← Összefoglalók

news.bsdnet.hu

Megalakult a Tisza-kormány – 2026. május 12.

2026-05-12

Megalakult a Tisza-kormány

A nap fő eseménye: hivatalosan megalakult Magyar Péter 16 fős kormánya. Délután 4-kor az Országgyűlésben letették az esküt a miniszterek, Sulyok Tamás köztársasági elnök kinevezte őket. Éjféltől hivatalosan is véget ért az Orbán-korszak. (Portfolio, Kontroll)

Kulcsdöntések és bejelentések:

Magyar Péter vs. Sulyok Tamás

Magyar Péter nyilvánosan megalázta a köztársasági elnököt: megkérte, ne szerepeljen a kormány fotóin, ne készítsen közös képeket. Az MTI-fotóról is „levágták" Sulyokot. A köztársasági elnök magányosan ácsorogva nézte végig, ahogy az új miniszterek nem kérnek belőle. Sulyok végül maga tette ki a közös fotókat – Magyar Péter nem kért belőlük.

A jobboldali sajtó (Mandiner, Magyar Nemzet) szerint ez „az államfő alaptörvénysértő zaklatása" és „külföldön is botrányról írnak". A baloldali-liberális sajtó inkább képekben dokumentálta a helyzet abszurditását.

Rogán és Pintér luxusminisztériumai

Magyar Péter videósorozatban mutatta be a korábbi miniszterek „luxuspalotáit":

Rogán utolsó milliárdjai

A Magyar Hang és a Kontroll feltárta: a Rogán Antal vezette Miniszterelnöki Kabinetiroda az utolsó hetekben közel 80 milliárd forintot osztott ki, többek között Balasy Gyulának is. Legalább hét távozó miniszter hozott döntéseket Magyar Péter tudta nélkül az átmeneti időszakban. (Kontroll, Infostart)

Gulyás Gergely vs. Magyar Péter

Szócsata a volt és az új miniszterelnök között: Magyar Péter szerint Gulyás hazudott a döntésekről, Gulyás szerint „a miniszterelnök hazugsággal vádol, noha ő állít valótlant". A közzétett táblázatokról és dokumentumokról vita zajlik. (Naphíre)

Fidesz-reakciók és önreflexió

Miniszteri meghallgatások – kiemelések

Tisza-botrány: „Buddha" ügye

Az Átlátszó feltárta: a Tisza Párt kémelhárítója, a „Buddhaként" ismertté vált férfi korábban szexképes zsarolásért volt elítélve. Magyar Péter reagált: „Nem ismerem a Tisza mind az 50 ezer önkéntesének életét." (Átlátszó, HVG)

Vitézy Dávid: a Vár luxusa és vasúti tervek

Az új közlekedési miniszter, Vitézy Dávid a budai Vár felújítási projektjéről döbbent meg: „Sok százmilliárd forint ment el egy olyan álomra, amiről soha senki nem kérdezte meg a magyar embereket." Vasútfejlesztést és KRESZ-reformot ígért, és a MÁV helyzetéről azt mondta: „a vasútrombolás korát le kell zárni." A kinevezés után a miniszterjáratról készített csoportszelfivel üzent – pont úgy, ahogy négy éve az Orbán-kormány tette. (HVG, Telex, Telex, Népszava)

Szijjártó rokonainak cége: állami százmilliók

A Telex, a Népszava és a HVG egybehangzóan feltárta: Szijjártó Péter minisztersége alatt állami százmilliók vándoroltak a testvérének motorsportos cégéhez, amelyből finn versenypályát is vásároltak. (Telex, Népszava, HVG)

TEK-akció Monoron: lelőttek egy 72 éves férfit

Monoron egy 72 éves férfi gázpisztollyal tüzet nyitott a rendőrökre, majd a TEK munkatársaira is. A terrorelhárítók viszonozták a tüzet, a férfi a helyszínen meghalt. A szomszédok szerint a férfi korábban is zavart viselkedést mutatott. (Telex, HVG, Népszava)

MÁV: kirúgták a balesetveszélyre figyelmeztető szakszervezetist

A Vasutasok Szakszervezete szerint törvénysértő módon rúgtak ki egy tisztségviselőt, aki balesetveszélyes gyakorlatokra hívta fel a figyelmet. A MÁV cáfol: „hazugság, hogy ezért rúgták ki." (Telex, HVG, Népszava)

Azbesztszennyezés: Gajdos László a helyszínre megy

Az új környezetvédelmi miniszter, Gajdos László bejelentette: csütörtökön a szombathelyi azbesztszennyezés helyszínére látogat. Közben megkezdődött az érintett utcák bitumenes zárása, és újabb városokról derült ki, hogy érintettek. Tömegesen kérnek vizsgálatot a nyugat-magyarországi lakosok. (Telex, 24.hu, Index)

Mol: napokon belül elfogy a dízelkészlet

Kiszivárgott egy Mol-levél, amely szerint csütörtökre elfogy a biztonsági tartalékból felszabadított dízelkészlet. A Független Benzinkutak Szövetsége nyílt levélben hívta fel az új kormány figyelmét a helyzetre. (HVG, Index, 24.hu)

Választási plakátok: lejárt a határidő

Kedd délután 4 óráig kellett eltávolítani a választási plakátokat a közterületekről. (HVG, Telex)

Egyéb fontos fejlemények