← Összefoglalók

news.bsdnet.hu

Kegyelmi iratok, MOL-robbanás, Védvonal – 2026. május 22.

2026-05-22

A Sándor-palota közzétette a kegyelmi ügy dokumentumait

Péntek reggel a Sándor-palota nyilvánosságra hozta a K. Endre kegyelmi ügyéhez kapcsolódó dokumentumokat – összesen tizenegy iratot, több mint két tucat oldalnyi anyagot. A dokumentumokból kiderült: sem az Igazságügyi Minisztérium, sem a köztársasági elnök saját igazgatósága (kabinetfőnöke) nem támogatta a kegyelem megadását, Novák Katalin mégis indoklás nélkül aláírta a pozitív határozatot. A Sándor-palota jogi csapata a „bevett gyakorlattól eltérően" két változatot – egy elutasítót és egy kegyelmet megadót – terjesztett az elnök elé; Novák az elutasító határozatot egyetlen vonallal áthúzta. (Telex, 444.hu, Magyar Hírlap, 444.hu)

Sulyok Tamás köztársasági elnök közleményében „elfogadhatatlannak" nevezte, hogy a hatalmi ágak közti kommunikáció a közösségi médiára helyeződött át. Magyar Péter miniszterelnök erre reagálva felszólította Novák Katalint: „valljon színt, hogy az Orbán-család utasítására/kérésére adott-e kegyelmet Kónya Endrének." A Telex elemzése szerint három nyitott kérdés maradt, amelyre négy konkrét szereplő – Novák, Balog Zoltán, Varga Judit és Havasi Bertalan – tudna választ adni. (Index, Telex, Telex)

Robbanás a MOL tiszaújvárosi üzemében – egy halott

Péntek reggel robbanás történt a MOL Petrolkémia tiszaújvárosi telephelyén, az 1973-ban átadott Olefin 1 üzem újraindítása során. Egy kétgyermekes családapa életét vesztette, kilencen megsérültek – közülük öten súlyosan, égési sérülésekkel szállították a debreceni és miskolci kórházakba. A tüzet késő délelőttre sikerült megfékezni. (444.hu, HVG)

Kapitány István energetikai miniszter és Hernádi Zsolt MOL-vezérigazgató a helyszínen tartott sajtótájékoztatón közölte: üzemi baleset történt, egy szénhidrogéneket tartalmazó vezeték robbant fel, külső beavatkozásnak nincs nyoma. A MOL részvényárfolyama a hír hatására 3 százalékot esett. A szakszervezet strukturális problémákról beszélt, az áldozat családja szerint a férfinek „már nem is kellett volna bent lennie", mert lejárt a műszakja. (Index, Népszava, Index)

Orbán Viktor bejelentette a Védvonalat

Orbán Viktor volt miniszterelnök péntek délelőtt a Facebookon jelentette be: „Árad a gyűlölet és az erőszak. Ezért megalakítjuk a Védvonalat." Kocsis Máté fideszes képviselő kifejtette: országos hálózatot hoznak létre „a polgárokat ért jogsérelmek megakadályozására, a személyes támadások elhárítására, az erőszak megfékezésére és az állami túlkapások figyelésére." Kocsis szerint „már a választások éjszakáján véresre verték a munkatársamat a villamoson." A Telex szerint a Fidesz „már diktatúrában érzi magát." (Index, Telex, 444.hu)

Orbán Anita első találkozója az ukrán külügyminiszterrel

Orbán Anita külügyminiszter a svédországi Helsingborgban, a NATO-külügyminiszteri találkozó keretében először tárgyalt személyesen Andrij Szibiha ukrán külügyminiszterrel. Megállapodtak: jövő héten folytatódnak a kétoldalú szakértői konzultációk a nemzeti kisebbségek ügyében. Szibiha hangsúlyozta Ukrajna EU-csatlakozásának fontosságát. Orbán Anita a Válasz Online-nak adott interjúban kijelentette: „Nem a hangerő számít, nem szólunk be nagyköveteknek, nem jelenünk meg rövidnadrágban." (Telex, 24.hu, Telex)

A külügyminiszter a NATO-főtitkárral, Mark Rutte-val is egyeztetett, majd a nap végén a kormány visszavonta Magyarország kilépési szándékát a Nemzetközi Büntetőbíróságból – a határozat megjelent a Magyar Közlönyben. (Telex, Index)

Gigahiány: a költségvetés 91%-a elfogyott négy hónap alatt

Április végéig az államháztartás központi alrendszere 3849,8 milliárd forint hiánnyal zárt – ez az egész évre tervezett összeg 91,3 százaléka. A Pénzügyminisztérium szerint a hiányt főként az elmaradó uniós támogatások, a lakástámogatások, a fegyverpénz és a 13-14. havi nyugdíj okozta. Bod Péter Ákos volt jegybankelnök a Klubrádiónak azt mondta: „Annyira átláthatatlan a költségvetés, hogy nem tudni kinek, mennyivel tartozunk." (24.hu, Telex, Klubrádió)

