Az ÁSZ elnöke bírósághoz fordult az Integritás Hatóság elnökének elmozdításáért
Windisch László, az Állami Számvevőszék elnöke kedden keresetet nyújtott be a Fővárosi Törvényszéken, amelyben Biró Ferenc Pál, az Integritás Hatóság elnöke jogviszonyának megszüntetését kezdeményezte. A lépés előzménye, hogy a Központi Nyomozó Főügyészség hivatali visszaélés miatt vádat emelt Biró ellen. (24.hu, HVG, 444.hu) Biró Ferenc Pál reagálásában azt közölte, hogy az ellene „politikai céllal indult büntetőeljárás” célja személyén keresztül az Integritás Hatóság működésének veszélyeztetése volt. Windisch Lászlót „a bukott hatalom egyik utolsó emberének” nevezte, aki politikai küldetést teljesít. Bízik a bíróság reális helyzetértékelésében. (24.hu, Telex, 444.hu)
Viharos rendkívüli parlamenti ülés: uniós források és vagyonnyilatkozatok
Az Országgyűlés kedden rendkívüli ülést tartott, amelyen az uniós források lehívásához szükséges törvénycsomag és a vagyonnyilatkozati rendszer szigorítása volt napirenden. A Tisza és a Mi Hazánk együtt szavazta meg a sürgősségi tárgyalást 141-34 arányban, a Fidesz-KDNP ellenszavazott. Görög Márta igazságügyi miniszter kifejtette: a csomag nem ideológiai jellegű, hanem a 2022 óta ismert kötelezettségek teljesítését szolgálja. (Telex, Index, ATV) Magyar Péter a Fidesz képviselőit azzal vádolta, hogy „újra elárulták a hazájukat”, amiért nemmel szavaztak a sürgősségi eljárásra. (Index, 24.hu)
Magyar Péter és Orbán Balázs összecsapása a parlamentben
A napirend előtti felszólalásokat Nagy Imre és az 1956-os mártírok kivégzésének évfordulójára való megemlékezés nyitotta. Magyar Péter arról beszélt, hogy sem 1956-ot, sem 1989-et nem kívánják kisajátítani. Orbán Balázs válaszfelszólalásában a „mézeshetek” végét vizionálta és bírálta a kormány egyes intézkedéseit. Magyar Péter erre „a világ leggyávább magyarjának” nevezte Orbán Balázst, majd az 1956-os kivégzett mártírok neveit sorolta fel – a képviselők felállva hallgatták. (Index, 24.hu, Telex)
Erdő Péter bíboros fogadta Magyar Pétert, készül a vatikáni út
Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek kedden a budapesti Prímási Palotában fogadta Magyar Péter miniszterelnököt. A megbeszélés központi témája a kormányfő közeljövőben esedékes vatikáni látogatásának előkészítése volt, amelynek során XIV. Leó pápával is találkozik majd. A főegyházmegye közleménye szerint a találkozó „a párbeszéd, a kölcsönös tisztelet és a közös felelősségvállalás jegyében zajlott”. (Index, Telex, Népszava)
Mol és Szerbia aláírta a NIS irányításáról szóló megállapodást
A Mol-csoport részvényesi megállapodást írt alá a szerb kormánnyal a Naftna Industrija Srbije (NIS) jövőbeli irányításáról. Ha a Mol sikeresen megvásárolja a NIS 56,15 százalékos többségi tulajdonát a Gazpromnyefttől, biztosítja a cég fejlesztését és a pancsovai finomító működtetését. A tranzakció lezárásához még az adásvételi szerződés aláírása és további hatósági engedélyek szükségesek, köztük az amerikai OFAC jóváhagyása. (Economx, Portfolio, HVG)
Üzemanyagárak: Magyar Péter szerint a védett ár alá eshet a benzin
Magyar Péter miniszterelnök kedd délután azt közölte: a kőolaj világpiaci árának csökkenése és a forint erősödése miatt már a héten olcsóbb lehet a védett árnál a benzin és a gázolaj a magyar kutakon. Emellett a kormány társadalmi egyeztetésre bocsátotta a Mol extraprofitadójának kiterjesztéséről szóló javaslatot, amely sávossá alakítaná az olcsóbb orosz és drágább Brent kőolaj árkülönbözete utáni adót, és a 2027-es adóévre is kiterjesztené azt. (HVG, 24.hu, Economx)
