← Összefoglalók

news.bsdnet.hu

Karmelita-túra, Havasi kirúgása, 261 milliárd visszavonása – 2026. május 16.

2026-05-16

Magyar Péter megnyitotta a Karmelitát – és kirúgta Havasi Bertalant

A nap legszürreálisabb jelenete a budai Várban játszódott: Magyar Péter miniszterelnök személyesen vezette körbe a sajtót és az első látogatócsoportot a Karmelita kolostorban, valamint a Rogán Antal volt minisztériumának épületében. A tetőteraszon váratlanul Havasi Bertalan, Orbán Viktor egykori sajtófőnöke fogadta – aki helyettes államtitkárként „leltári felelősségre" hivatkozva nem mondott fel. „A gatyámnál fogva kilógathatsz valamelyik zászlórúdra" – közölte Havasi, akit Magyar „korunk Bibó Istvánjának" nevezett. A szócsata a végkielégítésről és a felmentési pénzről szólt, Havasi szerint „hat havi összegről van szó, amit, Öcsi, te az utolsó fillérig ki fogsz perkálni". (Telex, 444.hu, Index, 444.hu)

Este Magyar Péter azonnali hatállyal felmentette Havasi Bertalant – a szombati Magyar Közlöny egyetlen határozatot tartalmazott. Havasi válaszlevelében „kicsinyes és tájékozatlan, alkalmatlan" miniszterelnöknek nevezte Magyart, és Gulyás Gergelynek is beszólt. A Fidesz szerint a felmentés jogilag aggályos, mert a javaslattevő miniszter (Rogán) már nincs hivatalban. (444.hu, Telex, Telex, 444.hu)

Felmondják a Krausz Ferenc-féle 261 milliárdos szerződést

A nap másik meghatározó témája az Élvonal Alapítvány ügye volt. A Tisza-kormány megerősítette: felbontják a Hankó Balázs által a választás előtt aláírt, 261,7 milliárd forintos szerződést a Nobel-díjas Krausz Ferenc vezette alapítvánnyal. Tanács Zoltán tudományos miniszter részletesen kifejtette: nem a tudomány támogatásával van baj, hanem azzal, hogy „ekkora közpénzt egy alapítványi struktúrába szerveztek ki korlátozott demokratikus kontroll mellett" – ráadásul az alapítványt a bíróság csak május 1-jén jegyezte be, a szerződést viszont februárban írták alá. (444.hu, Telex, 24.hu)

Gulyás Gergely frakcióvezető „politikai bosszúnak" nevezte a döntést, és a szerződés felülvizsgálatát javasolta. Hankó Balázs szerint a szerződést nem lehet egyoldalúan felbontani. Az alapítvány kuratóriuma – amelynek közleményét több Nobel-díjas is aláírta – párbeszédet sürgetett. Lovász László matematikus szerint érthető a felmondás, de a célok hasznosak. (Telex, Magyar Nemzet, HVG, Magyar Hang)

Orbán Viktor: „Puhák voltunk, nem jól harcoltunk"

A volt miniszterelnök a Magyar Nemzetnek adott hosszú interjút, amelyben a választási vereséget „puhák voltunk" mondattal jellemezte. Kijelentette: „kiváló állapotban adtuk át Magyarországot", nem fél az elszámoltatástól, és „állunk minden bolházás elé". Szerinte a gazdasági tárcákat „multicégek emberei vezetik", a Pénzügyminisztériumot „odaadták a bankároknak", a Soros-hálózat pedig „beköltözött a miniszterelnöki hivatalba". A jobboldal megújulásáról: „Tigrisek vagyunk, nem nyulak." (Index, Telex, 444.hu)

Török Gábor politológus szerint az interjú legérdekesebb része az, hogy Orbán még mindig nem látja tisztán, miért veszítették el a fiatalokat. L. Simon László volt fideszes államtitkár a Mandinerben azt írta: „a legtöbben láthatólag buborékban éltek a Fideszben". (24.hu, Mandiner)

