← Összefoglalók

news.bsdnet.hu

Balog Zoltán lobbizott a kegyelemért, Moody's pozitív, Globsec – 2026. május 23.

2026-05-23

Novák kabinetfőnöke kitálalt: Balog Zoltán lobbizott K. Endre kegyelméért

Schanda Tamás, Novák Katalin volt kabinetfőnöke a 24.hu-nak adott írásbeli nyilatkozatában megtörte a csendet: Balog Zoltán református püspök, korábbi emberierőforrás-miniszter „határozottan és nyomatékosan" kérte, hogy K. Endre kapjon kegyelmet. Balog nemcsak az államfőt, hanem a kabinetfőnököt is többször győzködte arról, hogy a bicskei igazgatóhelyettest „ártatlanul ítélték el." Schanda szerint sem ő, sem a kegyelmi ügyekkel foglalkozó részleg nem javasolta a kegyelem megadását. (24.hu, HVG, Index)

Magyar Péter miniszterelnök azonnal reagált: „Dől a dominó." Szerinte a kérdés most az, hogy „ki vette rá Orbán házi lelkészét" arra, hogy lobbizon K. Endre kegyelméért. Radnai Márk kormánybiztos a kegyelmi ügyről azt mondta: „Volt ott valaki, aki nagyobb politikai befolyással bírt, mint Novák Katalin." A Mandiner elemzése szerint „a nagy kegyelmi semmi derült ki, nem több." (24.hu, Magyar Hang, Index, Mandiner)

Moody's: javul Magyarország és az EU viszonya

A Moody's Ratings pénteken Londonban ismertetett helyzetértékelésében megállapította: az új kormány alatt „várhatóan javul Magyarország és az Európai Unió viszonyrendszere." A hitelminősítő elvégezte a „Baa2" szintű, negatív kilátással nyilvántartott magyar szuverén osztályzat időszaki felülvizsgálatát. A Magyar Nemzet szerint a Moody's „pozitívan értékeli a kormányváltást", de figyelmeztet: a gazdasági csodára még várni kell. (Magyar Hírlap, Magyar Nemzet)

A HVG elemzése szerint „egyelőre ünneplik a pénzpiacok a Tisza győzelmét, de egyre többen észreveszik a háttérben gyülekező felhőket." A GKI korábbi vezérigazgató-helyettese a Telexen írt: „A politikailag lehetetlent teljesítették, a gazdasági csodára egy kicsit még várni kell." (HVG, Telex)

Orbán Anita a Globsecen: napokon belül indulnak a közpénz-visszaszerző eljárások

Orbán Anita külügyminiszter a prágai Globsec konferencián telt ház előtt beszélt. Kijelentette: „Napokon belül meg kell kezdeni az ellopott közpénzek kivizsgálását." Az EU-s forrásokról elmondta: jövő héten tárgyalnak Brüsszelben, és az EU által elvárt „szupermérföldkövek 100 százalékban megegyeznek a Tisza ígéreteivel." A korrupció kapcsán „zéró toleranciát" hirdetett, és közölte: „augusztus végéig rendezni kell az uniós forrásokat." (444.hu, Telex, 24.hu)

Alaptörvény-módosítás: súlyos kritikák a Tisza javaslatáról

Az Index elemzése szerint a Tisza Alaptörvény-módosító javaslata „visszamenő hatályú, személyre szabott jogalkotás" – a miniszterelnöki megbízatás nyolc éves korlátozása ugyanis Orbán Viktorra vonatkoztatva lépne életbe. Hack Péter alkotmányjogász szerint a javaslat alkotmányellenes lehet. A Fidesz és a KDNP nem támogatja a módosításokat; Rétvári Bence online aláírásgyűjtést indított a „keresztény kultúra Alaptörvényből való kitörlése ellen." A Patrióták Európáért EP-frakció is elfogadhatatlannak nevezte a javaslatot. (Index, Telex, Demokrata)

Vitézy: 286 milliárd forintnyi közlekedési kiadást nem tüntettek fel a büdzsében

Vitézy Dávid közlekedési miniszter szombaton megerősítette: „Súlyos költségvetési trükközésre bukkantunk." Három nagyobb tételből áll össze a hiányzó 286 milliárd: a MÁV-nak bérelt mozdonyok, a vasúti pályakarbantartás és az útépítési kötelezettségek. A Telex feltárta: Lázár János és Nagy Márton volt miniszterek írták alá az érintett költségvetési fejezeteket, egyikük sem válaszolt a megkeresésre. (24.hu, Telex)

