← Összefoglalók

news.bsdnet.hu

Rendkívüli kormányülés és a „bábok” eltávolítása, az alkotmánybírósági válság, ÁKK-vezetőváltás – 2026. június 21.

2026-06-21

Rendkívüli kormányülést és parlamenti bejelentést ígért Magyar Péter hétfőre

Magyar Péter miniszterelnök vasárnap több Facebook-posztban is jelezte, hogy hétfőn rendkívüli kormányülést, majd frakcióülést tart a Tisza Párt, ezt követően pedig 13 órától a Parlamentben ismerteti „a bábok eltávolítását” és a Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és Védelmi Hivatalra vonatkozó javaslatot, valamint egy meglepetésként beharangozott további bejelentést (HVG, 24.hu, Telex, Népszava). A „bábok” alatt a kormányfő az Orbán-kormány idején kinevezett közjogi tisztségviselőket érti, élükön Sulyok Tamás köztársasági elnökkel, de a kör részeként említik az Alkotmánybíróság, a legfőbb ügyész és a Kúria vezetőit is (Telex, Origo). Magyar Péter közölte: mindkét területen a lehető legerősebb változat támogatására kéri a kormányt és a Tisza-frakciót, és a pár napos társadalmi egyeztetés után a javaslatok tovább szigorodhatnak (Index, 24.hu, HVG).

Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és Védelmi Hivatal: csak ősszel állhat fel

A vagyonvisszaszerzési hivatal a tervezett nyári indulás helyett várhatóan csak szeptemberben jön létre, mert a felállításáról szóló javaslatot társadalmi egyeztetésnek kell megelőznie – mondta a miniszterelnök az RTL-nek (HírTV). Magyar Péter szerint „túl korán örült a Fidesz, a bábjai és a hazánkat szétrabló milliárdos oligarchák”; a hivatal célja az előző kormány idején milliárdos vállalkozóknak átjátszott vagyon visszaszerzése lenne (Népszava, Origo, Népszava). A javaslatról csupán néhány napos társadalmi egyeztetést ígért a kormányfő (Portfolio).

Szervezeti válság az Alkotmánybíróságon Sulyok beadványa miatt

Sulyok Tamás köztársasági elnök beadványa, amellyel saját pozícióját igyekszik megvédeni, súlyos belső feszültséget okozott az Alkotmánybíróságon: a tizenöt bíróból hét személyes érintettségre hivatkozva kizáratta magát az ügyből, így a testület határozatképtelenné vált, és a június 22-re tervezett ülést levették a napirendről (HVG, ATV). Magyar Péter úgy fogalmazott, az alkotmánybírák „selyemzsinórt küldtek” az államfőnek (ATV). A miniszterelnök egy közösségi médiás kommentváltásban jelezte: pontos forgatókönyvük van arra az esetre is, ha Sulyok nem írná alá a tisztségviselők leváltásáról szóló alaptörvény-módosítást (Economx).

Sulyok Tamás harcot hirdetett a pozíciójáért

Az államfő a Politicónak adott interjúban közölte, hogy jogi eszközökkel küzd a hivatalban maradásáért, és azt állította, Magyar Péter az állami intézmények átvételét tervezi, ami az övénél is nagyobb hatalmat biztosítana (Mfor, Klubrádió). A Sándor-palota az RTL Híradónak azt nyilatkozta, hogy a közjogi tisztségviselők eltávolítása olyan jogalkotási visszaélést jelentene, amilyenre az előző kormány idején sem volt példa (HVG). A Tisza részéről ugyanakkor felvetették, hogy Sulyok korábban egyszer sem védte a fékek és ellensúlyok rendszerét (Klubrádió).

Vita a 42 jogtudós nyílt levele körül

Negyvenkét jogtudós nyílt levélben sürgette a közjogi tisztségviselők – köztük az államfő – leváltását, arra hivatkozva, hogy szerepet játszottak az autokrácia kiépítésében. Pokol Béláék és más jogászok éles hangú nyílt levélben tiltakoztak a kezdeményezés ellen, „alkotmánypuccsnak” és a kollektív bűnösség elve alkalmazásának nevezve azt (Magyar Nemzet). Schiffer András ügyvéd a Bayer Showban szólalt meg a kérdésről, amely arról szól, milyen lehetőségei vannak egy új parlamenti többségnek a hivatalban lévő tisztségviselők leváltására (HírTV).

Vezetőváltás az Államadósság Kezelő Központ élén

Kármán András pénzügyminiszter bejelentette, hogy június 22-től Tardos Gergely közgazdász veszi át az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) Zrt. vezetését Hoffmann Mihálytól (Index, 444.hu, Portfolio). Tardos több mint 25 éves tapasztalattal rendelkezik, korábban az OTP Bank elemzési központját vezette. Feladata az államháztartás finanszírozása és a likviditáskezelés, kiemelt céllal az állami kamatkiadások csökkentése, hogy több forrás jusson a közszolgáltatásokra (VG, Magyar Nemzet).

MÁV-járműhiány: osztrák kocsik és vita a Dunakeszi Járműjavítóról

Vitézy Dávid közlekedési és beruházási miniszter bejelentette, hogy az osztrák ÖBB-től kölcsönkért tíz klimatizált személykocsi forgalomba állt a balatoni és békési InterCity-vonalakon, mert a Dunakeszi Járműjavító csődje miatt a MÁV szerelvényeinek negyede nem közlekedik (24.hu, Telex, Origo). A miniszter jelezte, hogy a kormány 700 milliárd forintnyi uniós forrást hozna haza új, légkondicionált HÉV- és InterCity-szerelvényekre (HVG, Portfolio). A Fidesz szerint a Dunakeszi Járműjavítót a brüsszeli szankciós politika sodorta felszámolási helyzetbe, veszélyeztetve több száz munkahelyet (Mandiner, ATV). Havasi Bertalan kommunikációs igazgató azt írta, Vitézy „kisebbrendűségi komplexussal küszködik” és elődjét támadja (Economx).

