← Összefoglalók

news.bsdnet.hu

Védett üzemanyagár kivezetése, aranykonvoj-vizsgálat, Nemzeti Vagyonvisszaszerzési Hivatal bejelentése – 2026. június 17.

2026-06-17-2

A kormány kivezeti a védett üzemanyagárat

Magyar Péter miniszterelnök szerdán bejelentette, hogy a kormány kezdeményezi a védett üzemanyagár kivezetését, miután a héten várhatóan 10-15 forinttal a rögzített ár alá csökken az üzemanyagok piaci ára a töltőállomásokon. A döntést a nemzetközi olajárak csökkenése és a forint erősödése tette lehetővé. A kormányfő hangsúlyozta, hogy a jövedéki adó csökkentése megmarad, ahogyan a MOL csökkentett árrései is. A védett ár fenntartása havonta 50 milliárd forintba került az adófizetőknek. (Telex, Index, 444.hu)

A Fidesz parlamenti frakciója azonnal reagált: közleményükben súlyos tévedésnek nevezték a döntést, mondván, semmilyen garancia nincs arra, hogy a törékeny világgazdasági helyzetben az üzemanyagárak nem emelkednek újra. Javasolták, hogy a védett árat ne szüntessék meg, hanem árplafonként tartsák fenn. Gulyás Gergely frakcióvezető szerint a védett ár millió családot óvott meg jelentős kiadásoktól. (24.hu, VG, Mandiner)

Belső vizsgálat az aranykonvoj-ügyben

Magyar Péter azonnali belső vizsgálatot rendelt el a NAV-nál, a TEK-nél és az érintett titkosszolgálatoknál az aranykonvoj ügyében, egyúttal felszólította a legfőbb ügyészt, hogy haladéktalanul szólaljon meg. A márciusi akcióban a TEK kommandósai egy ukrán pénzszállítmányt – több mint 27 milliárd forintnyi aranyat és valutát – foglaltak le az M0-s autópályánál. (Telex, HVG, 444.hu)

A Legfőbb Ügyészség közleményben reagált: az akciót a nyomozás elrendelése után hajtották végre, arról az ügyészség csak utólag szerzett tudomást. A szervezet kiemelte, hogy soron kívül minden szükséges intézkedést megtesz a teljes feltárás érdekében, és a közeljövőben érdemi eredményekre lehet számítani. A sajtóban megjelent találgatásokat a felderítést nehezítő tényezőnek nevezték. (Telex, 24.hu, HVG)

Jön a Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és Védelmi Hivatal

Magyar Péter bejelentette, hogy jövő héten beterjesztik az Országgyűlésnek a Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és Védelmi Hivatalról szóló jogszabályokat. A hivatal feladata az elmúlt húsz év közvagyont érintő visszaéléseinek feltárása, a korrupciós konstrukciók kivizsgálása és a jogellenesen megszerzett vagyon visszaszerzése lesz. A közpénz visszanyeri közpénz jellegét – fogalmazott a kormányfő. (Telex, Index, 24.hu)

Rendkívüli parlamenti ülés és uniós források

Ruff Bálint, a Miniszterelnökséget vezető miniszter június 22-re és 23-ra rendkívüli parlamenti ülés összehívását kezdeményezte. Az indítványban hét törvényjavaslat szerepel – köztük médiatörvény, felsőoktatási és kulturális tárgyú javaslatok –, amelyek elfogadása szükséges ahhoz, hogy Magyarország hozzáférjen az európai uniós forrásokhoz. (Telex, 24.hu, Portfolio)

Sulyok Tamás aláírta a fizetéscsökkentést, a lex Orbánt még nem

A köztársasági elnök aláírta a képviselői tiszteletdíjak és frakciójuttatások jelentős csökkentéséről szóló törvényt, amely már meg is jelent a Magyar Közlönyben. Az ugyancsak hétfőn elfogadott alkotmánymódosítás – amely nyolc évben maximálja a miniszterelnöki megbízatás hosszát – viszont egyelőre nem került kihirdetésre. A lex Orbánt 135 igen, 50 nem és 6 tartózkodás szavazattal fogadta el a parlament. (24.hu, Népszava, Index)

Orbán Viktor Brüsszelben: a patrióta erők előretörése folytatódik

Orbán Viktor a választási vereség utáni első külföldi útján Brüsszelben tartott sajtótájékoztatót a Patrióták Európáért pártszövetség keretében. Kijelentette, hogy egyetlen választási vereség sem írja felül a patrióta erők európai előretörését, és Brüsszelt meg kell reformálni. A lex Orbánra utalva úgy fogalmazott: Olcsón megúsztam, volt, akinek ólmot öntöttek a fülébe. Saját hibáit is elismerte, de hozzátette: már öreg ahhoz, hogy változtasson rajtuk. (Telex, Index, Portfolio)

