← Összefoglalók

news.bsdnet.hu

Magyar Péter első EU-csúcsa, a védett üzemanyagár kivezetése, a rendőrség és a TEK átalakítása – 2026. június 18.

2026-06-18

Magyar Péter debütálása az EU-csúcson

Tizenhat év után először nem Orbán Viktor, hanem Magyar Péter képviselte Magyarországot az Európai Tanács kétnapos brüsszeli ülésén, amely csütörtök délután kezdődött. A kormányfő a repülőről és a helyszínről is folyamatosan beszámolt, és kijelentette, hogy a kormány „nem harcolni akar a harc kedvéért”, hanem a magyar érdek alapján kíván részt venni az európai döntéshozatalban. Hangsúlyozta, hogy ő is fog vétózni, de nem belpolitikai vagy pártpolitikai okokból, mint szerinte elődje tette (Index, Portfolio, VG, Telex). A csúcsra érkező állam- és kormányfők – köztük a luxemburgi és osztrák vezetők – Európa-pártibb, konstruktívabb hozzáállást vártak az új magyar kormánytól (Telex).

A 7-es cikkelyes eljárás és a migrációs bírság

Magyar Péter Brüsszelben találkozott Roberta Metsolával, az Európai Parlament elnökével, és bejelentette, hogy egyetértettek abban: őszig le kell zárni a Magyarország ellen nyolc éve folyó, a 7. cikkely szerinti jogállamisági eljárást. A kormányfő meghívta az EP elnökét egy magyarországi látogatásra, és megállapodtak arról is, hogy ősszel beszédet mond az EP egyik strasbourgi ülésén (Telex, HVG, 444.hu). Magyar emellett azt is közölte, hogy a kormány azon dolgozik, hogy megszüntessék a Magyarországot sújtó napi egymillió eurós migrációs bírságot (Portfolio).

A Visegrádi Együttműködés újraindítása és a Fico-találkozó

Magyar Péter a csúcs előtt V4-es egyeztetést tartott Donald Tusk lengyel, Robert Fico szlovák és Andrej Babiš cseh miniszterelnökkel, majd bejelentette, hogy mindhárom kormányfő elfogadta meghívását: június 23-án Budapesten és Gödöllőn találkoznak, ezzel újraindítva a Visegrádi Együttműködést (VG, 24.hu). Fico a Magyar Péterrel folytatott rövid kétoldalú tárgyalás után úgy nyilatkozott, hogy a megbeszélés a kölcsönös együttműködés jó kezdetét mutatta, és mindkettőjük érdeke a folytatás (24.hu, VG).

A védett üzemanyagár kivezetése

A kormány a szerdai ülésén döntött a hatósági (védett) üzemanyagár kivezetésének kezdeményezéséről, mivel az árak a piacon a héten már a védett ár alá csökkentek. A kormányszóvivők szerint a védett ár rendkívüli helyzetre adott rendkívüli válasz volt, és a körülmények most lehetővé teszik a normál piaci működéshez való visszatérést; a miniszter rendeletben később újra megállapíthat szabályozott árakat (Index, Portfolio). A benzin literenkénti átlagára péntektől 620, a gázolajé 632 forint lett (444.hu). A Fidesz és a KDNP élesen bírálta a lépést: Gulyás Gergely és Rétvári Bence is „súlyos hibának” nevezte, mondván, az árak újra megemelkedhetnek, és megszűnik a védelem a hirtelen drágulással szemben (Blikk, Demokrata).

A rendőrség és a TEK átalakítása

Pósfai Gábor belügyminiszter javaslatára a kormány a rendvédelmi szervezetrendszer átalakításáról döntött a párhuzamos feladatellátás megszüntetése érdekében. A Terrorelhárítási Központ önálló szervként megszűnik, de azonos néven, az Országos Rendőr-főkapitányság irányítása alatt új TEK jön létre; az átalakítás érinti a Készenléti Rendőrséget és az Országgyűlési Őrséget is (Telex, HVG). A belügyminiszter felmentette Jeney Áront, a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda igazgatóját, helyére Schőn Péter Ernő ezredest nevezte ki, és a Nemzeti Védelmi Szolgálat élén is vezetőváltás történt (24.hu, Telex).

Sulyok Tamás elmozdítása és a jogtudósok nyílt levele

Az Alkotmánybíróság hétfőn kezdi vizsgálni Sulyok Tamás köztársasági elnök indítványát, amely az Alaptörvény több rendelkezésének értelmezését kéri arról, hogy az Országgyűlés alaptörvény-módosításait milyen mértékben vizsgálhatja a testület. A háttérben az áll, hogy egyes közjogi vezetők megbízatásának megszüntetésére alkotmánymódosítás születhet (Origo). A kormányszóvivő szerint a köztársasági elnök nem mondott le a határidőig, és készülőben van az elmozdításáról szóló javaslat (Népszava). Negyvenkét jogtudós nyílt levélben támogatta a hivatalban maradt közjogi tisztségviselők leváltását, arra hivatkozva, hogy szerepet játszottak az autokrácia kiépítésében (HVG, Index).

Matolcsy György és az MNB ingatlanjai

A kecskeméti közgyűlés – a fideszes polgármester szavazatával is – visszavonta Matolcsy György díszpolgári címét, mert az MNB-ügy miatt méltatlanná vált rá (HVG, Magyar Hang). Eközben az MNB megkezdte a Matolcsy-éra alatt vásárolt három luxusingatlan kiárusítását: a jegybank annak idején mintegy 36,5 milliárd forintot költött rájuk, most viszont összesen 23 milliárd forintért hirdeti őket, így a veszteség tízmilliárd forintos nagyságrendű lehet (Portfolio, Forbes).

