← Összefoglalók

news.bsdnet.hu

Sulyok–Magyar alkotmányos válság, csúszik a Vagyonvisszaszerzési Hivatal, Orbán bécsi beszéde – 2026. június 20.

2026-06-20

Elmélyülő alkotmányos válság Sulyok és Magyar között

Tovább éleződött a köztársasági elnök és a kormányfő közötti konfliktus. Az Alkotmánybíróságon hét bíró kizárási okot jelentett be Sulyok Tamás június 11-én benyújtott indítványa kapcsán, így határozatképtelenség miatt a testület hétfőn nem tárgyalja az ügyet; a Sándor-palota közölte, hogy az államfő ezt tudomásul vette (Telex, Magyar Hang). Magyar Péter szerint a döntéssel az alkotmánybírók kimondták, hogy Sulyok Tamásnak és Polt Péternek távoznia kell, és „alkotmányos puccskísérletről” beszélt (ATV). Sulyok a Politicónak adott interjúban viszont közölte: jogi eszközökkel harcol a maradásáért, és azzal vádolta a kormányfőt, hogy az állami intézmények elfoglalására tör, így nagyobb hatalmat koncentrálna, mint Orbán Viktor – szerinte a Tisza „tizenhat hét alatt nagyobb hatalomösszpontosításra törekszik, mint a Fidesz tizenhat év alatt” (Portfolio, 444.hu, Telex, 24.hu). A Politico szerint a helyzet alkotmányos válságba sodorhatja az országot (Index).

Fidesz: titkos paktum az alkotmánybíróval – a Tisza tagadja

A Fidesz szombaton azt állította, hogy Magyar Péter sógora, Melléthei-Barna Márton tiszás képviselő titkos megállapodást kötött Szabó Marcel alkotmánybíróval, amelynek értelmében a Sulyok-beadványt napirendre nem engedő bírák a posztjukon maradhatnak; az ellenzéki párt szerint péntek a magyar alkotmányosság egyik legszégyenteljesebb napja volt (Index, HírTV). Melléthei-Barna Márton „újabb Fidesz abszurdnak” nevezte és határozottan visszautasította a vádat, közölve, hogy sem ő, sem a frakció, sem a kormány nem kötött háttérmegállapodást; Magyar Péter szintén reagált az állításra (Index, HVG, Mandiner).

Polt Péter kiállt az alkotmánybírák mellett

Polt Péter, az Alkotmánybíróság elnöke a testület honlapján közzétett személyes véleményében reagált a vitára. Megvédte az államfő alaptörvény-értelmezésre irányuló indítványozási jogát és a testület eljárását, ugyanakkor úgy fogalmazott, hogy az érintettségükre hivatkozva magukat kizáró bírák ezzel érdemben nem foglaltak állást az ügyben (Index, 24.hu).

Csúszik a Vagyonvisszaszerzési Hivatal

Magyar Péter az RTL Híradónak bejelentette, hogy a kormány mégsem terjeszti be jövő héten a Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és Védelmi Hivatalról szóló javaslatot, mert sok észrevétel érkezett, és előbb rövid társadalmi egyeztetésre bocsátják. A miniszterelnök reményei szerint a hivatal szeptember elején állhat fel (Portfolio, Portfolio, Index, Népszava). Az őszi ülésszakra a kormány 83 javaslatot tartalmazó törvényalkotási programot nyújtott be, amelyben vagyonadó, az NKA átalakítása és a manipulatív MI-videók törvényi szankcionálása is szerepel (Telex).

Orbán bécsi beszéde és az uniós csúcs értékelése

Orbán Viktor, a Fidesz elnöke az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) fennállásának 70. évfordulóján Bécsben mondott beszédet, „európai ébredésről” beszélt, és azt hangsúlyozta, hogy a patrióták három fő fenyegetésről – a migrációról, Európa csökkenő versenyképességéről és az ukrajnai háborúról – beszélnek, valamint hogy a migrációt meg kell állítani (Index, Mandiner, Economx, HírTV). A volt kormányfő bírálta a kormány uniós csúcson tanúsított fellépését, szerinte Magyarország több ügyben is „kitűzte a fehér zászlót”, feladva a semlegességet az orosz–ukrán háború ügyében és lemondva a pénzről is (Magyar Nemzet, Origo). Magyar Péter ezzel szemben a brüsszeli csúcson való első részvételét pozitívan értékelte, a nemzeti érdek kemény, de párbeszéden alapuló képviseletéről beszélt (Index, 444.hu).

