Magyar Péter meghirdette a Tisztítótűz-műveletet
Az Országgyűlés rendkívüli ülése Magyar Péter miniszterelnök Tisztítótűz című napirend előtti felszólalásával kezdődött, amelyben az 1992-es szicíliai maffiaellenes merényletek (Falcone és Borsellino) felidézésével párhuzamot vont az olasz Cosa Nostra és az Orbán-kormány működése között (24.hu, 444.hu). A kormányfő szerint a mai nap súlya legalább olyan jelentős, mint április 12. (a választás napja), és bejelentette, hogy két jogszabálycsomagot nyújtanak be: az Alaptörvény 17. módosítását és a Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és Védelmi Hivatal létrehozását (24.hu, Magyar Nemzet). Beszéde végén kijelentette, hogy aki a jogszabálycsomagot nem támogatja, az a maffia oldalára áll (24.hu).
Sulyok Tamás eltávolítása az Alaptörvény 17. módosításával
A kormány a parlamenti beszédet követően társadalmi egyeztetésre bocsátotta az Alaptörvény 17. módosításának tervezetét. A javaslat egyetlen, a záró és vegyes rendelkezések közé illesztett mondattal szüntetné meg a köztársasági elnök megbízatását: a módosítás hatályba lépését követő napon Sulyok Tamás megbízatása megszűnik (24.hu, 444.hu, 24.hu). Utódját az Országgyűlés választaná meg legfeljebb öt évre, az új alkotmány hatálybalépéséig. Magyar Péter szerint Sulyok egy hónap múlva, július 20. körül már nem lesz köztársasági elnök, és augusztus 20-a előtt biztosan lesz új államfő (Telex, Népszava). A miniszterelnök hozzátette: ha Sulyok nem írja alá a saját elmozdítását, megfosztási eljárás indulhat ellene, amelyet a képviselők ötöde kezdeményezhet (24.hu, VG).
Tizenkét éves képviselői mandátumkorlátozás
A miniszterelnöki ciklus korlátozása után a Tisza az országgyűlési képviselői mandátumot is maximalizálná, 12 évben, arra hivatkozva, hogy erre kaptak felhatalmazást április 12-én (Index, 444.hu). A javaslat a Fidesz-KDNP-frakció jelentős részét érintené; a sajtó szerint olyan politikusok kerülnének ki a parlamentből, mint Gulyás Gergely, Szijjártó Péter, Balla György vagy Németh Zsolt. Gulyás Gergely szerint a szöveg alapján a korlátozás nem visszamenőleges hatályú, csak a jövőre vonatkozik, ám Magyar Péter beszédéből ennek ellenkezője következett, ezért módosító indítvány jöhet (Telex). A miniszterelnök később jelezte, hogy a beérkezett vélemények szerint a 12 év akár 8 évre is leszállítható lenne (444.hu).
Az Alkotmánybíróság átalakítása, Polt Péter távozása
A tervezet 70 éves felső korhatárt vezetne be az alkotmánybírókra, ami már a jelenlegi tagokra is vonatkozna. Így a 15 tagú testületből négyen – köztük Polt Péter elnök – azonnal távoznának (444.hu, Népszava). Ha a módosítás júliusban hatályba lép, az érintetteknek augusztustól kell lemondaniuk. A rendszerváltáskor eredetileg is 70 évben volt maximálva az alkotmánybírói korhatár.
Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és Védelmi Hivatal
A kormány hétfő este társadalmi egyeztetésre bocsátotta a Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és Védelmi Hivatal (NVVH) létrehozásáról szóló törvénycsomagot, amelyet június 30-ig lehet véleményezni (HVG, Telex). Magyar Péter szerint a hivatalnak négy elnökhelyettese lesz, kiemelt ügyekkel foglalkozik, eljárhat saját hatáskörben, és más hatóságoktól is magához vonhat ügyeket; vezetői a nap 24 órájában különleges rendőri védelem alatt állnának (Economx, Telex). A hivatal nemcsak büntetőeljárást, hanem polgári, közérdekű kereseteket is kezdeményezhet jogalap nélküli gazdagodás vagy feltűnő értékaránytalanság esetén, és a titkolózó cégekre akár 5 milliárd forintos bírság is kiszabható (24.hu, HVG). A miniszterelnök szerint a hivatal a tiszás politikusokat is vizsgálhatja, vezetőjét hat évre, újraválaszthatatlanul választanák, és szeptemberre derülhet ki, ki lesz az elnöke (24.hu, 24.hu).
A legfőbb ügyész helyzete
Magyar Péter a sajtótájékoztatóján közölte, hogy a legfőbb ügyésznek, Nagy Gábor Bálintnak hamarosan le kell mondania, és a kormány arra számít, ez meg is történik. Jelezte, hogy az ügyész sorsát nem az alkotmánymódosításban rendeznék, de szerinte hosszabb távon nem maradhat hivatalban (Portfolio).
Ellenzéki reakciók: a Fidesz szerint „elment a miniszterelnök esze”
Az ellenzéki frakcióvezetők élesen bírálták a beszédet. Gulyás Gergely szerint ez volt Magyar Péter legrosszabb, felháborító és becsületsértő beszéde, és kijelentette: az elmúlt 16 év Magyarország elmúlt száz évének legjobb időszaka volt (24.hu, Blikk). A Fidesz hivatalos közleményében azt írta, hogy a miniszterelnöknek „elment az esze”, és egy önmagán uralkodni képtelen, erőszakos kormányfő áll az ország élén (24.hu, Népszava). A KDNP-s Rétvári Bence a migrációs paktumról kérdezte a belügyminisztert, Panyi Miklós pedig a Zsolti bácsi-ügyet hozta fel a kormánnyal szemben (24.hu, 24.hu).