Nyitás a sajtó felé az egészségügyben

Hegedűs Zsolt egészségügyi miniszter bejelentette, hogy új nyilatkozati rendet dolgoz ki az egészségügyi dolgozók számára, és a jövő héten utasítja a kórházakat, az OKFŐ-t és a háttérintézményeket a nyíltabb tájékoztatásra (24.hu, Index, Telex). A lépés egyik első példájaként a 24.hu riportot közölt a János Kórház pszichiátriai osztályának méltatlan körülményeiről (24.hu, Telex). A miniszter korábban a tatabányai kórházban lázgörcsben meghalt kétéves kisfiú tragédiája kapcsán is a hibák feltárását és a szembenézést ígérte (Klubrádió).

A Dunába dobták a Pride-zászlókat az Erzsébet hídról

A Főpolgármesteri Hivatal által a június 27-i Budapest Pride alkalmából kihelyezett szivárványos zászlók egy nappal a kitűzésük után eltűntek az Erzsébet hídról; egy videó szerint egy fiatalember leszerelte és a Dunába dobta őket (Mandiner, Magyar Nemzet). A főváros szándékos rongálásra gyanakszik, feljelentést tett, és jelezte, hogy a zászlókat néhány napon belül pótolják (Telex, Népszava, Index). A Mi Hazánk és Rétvári Bence KDNP-frakcióvezető korábban bírálta a zászlócserét (HírTV).

Folytatódik a Szőlő utcai ügy körüli politikai csatározás

A Központi Nyomozó Főügyészség közlése szerint a Szőlő utcai javítóintézet ügyében tizenegyre nőtt a gyanúsítottak száma, közülük négyen letartóztatásban vannak (Index, 24.hu). Orbán Viktor az ügyet „gyalázatos provokációnak” és „propagandisztikus műbalhénak” nevezte, és bocsánatkérést követelt (24.hu, Origo, Népszava). Az ügyet a héten Pócs János fideszes képviselő videói és egy általa publikált hangfelvétel hozta vissza a közbeszédbe (Mandiner).

Ruszin-Szendi: a katonák döntöttek a honvédség kérdéseiben

Ruszin-Szendi Romulusz honvédelmi miniszter bejelentette, hogy az állomány identitását és hagyományait érintő kérdésekben a döntést a katonákra bízták. Az első eredmények szerint az állomány altisztként kívánja folytatni a szolgálatát, és minden alakulat azt kérte, hogy visszakaphassa a rendszerváltás utáni nevét és hadrendi számát (Portfolio, Index, Origo).

Gödöllőn ülnek össze kedden a V4-ek

Magyar Péter bejelentette, hogy kedden délután a gödöllői Grassalkovich-kastélyban fogadja Lengyelország, Csehország és Szlovákia kormányfőjét, hogy újraindítsák a visegrádi együttműködést egy erős Közép-Európáért (Magyar Nemzet, Magyar Hírlap). Orbán Anita külügyminiszter a Der Standardnak adott páros interjúban jelezte, hogy a régiós együttműködésben Ausztria előtt is nyitva áll a kapu, és arról is beszélt, hogy a parlamenti választás után sok iratot ledaráltak a Külügyminisztériumban (Népszava, Economx).

Apaszabadság-bővítés és új helyettes államtitkárok

A kormány a jelenlegi 10 munkanap helyett három hét fizetett apaszabadságot vezet be, amelyet a CSED-del és a szülői szabadsággal is összehangolnak – jelentette be Kátai-Németh Vilmos szociális és családügyi miniszter (Mandiner). A tárcavezető emellett bemutatta új helyettes államtitkár-jelöltjeit: Bódy Éva a szociális igazgatásért és az idősügyért, Sziklai István a szociálpolitikáért, Makay Zsuzsanna pedig a családpolitikáért felel majd (Index, Origo).

Vita a kamatstop kivezetéséről

Rétvári Bence KDNP-frakcióvezető szerint a kamatstop őszi kivezetése 216 ezer családot hoz nehezebb helyzetbe, és a 2010 előtti „balliberális logikához” hasonlította a kormány tervét, amely a rászorulóknak segítséget ígér a törlesztőrészletekhez (Origo, Demokrata).

Kulcsszavak: Magyar Péter,rendkívüli kormányülés,Vagyonvisszaszerzési Hivatal,Pride,Erzsébet híd,Ruszin-Szendi Romulusz,honvédelmi,Államadósság Kezelő Központ,Tardos Gergely,Kármán András,médiatörvény,Soros,Schiffer András,Pokol Béla,kórház,Hegedűs Zsolt,egészségügy,kamatstop,Dunakeszi Járműjavító,Vitézy Dávid,Szőlő utca,Pócs János,Iparművészeti Múzeum,Karmelita,Orbán Viktor,Navracsics,Gyurcsány,Visegrádi,apaszabadság,kilakoltatás,végrehajtás,helyettes államtitkár,Külügyminisztérium,KRESZ,Rétvári,MNB,Mindenki Magyarországa,Tisza,Fidesz
4.88 kredit · Generálta: kiro-cli / claude-opus-4.8