Szőlő utcai ügy: hamis vallomás vádja és Magyar Márton reakciója
Pócs János fideszes képviselő YouTube-csatornáján közzétette a Szőlő utcai ügy koronatanújaként emlegetett Kiss Márió egykori nevelővel készített interjúját. Kiss Márió azt állította, hogy Bangó Sándor – a „Zsolti bácsi”-ügyben kulcsfigura – hazudott a vallomásában, és négymillió forintot kapott Magyar Márton környezetéből a hamis tanúvallomásért. Magyar Márton határozottan cáfolt: közölte, Bangó Sándor nem kapott pénzt sem tőle, sem mástól, és rágalmazás miatt feljelentést tesz. (Blikk, Index, Magyar Nemzet)
Honosítási botrány: pénzért kaphattak állampolgárságot kanadaiak
Velkey György László külügyi államtitkár keddi videójában súlyos visszaélésekről számolt be: állítása szerint akár 30-50 ezer dollárért menedzselhette egy magáncég kanadai kérelmezők magyar honosítási ügyeit. Az államtitkár szerint Semjén Zsolt korábbi miniszterelnök-helyettes kifejezetten támogatta az „államérdek alapú” honosítási eljárásokat. A Külügyminisztériumban folyó belső vizsgálat szerint olyan személyek kaphattak állampolgárságot, akik a szokásos feltételeknek nem feleltek meg. (24.hu, Telex, Népszava)
Karácsony Gergely: nem elég szigorú a vagyonnyilatkozati javaslat
Budapest főpolgármestere levélben fordult Görög Márta igazságügyi miniszterhez, javasolva a vagyonnyilatkozati rendszer további szigorítását. Karácsony szerint „röhejes”, hogy lazább szabályok vonatkoznak a parlamenti képviselőkre, mint a polgármesterekre. A főpolgármester azt szorgalmazza, hogy a Budapesten már alkalmazott rendszert – ahol a külső bizottsági tagokra is vonatkozik a kötelezettség – minden településen tegyék kötelezővé. (Portfolio, HVG, ATV)
Viharkárok: vis maior és a jégkármérséklő rendszer felülvizsgálata
Bóna Szabolcs agrárminiszter vis maior helyzetet hirdetett ki a tavaszi fagykárokra, valamint bejelentette: felülvizsgálják a mezőgazdasági jégkármérséklő rendszer teljes működését. A vasárnapi rendkívüli vihar országszerte jelentős károkat okozott szőlőültetvényekben, gyümölcsösökben és szántóföldeken. A miniszter szerint egy nehezen előre jelezhető szupercella okozta a pusztítást, de a jégkármérséklő generátorok az érintett térségekben működésbe léptek. (Portfolio, Index, Economx)
Vitézy Dávid: Karmelita-látogatás és vonatpótló-biznisz leállítása
Vitézy Dávid közlekedési miniszter bejelentette, hogy a héten szerdától minden hétköznap és vasárnap is látogatható a Karmelita kolostor és a korábbi Miniszterelnöki Kabinetiroda épülete. Emellett kiderült, hogy a miniszter közbelépése miatt egy 1,2 milliárd forintos MÁV-megbízástól esett el Tiborcz István érdekeltségébe tartozó cég. Vitézy egy nappal a szerződés aláírása előtt tiltotta meg a hosszú távú kötelezettségvállalást pótlóbuszok bérlésére. A Waberer’s elfogadta a döntést. (Telex, HVG, Magyar Hang)
Master Good-vita: a vállalat cáfolja a „pisikártya” létezését
A Master Good húsipari cégcsoport közleményben reagált a Magyar Szakszervezeti Szövetség és kormánypárti politikusok állításaira, amelyek szerint a dolgozók csak „pisikártyával” mehetnek mosdóba. A cég szerint ilyen kártya nem létezik, viszont elismerték, hogy a szalag mellől nem lehet „csak úgy kiszaladgálni”. A vállalat közölte: közel 4000 embernek ad munkát, a dolgozók 85 százaléka magyar, és jogi lépéseket helyeztek kilátásba a szerintük valótlan állítások miatt. (HVG, Blikk, ATV)
0.00 · Generálta: kiro-cli / claude-opus-4.6