Az Amnesty International kritikája
Az Amnesty International Magyarország szerint Sulyok Tamásnak távoznia kell hivatalából, de csak tisztességes eljárás után; a kormány által választott megoldás „nincs rendben” (Portfolio, Mandiner). A jogvédő szervezet szerint az indoklás tartalmával nehéz vitatkozni, de az egyetlen mondatos megszüntetés módja jogállami szempontból aggályos. Eközben a Sándor-palota megtagadta a TASZ közérdekű adatigénylését arról, milyen beadvánnyal fordult Sulyok a Velencei Bizottsághoz (Telex, HVG).
Kisbenzinkutak tiltakozása, a hatósági ár kivezetése
A Független Benzinkutak Szövetsége június 26-ára, péntekre egynapos figyelmeztető bezárást hirdetett, mert a Tisza-kormány nem hajtja végre a korábbi árrendszer okozta károk enyhítésére indított támogatási programot (VG, Telex). A szövetség szerint a Fidesz által bevezetett, majd a Tisza-kormány által meghosszabbított hatósági (védett) ár március óta mintegy 7,5-8 milliárd forint veszteséget okozott a családi tulajdonú kkv-knak; a kutasok „Fidesz 2.0”-ként bírálták a kormányt (Index, Blikk). A védett üzemanyagár kivezetéséről Ruff Bálint kancelláriaminiszter kivételes eljárást kezdeményezett, amelyről akár már kedden dönthetnek.
Szakszervezetek és katonák visszavétele
Négy szakszervezeti szövetség levélben fordult Magyar Péter miniszterelnökhöz, valamint Tarr Zoltán és Kátai-Németh Vilmos miniszterekhez, országos, állandó társadalmi egyeztetési fórum létrehozását sürgetve (HVG, Népszava). Ruszin-Szendi Romulusz honvédelmi miniszter bejelentette, hogy társadalmi egyeztetésen van a „fiatalítás” címén korábban eltávolított katonák visszavételét lehetővé tevő jogszabálymódosítás (HVG).
EU-csúcs, migráció és helyreállítási alap
Magyar Péter első alkalommal vett részt miniszterelnökként az Európai Tanács június 18-19-i brüsszeli csúcsán, amelynek zárónyilatkozata Ukrajna hosszú távú támogatásáról és a bővítés érdemalapú megközelítéséről szólt (HírTV). Magyarország 19 tagállammal együtt közös levélben állt ki a harmadik országbeli kitoloncolási központok ügyében, ami a sajtó szerint még Macront is lépéskényszerbe hozta (Portfolio). Eközben az Európai Bizottság jóváhagyta Magyarország módosított, 10 milliárd eurós helyreállítási tervét (RRF), amelyben a napelemes és egészségügyi célok csökkentek, a zöld közlekedés viszont hangsúlyt kapott (Telex).
Pride-zászlók és nemzetközi kiállás
Az Erzsébet hídról ismeretlen férfi a Dunába dobta a kihelyezett Progresszív Pride-zászlókat, amit videók is rögzítettek; a Mi Hazánk képviselője, Novák Előd közölte, hogy kifizeti a „szivárványos rongyok eltávolításáért” járó bírságot (Index). A Budapest Pride hetének kezdetén 36 ország magyarországi képviselete és nyolc külföldi kulturális szervezet közös nyilatkozatban üdvözölte, hogy a Magyar-kormány nem tiltja a felvonulást (Klubrádió).
További belpolitikai fejlemények
Nyomozás indult a győri Győr+ Média Zrt. szerződései ügyében, különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés gyanújával, Pintér Bence polgármester feljelentése nyomán (24.hu). Őri László, a Baranya Vármegyei Önkormányzat fideszes elnöke lemondott és visszavonul a közélettől a Fidesz átalakulására hivatkozva (HVG). Folyamatban van az Országos Mentőszolgálat teljes jogi-gazdasági átvilágítása, amely a megbízott főigazgató szerint 5-10 hetet vehet igénybe (Economx). A fővárosban a Főpolgármesteri Hivatal néhány kivétellel betiltaná a közterületi plakátozást, miközben Budapestnek 629 napja nincs főpolgármester-helyettese (Telex, Magyar Nemzet). Rágalmazás miatt próbára bocsátotta a bíróság Miskolc fideszes polgármesterét, Tóth-Szántai Józsefet, aki fellebbez (Index).
Kulcsszavak: Magyar Péter,Sulyok Tamás,Tisztítótűz,Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és Védelmi Hivatal,Alaptörvény-módosítás,köztársasági elnök,mandátumkorlátozás,Tisza,Fidesz,Amnesty International,Alkotmánybíróság,kihelyezett kormányülés,kisbenzinkutak,védett üzemanyagár,Országos Mentőszolgálat,Karácsony Gergely,óriásplakát,Pride,katonák visszavétele,győri médiacég,Gulyás Gergely,euró bevezetés,legfőbb ügyész,Baranya,korrupció GDP
4.71 kredit · Generálta: kiro-cli / claude-opus-4.8