Új országos rendőrfőkapitány-jelölt a Parlament előtt, a TEK átszervezése

A honvédelmi és rendvédelmi bizottság meghallgatta Mecser Tamás dandártábornokot, az országos rendőrfőkapitány-jelöltet, akit a fideszesek is pozitívan fogadtak. Mecser gondolkodó rendőröket szeretne ólomkatonák helyett, és több autonómiát adna a helyi kapitányságoknak. A bizottsági ülésen kiderült az is, hogy a TEK-től teljesen elveszik a terrorfelderítést, a személyvédelmi testületeket pedig központosítják az országos rendőrfőkapitány irányítása alá. (HVG, 444.hu, Népszava)

Házkutatás Bede Zsoltnál, a Vadhajtások tulajdonosánál

Szerda reggel rendőrök tartottak házkutatást Bede Zsoltnál, a szélsőjobboldali Vadhajtások portál gazdájánál. A rendőrök lefoglalták laptopját, telefonját és egyéb elektronikai eszközeit. Az eljárás személyes adattal való visszaélés gyanúja miatt indult, és információk szerint összefüggésben áll a Perintfalvi Rita teológus elleni tavalyi kamupornós lejárató kampánnyal. Orbán Viktor korábban napi igeforrásának nevezte a Vadhajtásokat. (HVG, 24.hu, 444.hu)

Összezsugorodik a Fidesz médiabirodalma

Folytatódtak a tömeges leépítések a Mediaworksnél: az Origo szerkesztőségének háromnegyedét elbocsátották, a negyvenfős csapatból mindössze tízen maradhattak. A Magyar Nemzetből hetilapot csinálnak, korábban megszűnt a nyomtatott Bors, Ripost és Metropol, a Pesti Srácok teljes szerkesztősége távozott. A leépítések hátterében az áll, hogy a kormányváltás után elapadtak az állami hirdetési bevételek. (24.hu, Index, Átlátszó)

Demeter Szilárd alapítványa 9 milliárd forintot kapott a választás előtt

A Magyar Hang feltárása szerint a Hankó Balázs vezette Kulturális és Innovációs Minisztérium a kampányhajrá idején összesen mintegy 9 milliárd forintot utalt a Demeter Szilárd kuratóriumi elnökségével működő Magyar Kultúráért Alapítványnak. Ebből 8 milliárdot egyetlen tételben, március 30-án – alig két héttel a választás előtt – folyósítottak. Demeter azt állítja, a pénz az alapítványhoz kapcsolódó céghálóban maradt és készek visszaadni. (HVG, Index, Népszava)

Vádemelés a mezőcsáti fideszes polgármester ellen

A Mezőkövesdi Járási Ügyészség vádat emelt Siposné Horváth Anita mezőcsáti fideszes polgármester ellen nagyobb kárt okozó csalás bűntette miatt. A városvezető 2020-ban szavaztatott meg magának nyelvi pótlékot, amelyet azóta rendszeresen felvett – összesen mintegy 2 millió forintot –, holott olyan nyelvvizsga-bizonyítványa volt, amely nem jogosít ilyen juttatásra. (24.hu, HVG, Népszava)

Állampolgársági visszaélések: Gulyás tagad, a Diaszpóra Tanács elnöke elismerte javaslatait

A magyar állampolgárság-szerzéssel kapcsolatos botrány folytatódott: Szenthe Anna, a Magyar Diaszpóra Tanács elnöke elismerte, hogy pár alkalommal élt javaslattételi jogával tehetős kanadaiak honosítása érdekében, de tagadta, hogy ezért ellenszolgáltatást kapott volna. Gulyás Gergely, a Fidesz frakcióvezetője alaptalan rágalmaknak nevezte a vádakat, és hangsúlyozta, hogy az előző kormány alatt minden jogszerűen történt. (24.hu, Telex, Blikk)

Kulcsszavak: Magyar Péter,védett üzemanyagár,Fidesz,Orbán Viktor,TEK,Bede Zsolt,Gulyás Gergely,Demeter Szilárd,Tisza,kormány,Parlament,Origo,Mandiner,L. Simon László,Surányi György,Király Nóra,vagyonnyilatkozat,ügyészség,Legfőbb Ügyészség,aranykonvoj,mezőcsát,polgármester,rendőrfőkapitány,Kovács Zoltán,Brüsszel,Kármán András,diákmunka,EBRD,kamatstop,bankszövetség
6.18 kredit · Generálta: kiro-cli / claude-opus-4.6