NAV nyomoz az NKA-támogatások ügyében

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal költségvetési csalás és hűtlen kezelés gyanúja miatt nyomozást indított a Nemzeti Kulturális Alap által nyújtott támogatások ügyében. A Telex kérdésére a NAV megerősítette az eljárást, de részleteket nem közölt. Az NKA korábban milliárdokkal támogatta Mága Zoltán hegedűművész produkcióit; Wolf Kati a Telextől értesült, hogy nevét is beleírták egy pályázatba a tudta nélkül. (Telex, 444.hu)

Visszaállították az ukrán élelmiszerek behozatali tilalmát

A Magyar Közlönyben megjelent a kormányrendelet: újra tilos Ukrajnából behozni bizonyos mezőgazdasági termékeket. A tilalom nem vonatkozik a tranzitszállítmányokra, de azokra is szigorú feltételek érvényesek. Bóna Szabolcs agrárminiszter szerint aszályos időszakban „valós veszélyt jelent az ukrán gabona árletörő hatása." (Telex, 444.hu)

IDEA: a többség szerint Orbánnak vissza kellene vonulnia

Az IDEA Intézet május eleji, országosan reprezentatív felmérése szerint a felnőtt lakosság 59 százaléka azt mondta, Orbán Viktornak teljesen vissza kellene vonulnia a közélettől, további 10 százalék szerint hátrébb kellene lépnie. Összességében a társadalom kétharmada lezártnak tekinti Orbán politikai karrierjét. A Fidesz-KDNP szavazóinak 66 százaléka viszont azt szeretné, ha a párt élén maradna. (Magyar Hang, 24.hu)

Parlamenti előkészületek: vizsgálóbizottságok és Alaptörvény-módosítás

Forsthoffer Ágnes házelnök bejelentette: jövő kedden Magyar Péter felszólalásával indul a plenáris ülés, szerdán az Alaptörvény 16. módosítását tárgyalják. Kedden öt vizsgálóbizottságot is létrehoznak – köztük a kegyelmi ügyet feltárót. A házelnök a parlamenti sajtó munkáját is átalakítja: az imaterembe költözhet a sajtó, hogy „hozzáférhetőbben tudjanak dolgozni" az újságírók. (Telex, HVG, Mandiner)

Hitelminősítés: egyelőre megúszhatjuk a bóvliba sorolást

A HVG elemzése szerint ha nem váltott volna kormányt Magyarország, „szinte biztosan" bóvli besorolást kapna valamelyik nagy hitelminősítőtől. Az új kormánnyal szemben nagyobb a türelem, de a november-decemberi felülvizsgálatra már eredményekre lesz szükség. A Fidesz április végéig az egész éves költségvetési hiány 91 százalékát „összeszedte." (HVG, HVG)

OEP visszatér, Bayerné távozik

Hegedűs Zsolt egészségügyi miniszter bejelentette: a NEAK ismét Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) néven működik, vezetője Kaló Zoltán egészségügyi közgazdász lesz. Eközben lemondott az Országos Vérellátó Szolgálat főigazgatója, Bayerné Matusovits Andrea (Bayer Zsolt felesége), akiről korábban kiderült, hogy versenyeztetés nélkül, áron alul adott el vérplazmát magáncégeknek. (Index, Telex)

Bicskei gyermekotthon: vizsgálatot rendelt el a kormány

A kormány elrendelte a bicskei Kossuth Zsuzsa Gyermekotthonban 2005 és 2025 között történt jogsértések teljes körű és soron kívüli kivizsgálását. A döntés a kegyelmi ügy dokumentumainak nyilvánosságra hozatalával egy napon született. (Magyar Hírlap)

MOL: két hét a szerbiai üzlet lezárására

Az amerikai pénzügyminisztérium szankciós hivatala (OFAC) további két hetet adott a MOL-nak, hogy lezárja a tárgyalásokat a Gazpromnyefty vállalattal a szerbiai NIS orosz tulajdonrészének megvásárlásáról. Vučić szerb elnök korábban többször jelezte, hogy nem haladnak jól a tárgyalások. (HVG)

Gulyás Gergely 300 milliót adott az MI Kutatóközpontnak a választás előtt

Az RTL Híradó feltárta: két hónappal az április 12-i választás előtt Gulyás Gergely akkori miniszter 300 millió forint állami támogatást hagyott jóvá a Mesterséges Intelligencia Kutatóközpontnak – nem nyílt pályázaton, hanem egyedi döntéssel, a Bethlen Gábor Alapkezelőn keresztül. A cég 2024 decemberében lett bejegyezve. (Telex)

Karácsony: „Volt minden – autós követés, megfigyelés, lehallgatás"

Karácsony Gergely főpolgármester az Átlátszónak elmondta: az elmúlt években követték, megfigyelték, lehallgatták, kollégáit és családtagjait is szekálták, „nettó hazugságokat és kamuügyeket terjesztettek" róla, és a lejárató akciók hitelesítéséhez a nyomozó hatóságokat is felhasználták. (Átlátszó)