Büntetőeljárás a tiszaújvárosi robbanás ügyében

A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Rendőr-főkapitányság halált okozó gondatlan veszélyeztetés gyanúja miatt büntetőeljárást indított a pénteki MOL-robbanás ügyében. A debreceni égési centrumban kezelt négy sérült állapota stabil, egyikük lélegeztetőgépen van. Az áldozat hozzátartozói szerint a férfinek már lejárt a műszakja, amikor a baleset történt. (HVG, Telex, 24.hu)

NKA-visszafizetések: 49-en adták vissza a pénzt, köztük Kis Grófo

A Telex összesítése szerint a 17 milliárdos NKA-támogatásokból eddig 49-en fizették vissza a kapott összeget – ez a teljes összeg mintegy tizede. A visszafizetők között van Kis Grófo (5 millió forint) és több kisebb szervezet. A NAV továbbra is nyomoz költségvetési csalás és hűtlen kezelés gyanúja miatt. (Telex, 24.hu, 444.hu)

Lannert Judit: vizsgálat a 45 milliárdos tankönyvszerződés ügyében

Lannert Judit oktatási miniszter vizsgálatot rendelt el a Könyvtárellátó Nonprofit Kft. (Kello) 45 milliárd forintos nyomdai keretmegállapodása ügyében. A miniszter szerint „egy ekkora értékű, négyéves szerződés esetében tisztázni kell, miért érkezett csak egy ajánlat." Lannert emellett bemutatta államtitkárait: Kókayné Lányi Marietta a közoktatásért, Katz Sándor részecskefizikus a felsőoktatásért felel. (Telex, Telex, 24.hu)

Közmédia: jövő héten benyújtják a médiatörvény-módosítást

Tarr Zoltán társadalmi kapcsolatokért felelős miniszter a 24.hu-nak elmondta: „A pünkösd utáni héten be fogjuk terjeszteni a parlament elé a médiatörvény egyes pontjainak módosítását." Egyelőre nem „lövik le" a közmédiát, de a cél a „politikailag deformált közmédia-vezetés" korrigálása. Az MTI egyik szerkesztője szerint „már nincsenek tiltások" – vége a kézi vezérlésnek. (444.hu, HVG)

BGE: nyílt lázadás, a rektor azonnali távozását követelik

A Budapesti Gazdaságtudományi Egyetem oktatói és hallgatói petícióban követelik a rektor azonnali lemondását és az alapítványi fenntartói modell megszüntetését. A tiltakozók szerint „az átgondolatlan vezetői döntések, az átláthatatlanság és a túlzott központosítás a működésképtelenség szélére sodorták az egyetemet." (Index)

Magyar Péter: „Leállítjuk a szabad rablást"

A miniszterelnök közösségi médiás bejegyzésben foglalta össze a kormányzás első heteinek prioritásait: gazdaság újraindítása, korrupciós ügyek feltárása, nemzetközi kapcsolatok rendezése. „Amíg a bukott fideszesek a házelnöki székkel fotózkodnak, mi inkább kormányzunk" – írta. A Népszava szerint a Tisza „újjá akarja építeni a vidéki közmédiát", regionális adók indításával. (Index, Népszava)

Fidesz-reakciók: Deutsch Tamás és Gaudi-Nagy Tamás

Deutsch Tamás a Magyar Nemzetben kijelentette: „Dehogyis van vége!" a Fidesznek. Gaudi-Nagy Tamás bejelentette: feljelenti Magyar Pétert, az ügyben Schiffer András lehet az ügyvédje. A miniszterelnök három smiley-val reagált. Lázár János az alkotmánymódosításról: „Nevezzék annak, ami valójában: lex Orbán." (Magyar Nemzet, Index, Magyar Nemzet)

Csíksomlyói búcsú: Sulyok Tamást vastaps fogadta

Pünkösd szombatján százezres tömeg gyűlt össze a csíksomlyói búcsún. Sulyok Tamás köztársasági elnököt „vastaps fogadta" – írta a Magyar Nemzet. Székely János püspök a szentmisén kijelentette: „A jogállamot nem lehet a jog áthágásával építeni." (Magyar Nemzet, Mandiner)

Habony Árpád közeléből menekülnek

A HVG feltárta: Habony Árpád üzleti köréből „menekülnek a süllyedő hajóról." A Magyar Hang szerint Habony-közeli cég profitált a roma alapítványnak juttatott százmilliókból. Az iparkamara is leszerződött Balásy Gyula cégeivel – derült ki az Átlátszó és a Magyar Hang nyomozásaiból. (HVG, Magyar Hang)