Folytatódik a Szőlő utcai („Zsolti bácsi”) ügy körüli vita

Orbán Viktor a HírTV-nek adott interjúban „gyalázatos provokációnak”, „propagandisztikus műbalhénak” nevezte a Szőlő utcai, úgynevezett „Zsolti bácsi”-ügyet, és úgy fogalmazott, az ügyben embereket alaptalanul gyanúsítottak meg (Index, Blikk). Az ügy újabb fejleményeként Pócs János fideszes képviselő új bizonyítékokra hivatkozva ismét feljelentést tett, és felmerült, hogy anyagi juttatás fejében tehettek valótlan állításokat (HírTV, Origo). Navracsics Tibor szerint az ügy „aljas hecckampány” volt, és kiállt Semjén Zsolt ártatlansága mellett (Mandiner).

LMBTQ-zászlók az Erzsébet hídon, fokozódó feszültség a Pride előtt

A Karácsony Gergely vezette főváros a közelgő budapesti Pride alkalmából szivárványos zászlókkal díszítette fel az Erzsébet hidat, ami éles reakciókat váltott ki. A Mi Hazánk Mozgalom azonnal tiltakozott, a KDNP politikusai – köztük Rétvári Bence és Máthé Zsuzsa – pedig azt nehezményezték, hogy a nemzeti színű lobogók helyét vették át a zászlók (Index, Mandiner, Mandiner).

Budapesten marad a Közlekedési Múzeum, hazatér a Hadtörténeti Múzeum

A Közlekedési Múzeum új időszaki kiállításának megnyitóján Magyar Péter és Vitézy Dávid közlekedési miniszter bejelentette: a debreceni költözés terve lekerült a napirendről, az intézmény az Északi Járműjavítóban kap végleges otthont (Index, Mfor, VG, Népszava). A Honvédelmi Minisztérium bejelentése szerint a Hadtörténeti Múzeum visszatér a Budai Várba, a Kapisztrán téri épületébe (444.hu).

Tiltakoznak a vármegyei önkormányzatok az illetménycsökkentés ellen

A Megyei Önkormányzatok Országos Szövetsége (MÖOSZ) Pajna Zoltán elnök aláírásával nyílt levelet írt, miután a Tisza Párt képviselője javaslatot nyújtott be a polgármesteri illetmények befagyasztásáról, a vármegyei közgyűlési elnökök illetményének felezéséről és az átalány-költségtérítés megszüntetéséről. A szövetség egyeztetést kér Lőrincz Viktória minisztertől (Index, Portfolio, 168.hu).

Szigorúbb sportfinanszírozás, leváltott rendőrfőkapitány

Pósfai Gábor belügyminiszter bejelentette, hogy minden sportág esetében szigorúbb kontrollt vezetnek be az állami források felhasználására; csütörtökön a jégkorong, a kézilabda, a kosárlabda és a röplabda szövetségi vezetőivel egyeztetett (Portfolio, Index). Eközben a tárca vezetése néhány nap után leváltotta a frissen kinevezett Bács-Kiskun megyei rendőrfőkapitányt, Tóth Tamást, akinek vezetési stílusa több bírálatot kapott (Economx).

Egészségügy: etikai állásfoglalás, tatabányai gyermekhalál, hőség

Hegedűs Zsolt egészségügyi miniszter bejelentette, hogy jövő héten új etikai állásfoglalás jelenik meg az orvosok közösségimédia-használatáról és online kommunikációjáról (Index). A miniszter egy tatabányai kórházban elhunyt kétéves kisfiú ügyéről azt írta, nem szabad a tanulás helyett a hibák „szőnyeg alá söprését” választani (Telex). A tartós kánikula miatt szombat hajnaltól keddig vörös kód lépett életbe, a kormány a veszélyeztetett csoportokat óvta, Ruszin-Szendi Romulusz pedig a Magyar Honvédség bevonásával zacskós víz osztását jelentette be (Index, Demokrata).

Visszavonták Szilágyi Liliána apjának MOB-tagságát

Karácsony Gergely felszólítása után a Magyar Olimpiai Bizottság ügyében döntés született: Szilágyi Zoltán, Szilágyi Liliána édesapja mégsem lesz MOB-tag. Az ügy nagy vitát váltott ki, többek között Molnár Áron is élesen bírálta a tagság ötletét (Index, 24.hu).

Kulcsszavak: Sulyok Tamás,Magyar Péter,Vagyonvisszaszerzési Hivatal,Zsolti bácsi,Szőlő utcai,Orbán Viktor,Polt Péter,alkotmánybírák,Navracsics Tibor,Pócs János,vármegyei önkormányzatok,Lőrincz Viktória,Pósfai Gábor,Patrióták,migráció,LMBTQ,Mi Hazánk,Hadtörténeti Múzeum,Közlekedési Múzeum,vagyonadó,NKA,Ruszin-Szendi Romulusz,Hegedűs Zsolt,uniós csúcs,fehér zászló,Honvédség,Szilágyi Liliána,Corvinus,telefon internet áremelés
4.40 kredit · Generálta: kiro-cli / claude-opus-4.8