, aki 26 vádpont alapján körözött. Ziobro még Magyar Péter hivatalba lépése előtt elhagyhatta Budapestet. (444.hu)

Orbán Anita lecseréli a varsói nagykövetet

A külügyminiszter bejelentette: „hazarendeli" Íjgyártó Istvánt, Magyarország varsói nagykövetét. A döntés a Magyar Péter lengyelországi látogatása előtti gesztus – az új megközelítést „új személy tudja hitelesen képviselni". A Standard elemzése szerint Magyar Péter varsói útja jelzés: véget ér az illiberális szövetség. (24.hu, HVG)

Publicus: a fideszesek fele szerint is kell elszámoltatás

A Publicus felmérése szerint tízből nyolc magyar elszámoltatást akar, és a többség arra számít, lesznek, akik börtönbe kerülnek a Fidesz környezetéből. A legfontosabb elvárás a kormánnyal szemben: az egészségügy és az oktatás rendbetétele (64%), a korrupciómentes kormányzás (41%), az EU-viszony rendezése (38%). (Népszava, HVG)

Dunaferr: a kormány meghosszabbítja a havi egymilliárdos szerződést

A Tisza-kormány soron kívül tárgyalta a dunaújvárosi vasmű ügyét, és döntött a közszolgáltatási szerződés meghosszabbításáról. A Dunaferr működésének biztosítása havonta nagyjából egymilliárd forintba kerül. (Telex)

Fidesz: másfél milliárdos plusszal zárta 2025-öt

A Hivatalos Értesítőben megjelent pénzügyi kimutatás szerint a Fidesz 9 milliárd forint bevételre 7,5 milliárd kiadást könyvelt el, így 1,5 milliárd forint maradt a pártkasszában. Az adományok csökkentek, de az állami támogatás és a frakciós pénz kompenzált. (24.hu, HVG)

Vitézy Dávid: a BL-döntő lesz Budapest valaha volt legnagyobb terhelése

Pósfai Gábor belügyminiszter és Vitézy Dávid közlekedési miniszter külön egyeztetést tartott a május 30-i Bajnokok Ligája-döntő szervezéséről. Az Arsenal és a PSG szurkolóinak tízezrei érkeznek – Vitézy szerint ez lesz „a valaha volt legnagyobb egyidejű terhelés" Budapesten. A MÁV a nyári csúcsszezont osztrák kocsik bérlésével vészelné át. (Telex, Mandiner, Mandiner)

L. Simon László és Orbán Balázs összevesztek a Facebookon

A Hitel folyóirat bezárása kapcsán L. Simon László volt fideszes államtitkár és Orbán Balázs nyilvános kommentcsörtébe keveredtek. L. Simon szerint az MCC-hez tartozó kiadó azonnali hatállyal szüntette meg a 36 éves lapot, miután az NKA nem támogatta. A vita a Fidesz belső feszültségeit tükrözi. (24.hu)

578 milliárd forint uniós előleget kért vissza az állam három év alatt

Az Átlátszó kúriai pert nyert az Államkincstár ellen, és megkapta az adatokat: 2022–2025 között 578 milliárd forintot kértek vissza önkormányzatoktól és szervezetektől, amelyek nem számoltak el időben az uniós támogatási előlegekkel. Ebből 280 milliárdot vissza is fizettek. (Átlátszó)

Trump elhalasztotta az Irán elleni csapást

Donald Trump az utolsó pillanatban elhalasztotta a tervezett katonai akciót Irán ellen, miután a béketárgyalások zátonyra futottak. A Washington Post szerint Trumpnak „rá kell jönnie, hogy nem tud totális katonai győzelmet aratni". Közben Putyin Kínába utazott, Hszi Csin-pinggel találkozik. (Magyar Nemzet, Magyar Hírlap)

Novák Katalin és a parlamenti vizsgálóbizottság

Magyar Péter a „Kormányinfón" jelezte: kötelezővé tennék a megjelenést a kegyelmi ügyet vizsgáló parlamenti bizottság előtt. Felmerült a kérdés: „Viszi-e majd rendőr Novák Katalint a parlamentbe?" Az új kormány nem próbálta felvenni a kapcsolatot a volt köztársasági elnökkel. (24.hu, Index)