Molnár Zsolt kilépett az MSZP-ből

Az óbudai parkfenntartási korrupciós ügyben előzetes letartóztatásban lévő Molnár Zsolt jogi képviselőjén keresztül jelezte, hogy kilép a Magyar Szocialista Pártból. Döntését azzal indokolta, hogy nem akarja, hogy folyamatban lévő ügye politikai terhet jelentsen a pártnak. Korábban Komjáthi Imre pártelnök a tagság felfüggesztésére szólította fel (444.hu, Blikk).

A Városliget átalakítása és a koncessziók felülvizsgálata

Vitézy Dávid bejelentette, hogy a kormány felülvizsgálja a dohány-, a kaszinó- és az autópálya-koncessziókat, kiszűrve a politikailag jól ismert szereplőket. A Városligetben a korábban építési területként lezárt részeken új közparkokat hoznak létre, megszüntetik az átmenő autóforgalmat, és rekonstruálják a Hősök terét; ehhez módosítják a Városliget-törvényt (Portfolio, 168.hu, Portfolio). Karácsony Gergely főpolgármester jelezte, hogy a főváros pénzügyi rendezése után vissza kívánja kapni a Városligetet.

Budapest szolidaritási hozzájárulása

A kormány a csütörtök esti Magyar Közlönyben átütemezte Budapest szolidaritási hozzájárulásának befizetését: a fővárosnak az áprilisi és júliusi részletek helyett október közepéig 86 milliárd forintot kell befizetnie. A Kármán András pénzügyminiszter által jegyzett rendelet nem mentesíti a fővárost, csak újabb haladékot ad (Index, VG).

A Szőlő utcai (Zsolti bácsi) ügy

A Fidesz-frakció azzal vádolta meg Magyar Mártont, Magyar Péter testvérét, hogy összeomlott a története: szerintük Bangó Sándor mentora megerősítette, hogy a tanú pénzt kapott a Kontroll nevű médiumtól az interjúért. Magyar Márton korábban tagadta, hogy fizetett volna (Origo, 444.hu). A kormányszóvivő határozottan cáfolta, hogy a kormányülésen szóba került volna a Szőlő utcai ügy, és visszautasította a miniszterelnök személyes érintettségét (HírTV).

A közmédia és a médiatörvény átalakítása

Tarr Zoltán, a társadalmi kapcsolatokért és kultúráért felelős miniszter bejelentette, hogy néhány héten belül módosítják a médiatörvényt, és átalakítják a közmédiát. A Tisza három képviselőjének indítványáról a parlament a következő hét elejére tűzte ki a zárószavazást. Bayer Judit médiajogász ugyanakkor arra figyelmeztetett, hogy a sietség miatt a törvény több strukturális hibát és inkonzisztenciát hordoz (HVG, Index).

A GMO-szabályozás körüli vita

Magyar környezetvédő civil szervezetek – a Greenpeace, a Magyar Biokultúra Szövetség és a Magyar Természetvédők Szövetsége – szerint a Tisza Párt EP-képviselői olyan szavazatokat adtak le Strasbourgban, amelyek hozzájárultak az új génkezelési technikákkal előállított növényekről szóló uniós rendelet elfogadásához, gyengítve a GMO-mentes magyar álláspontot. A Fidesz is élesen bírálta a Tiszát az ügyben (444.hu, VG).

További belpolitikai fejlemények

A Fővárosi Ítélőtábla másodfokon is kimondta, hogy a Pázmány Péter Katolikus Egyetem jogellenesen rúgta ki Bognár Bulcsu oktatót egy LMBTQ-témájú tanulmánya miatt, és vissza kell vennie őt (HVG). A Szegedi Törvényszék első fokon hat és fél év fegyházra ítélte Joób Mártont, a háromszoros világbajnok kenust és volt szegedi önkormányzati képviselőt 271 millió forintos költségvetési csalás miatt (Telex). Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója lemondott a Corvinus Egyetemet működtető alapítvány kuratóriumi elnöki posztjáról (Telex). Junghausz Rajmund kilépett a Fidesz újbudai frakciójából, és függetlenként folytatja (ATV). A rendőrség költségvetési csalás gyanújával nyomozást indított a MOL – Új Európa Alapítvány egyes kifizetései miatt (444.hu). Civil szervezetek a Pride megtartását ellehetetlenítő jogszabályok visszavonását kérték a kormánytól (HVG), a Pest Vármegyei Kormányhivatal pedig visszavonta a normafai szánkó- és sípálya működési engedélyét (HVG).

Kulcsszavak: Magyar Péter,Orbán Viktor,Visegrádi Együttműködés,Robert Fico,EU-csúcs,Budapest szolidaritási hozzájárulás,Karácsony Gergely,Matolcsy György,Molnár Zsolt,MSZP,Sulyok Tamás,Alkotmánybíróság,MOL Új Európa Alapítvány,Szőlő utcai,Bede Zsolt,génmódosított élelmiszer,Tisza,Vitézy Dávid,Városliget,Pride,Vadhajtások,Ruszin-Szendi Romulusz,Hernádi Zsolt,Pázmány,Joób Márton,MNB,Normafa,rendőrség,koncesszió,génmódosított,Fidesz,KDNP,Hankó Balázs
5.29 kredit · Generálta: kiro-cli / claude-opus-4.8