Orbán végkielégítése: kárpátaljai gyermekotthonnak adja

Miután Magyar Péter pénteken bejelentette, hogy Orbán nem kapja meg a bruttó 38 millió forintos végkielégítést „hazánk kifosztásáért", a volt kormányfő szombaton közölte: a törvény szerint járó összeget a kárpátaljai Irgalmas Samaritánus Református Gyermekotthonnak adományozza. „A frissen hivatalba lépett miniszterelnök szamárságokat beszél" – írta Orbán, hozzátéve, hogy „az ország kifosztása a Tisza-kormány hivatalba lépésével most válik valóságos veszéllyé". Magyar Péter elfogadta a felajánlást, de közölte: az utalást ők intézik, „nehogy eltűnjön valahol útközben". (Mandiner, HVG, Telex, 24.hu)

13 államtitkárt mentettek fel péntek éjjel

A péntek éjjeli Magyar Közlönyben megjelent: Sulyok Tamás köztársasági elnök Magyar Péter javaslatára azonnali hatállyal felmentette az Orbán-kormány mind a 13 közigazgatási államtitkárát. Ezzel megkezdődött a minisztériumok teljes átszervezése. Magyar Péter egyúttal kijelölte Orbán Anitát miniszterelnök-helyettesnek, Tóth Pétert pedig nemzetbiztonsági főtanácsadóvá nevezte ki. (444.hu, Telex, 24.hu)

Búcsúajándékok: 50 milliárd Balásynak, milliárdok az NKA-ból

A Kontroll feltárta: a Rogán Antal vezette Miniszterelnöki Kabinetiroda 2025 decembere és 2026 márciusa között nyolc szerződésben közel 50 milliárd forintos keretmegállapodást kötött Balásy Gyula propagandacégeivel (New Land, Lounge Design, Lounge Event). A szerződések 2026 végéig szólnak. Emellett a Szijjártó Péter vezette KKM a választás előtti napokban 42 milliárd forintnyi egyedi kormánytámogatást osztott ki, volt cég, amely milliárdokat kapott minimális munkahelyteremtésért. (Telex, 444.hu, Népszava, 168.hu)

Az NKA-botrány is folytatódott: újabb közel 200 millió forintnyi támogatást azonosítottak, amely vidéki Fidesz-politikusok körébe áramlott. Mága Zoltán koncertjeire 2022–2026 között összesen 3,3 milliárd forintot költött a KIM, az utolsó két évben évi 900 milliót. (24.hu, Index)

Vitézy Dávid: felülvizsgálat jön a MÁV-nál és a sztrádakoncessziónál

Vitézy Dávid közlekedési miniszter bejelentette: megkezdődött az előző kormányzat idején kötött szerződések átvilágítása. Rendkívül károsnak nevezte a 35 évre szóló autópálya-koncessziót, amelyet a Mészáros Lőrinc és Szíjj László érdekeltségébe tartozó konzorcium kapott. Felülvizsgálják a Budapest–Belgrád vasútvonalat, a mohácsi Duna-hidat és a MÁV járműjavítóinak privatizációját is. A MÁV menedzsmentjének jövőjét a helyzet áttekintésétől teszi függővé. (444.hu, Magyar Hírlap)

Tarr Zoltán: „Egyetlen kritérium lesz, a szabadság"

Tarr Zoltán kultúráért felelős miniszter a Múzeumok Majálisán kijelentette: a Tisza-kormány visszaadja a kulturális intézmények szakmai önállóságát, rendezi a közgyűjteményi dolgozók béreit, leállítja a múzeumi költözéseket és megszünteti az erőszakos központosítást. „A politikának ki kell vonulnia azokból a terekből, ahol korábban honfoglaló módon megjelent" – mondta. A polgári engedetlenség miatt elbocsátott tanárokat rehabilitálják. (Telex, 444.hu)

Új államtitkári kinevezések és szervezeti döntések

Gajdos László élő környezetért felelős miniszter bejelentette: Kelemen Ágnes környezetgazdász lesz a vízügyi és klímapolitikáért felelős államtitkár. Az új házelnök, Forsthoffer Ágnes múzeumba küldi Tisza István egykori elnöki székét – Kövér Lászlóval ellentétben nem kívánja a mindennapokban használni. A Nemzeti Pedagógus Kar tagsága többé nem kötelező, ami kétségessé teszi a szervezet jövőjét. (24.hu, ATV, Népszava)

Karikó Katalin: „Az akasztásommal fenyegetőznek"

Miután Hegedűs Zsolt egészségügyi miniszter felkérte tanácsadónak Karikó Katalint, a Nobel-díjas kutató a Magyar Hangnak elmondta: halálos fenyegetéseket kap az oltásellenesektől. A Mi Hazánk tiltakozott a kinevezés ellen. Karikó két feltétellel vállalta a felkérést, és hangsúlyozta: eddig is próbált segíteni az otthoni ügyekben. Közben az egészségügyi szakdolgozók körében „kisebb lázadás" tört ki Hegedűs egy Facebook-posztja nyomán – az ápolók százai kritizálták a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamarát. (Magyar Hang, Népszava)

Fidesz-bomlás: kilépések, dühös szavazók, megszűnő médiumok

Csach Gábor, Balassagyarmat polgármestere 37 év után kilépett a Fideszből – „személyi és szervezeti okok" miatt szkeptikus a párt megújulásával kapcsolatban. Egy lakossági fórumon egy dühös volt Fidesz-szavazó szidta Tuzson Bencét: „Az lesz Bence, hogy vége a Fidesznek, jó?" Megszűnik a Fidesz szócsöveként ismert Győr+ Hetilap, és a NER-közeli szegedi Szegedma portál is a végét járja. Kubatov Gábor és Nagy János arra ösztökélik a fideszeseket, hogy menjenek el a Karmelita-látogatásra – bizonyítandó, hogy nincs luxus. (Index, Telex, 24.hu, Népszava)

Nemzetközi: Trump kiiktatta az ISIS második emberét, Putyin Kínába megy

Donald Trump bejelentette: az amerikai hadsereg Nigériában megölte az Iszlám Állam második számú vezetőjét. A művelet hónapok óta készült. Trump emellett Pekingben járt, ahol Hszi Csin-ping figyelmeztette: a tajvani kérdés rosszul kezelése konfliktushoz vezethet. Washington közölte: nem támogatja Tajvan függetlenségét. Közben Putyin kétnapos kínai látogatásra készül – Trump után ő is Pekingbe megy. (Mandiner, Telex, 24.hu, Magyar Nemzet)

Izrael megölte a Hamász gázai katonai vezetőjét

Az izraeli hadsereg szombaton likvidálta a Hamász gázai katonai vezetőjét. A célzott támadás a Gázai övezetben történt. Emellett Izrael és Libanon 45 nappal meghosszabbította a tűzszünetet. (444.hu, Telex, Népszava)

Vendégmunkás-tilalom: megriadtak a gazdasági szereplők

A Reuters beszámolója szerint a nemzetközi gazdasági szereplők megriadtak a Tisza-kormány vendégmunkás-korlátozásaitól. A filmszektor viszont üdvözli a kormányváltást – Nemes Jeles László szerint „olyan, mintha az ország lidércnyomás után ébredne". A fideszes médiabirodalom a bedőlés jeleit mutatja. Közben Kapitány István gazdasági miniszter az RTL-nek megerősítette: az üzemanyag-ársapkát az év második felére is fenntartanák, bár közgazdászok nyílt levélben kérték a megszüntetését. (HVG, HVG, Magyar Nemzet)

Márki-Zay megvédte Pintér Sándort, L. Ritók Nórát lehallgatták

Márki-Zay Péter meglepő Facebook-posztban állt ki a volt belügyminiszter mellett: szerinte Pintér volt „a fék" Orbán rendszerében, és személyesen is hálás neki, mert „megvédte a fiamat Lázár bosszújától". Állítása szerint Pintér miatt Orbánnak esélye sem volt puccsal megtartani a hatalmát. Közben L. Ritók Nóra, az Igazgyöngy Alapítvány vezetője a Partizánnak elmondta: 2014-ben az Alkotmányvédelmi Hivatal egy éven át járt hozzá kérdezősködni, miután a Fidesz nekiment a Norvég Civil Alapnak. (24.hu, Telex)